+421 948 199 109

Bakopa pestovanie

Vytlačiť
Autor: Hana Smětáková 24. februára 2025 Pridať komentár Zobraziť komentáre

Bakopa (alebo tiež bacopa) sa radí medzi nádherné a zároveň nenáročné letničky, s pestovaním ktorých si hravo poradia aj začiatočníci. Skvele vynikne najmä v závesných kvetináčoch na vašom balkóne či terase. Tešiť sa môžete na záplavu drobných kvetov, ktoré jednoznačne skrášlia každý priestor. Zistite, ako na pestovanie bakopy.

Bledo fialové kvety bakopy v kvetináči

Kvet Bakopa

Bakopa je rastlina milujúca vlhkosť. Patrí do čeľade skorocelovitých, do ktorej spadajú aj rôzne druhy skorocelu či veroniky. Rastlina bakopa na prvý pohľad zaujme svojimi dužinatými stonkami, ktoré sú pokryté drobnými vajcovitými listami. Bokopa je pomerne silne rozvetvená a jej stonky majú tendenciu sa rozrastať do priestoru a plaziť sa po zemi.

V prirodzenom prostredí bakopa poteší záplavou krásnych kvetov prakticky po celý rok. V našich podmienkach kvitne počas letných mesiacov. Čo sa farby týka, môžu mať kvety bakopy biely, ružový, fialový alebo modrý odtieň. Na jednej rastline pritom možno nájsť desiatky kvetov.

Druhy bakopy

Existuje hneď niekoľko druhov bakop, z ktorých si môžete vybrať svojho favorita. Poďme si predstaviť tie najrozšírenejšie z nich.

Bakopa plnokvetá

Medzi plnokveté kultivary bakopy sa radí napríklad Sutera 'Scopia Levander' s krásne levanduľovou farbou kvetov, Sutera 'Scopia Double Snowball' s bielymi kvetmi alebo Sutera 'Scopia Gulliver Blue' so zaujímavými fialovomodrými kvetmi.

Bakopa biela

Biela farba kvetov je najbežnejším variantom pri tejto rastline. Do tejto kategórie môže patriť množstvo kultivarov, napríklad Sutera Bacopa 'Dynamic White' alebo Sutera Bacopa 'Midi White'.

Bakopa fialovomodrá

Pod týmto označením môžete nájsť napríklad kultivar Sutera Bacopa 'Giga Blue', ktorý sa pýši pomerne veľkými kvetmi a bohatým kvitnutím.

Bakopa ružová

Nádherné ružové kvety s bielym stredom vám ponúkne napríklad kultivar Bacopa 'Pink Domino', ktorý sa pýši bohatým kvitnutím. Odroda Sutera Bacopa Giga Rose zaujme hviezdicovitými ružovými kvetmi, vďaka ktorým skvele ozvláštni každý priestor.

 

V našom e-shope nájdete obľúbené balkónovky bakopy. Skúste si ich vypestovať aj vy

 

Pestovanie bakopy

Aj keď bakopa vyžaduje svetlé stanovište, nie je bezpodmienečne nutné ju vysádzať na priame slnko. Bohato si vystačí s rozptýleným svetlom. Keďže sa bakopa radí medzi vlhkomilné rastliny, je potrebné udržiavať pôdu neustále vlhkú. Dajte si ale pozor na premokrenie, ktoré by mohlo rastline uškodiť.

Rôzne druhy bakopy v bledo ružovej, modrej a bielej farbe

Bakopa v kvetináči

Najbežnejším spôsobom pestovania bakopy je v kvetináči. Ako sme už spomínali, táto rastlina sa skvele hodí najmä do závesných kvetináčov a truhlíkov. Pred samotnou výsadbou si pripravte vhodný substrát. Na dno kvetináča umiestnite drenážnu vrstvu, ktorá poslúži na odtok prebytočnej vody. Živiny môžete bakope dodávať pomocou kompostu, prípadne využiť vhodný substrát.

Bakopa s muškátom

Bakopa a muškát sa radia medzi rastliny často pestované v kvetináčoch. Aj preto vás môže napadnúť, či je možné obe rastliny pestovať dohromady. Bakopa a muškát majú podobné nároky na svetlo a tiež ponúknu veľmi dobrý rastový súlad. Prednosťou môže byť aj ich doplnenie v rámci vzhľadu. Zatiaľ čo muškáty rastú do výšky, bakopa celok doplní svojim previsnutým rastom.

Aby ale všetko harmonicky fungovalo, je nutné si dať pozor na niekoľko zásadných vecí. Zatiaľ čo muškát znesie suchšiu pôdu, bakope prísušok vadí. Preto kvetináč zalievajte pravidelne, ale s mierou. Muškáty potrebujú viac živín ako bakopa, a to predovšetkým fosfor a draslík na bohaté kvitnutie. Na druhú stranu pri bakope si treba dať pozor na prehnojenie draslíkom. Vzhľadom na to používajte vyvážené hnojivo určené pre balkónové kvety a nepreháňajte to s ním. Zatiaľ čo muškát znesie aj chudobnejší substrát, bakopa vyžaduje ľahkú a zároveň dobre priepustnú pôdu.

Aby bakopa kvitla

Pokiaľ na bakope nepozorujete žiadne kvety, môže za tým stáť hneď niekoľko dôvodov. Prvým z nich môže byť nedostatok svetla. Ak ste rastlinu umiestnili do tieňa alebo polotieňa, môže mať s kvitnutím problémy. V tomto prípade je teda vhodné rastlinu presunúť na vhodnejšie stanovište.

Bakopa má rada pravidelnú zálievku, ale neznáša premokrenie ani presušenie. Pokiaľ je substrát trvalo mokrý alebo naopak suchý, bacopa nekvitne. Správnemu rastu a kvitnutiu môže brániť aj príliš ťažká, ílovitá alebo nepriepustná pôda. Vznik nových pukov môžete podporiť aj pravidelným odstraňovaním odkvitnutých kvetov a zastrihávaním výhonkov. Pozor si dajte aj na prehnojenie rastliny dusíkom, ktorý síce podporuje rast listov, ale na druhú stranu môže obmedzovať kvitnutie.

Bakopa prezimovanie

Bakopa spravidla dokáže odolávať teplotám do -5 °C. Väčšinou preto stačí na zazimovanie pristúpiť až na konci jesene. Po odkvitnutí ju zrežte zhruba o 20 cm a uložte ju na chladné svetlé stanovište bez mrazu. Skvele poslúži napríklad studená chodba alebo zimná záhrada. Teplota by sa tu mala pohybovať okolo 10 °C. Na jar rastlinu presaďte a akonáhle zaznamenáte pučanie nových výhovnov, presuňte ju späť na vonkajšie stanovište.

TIP: Prečítajte si viac o tom, ako sa starať o kvety na balkóne, aby sa vám odvďačili krásnym a zdravým rastom.

Pomohol vám tento článok? Ak chcete dostávať pravidelné pestovateľské tipy do záhrady, informácie o novinkách v sortimente a výhodné akčné ponuky, registrujte sa na odber nášho newslettera.

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žiadne komentáre
Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu