Drobné ovocie do záhrady
VytlačiťNič nie je krajšie, ako upravená praktická záhrada, z ktorej máte aj úžitok. Záhradu si predstavuje každý po svojom a pre svoj obraz ju aj vytvára. Niektorí z nás si záhradu však nevedia predstaviť bez ovocných stromov a krov a samozrejme bez zeleninovej hriadky.
Ovocné kríky do záhrady
V každej záhrade by ste si mali nájsť miesto pre všetko čo máte radi, čo Vám chutí, z čoho je úžitok a osvieženie. Aj v tej najmenšej záhrade sa dá pestovať aj drobné ovocie v podobe krov alebo stromčekov v nádobách alebo v malom záhone.
Stromčekové druhy ríbezlí a egrešov nezaberajú veľa miesta v záhrade. Postačí im súvislý pás pozdĺž plota, pri múre, ktorý im zabezpečí ochranu proti silným vetrom. Vy im dodáte len kolíky na oporu.
Zo stromčekových druhov zozbierate síce menej úrody ako z tých kríkových, ktoré naopak potrebujú väčší priestor pre pestovanie, ale svoj účel určite splnia. Máte na výber z bielych, červených a čiernych odrôd ríbezlí, prípadne kríženca ríbezle a egreša – josty, ktorá má zaujímavú chuť a veľké čierne plody. Aj v našom e-shope nájdete množstvo kvalitných odrôd, ktoré si obľúbite.
Egreše sú biele, žlté aj červené. Treba si vyberať hlavne z rezistentných odrôd, ktoré nie sú náchylné na množstvo chorôb a škodcov, ktoré bohužiaľ tieto rastliny napádajú. Toto ovocie je vhodné na konzervovanie a mrazenie, na výrobu štiav a džemov, marmelád, ideálne do letných šťavnatých koláčov.
Stromčekové ovocie (kmienkové tvary) vyžaduje vhodnú oporu, nakoľko váha korunky počas silnejšieho vetra by mohla kmienok polámať, prípadne nalomiť.
Ovocné kríky (Krovité druhy) vyžadujú väčší priestor pre pestovanie, pretože úrodu dosiahnete len na viacročných konárikoch, nie jednoročných. Úroda je bohatšia než na kmienkových tvaroch. Pre dosiahnutie kvalitnej úrody je vhodné vysadiť niekoľko kusov rovnakých druhov (aspoň 2 ks).
Medzi ďalšie zaujímavé ovocie patria čučoriedky a brusnice, ktoré výborne rastú vo vlhkých pôdach s kyslým pH. Sú to inak nenáročné trváce rastliny, ktoré si vyberte do záhrady podľa veľkosti plochy. Sú druhy nízke i vysoké.
V malej záhradke vyčleňte miesto na pestovanie jahôd, ktoré milujú najmä deti. Aj tu máte na výber množstvo odrôd podľa termínu plodenia, dokonca si viete nakombinovať jahody s postupným zberom.
Dokonalé sú stáloplodiace jahody, ktoré nemajú zvláštne požiadavky na pestovanie od klasických jahôd. Na rozdiel od nich však plodia viackrát do roka, niektoré za dobrého počasia ešte aj začiatkom novembra. Jahody sa dajú všestranne použiť a sú naozaj pochúťkou pre každého.
Pozrite si kompletnú ponuku drobného ovocia z nášho eshopu
Ak túžite po malinách, tiež máte na výber z odrôd s červenými a žltými plodmi, sladkými, šťavnatými, dvakrát rodiacimi. Vyžadujú väčšiu plochu na pestovanie nakoľko sa rozrastajú. Najlepšie je ich umiestniť na plochu vzdialenejšiu od okrasnej časti záhady. Napríklad na koniec záhrady, vedľa murovaného plotu. Nie sú náročné na pestovanie, vyžadujú len vystrihávanie a zalievanie, pravidelný zber a potom nápad, ako plody zužitkovať.
Prečítajte si aj článok, kde sa dozviete viac o pestovaní malín .
Drobné ovociea jeho pestovanie je význačné tým, že sa dá pestovať všade. Stačí len upraviť podmienky, niekedy zatieniť, ochrániť, vysadiť v blízkosti múru alebo pestovať v nádobe. Nemusíte sa už obmedzovať a vyskúšajte pestovať niekoľko druhov drobného ovocia aj u Vás na záhrade.
Výber druhov a ich počet je závislý od veľkosti plochy. Na malú plochu vyberajte zo stromčekových foriem, vo veľkej záhrade vysaďte kry drobného ovocia. Výborne doplnia Váš jedálniček a Vaše deti sa naučia čo-to o pestovaní, zbere a starostlivosti. Dajte im za úlohu postarať sa o nejaký stromček, ker. Pokiaľ zarodí, bude to určite pre ne úspech.
Drobné ovocie sa vysádza najlepšie na jeseň, kedy je aj lepší výber kultivarov. Pri výbere kultivaru si všímajte najmä typ a veľkosť plodov, beztŕňovitosť, rezistenciu – odolnosť voči väčšine chorôb, nenáročnosť pestovania, výnosnosť a chuť. Samozrejme, nie každému chutí ovocie rovnako, a preto môžete čítať recenzie na kultivar a vyberať podľa toho alebo vyskúšať samotné pestovanie.
Kultivary sa dajú rozdeliť na staré a nové. Staré sú väčšinou osvedčené a logicky vyplýva, že pokiaľ sa nejaká staršia odroda stále pestuje a predáva, je pravdepodobne obľúbená z hľadiska chute a veľkosti plodov. Nové kultivary vznikajú na podnet pestovateľov alebo ak nejaký chýba, čo sa týka farby, chuti či iných anomálií.
Dá sa vysádzať aj na jar za predpokladu vyššej zálievky počas roka. Jar v poslednej dobe nastupuje súčasne s letom, takže je nedostatok vlahy. Jarné ponuky už nie sú také pestré, čo sa týka kultivarov, ale samozrejme vybrať sa dá.
-
Kyslomilné rastliny - čo im prospieva
7. júla 2025Kyslomilné rastliny milujú pôdu s nízkym pH. Svojich zástupcov...
-
Pestovanie kiwi
1. júla 2025Mnoho ľudí pozná kiwi ako exotické ovocie zo supermarketu, ale len...
-
Vistéria pestovanie - nádherné popínavé dreviny
23. júna 2025Vistérie (Wisteria sinensis) sú jedny z najkrajších a...
-
Ježibaba pestovanie - trvalka milujúca teplo a sucho
16. júna 2025Ježibaba je nenáročná, ale pôsobivá trvalka, ktorá si...
-
Suchomilné rastliny - záhrada takmer bez zalievania
9. júna 2025Pestovanie suchomilných rastlín je stále populárnejšie. Tieto...
-
Rýchlorastúce tuje
9. apríla 2025Záleží od ich zdravotného stavu. Nejaký čas budú pôsobiť neesteticky nakoľko už tam bude...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
9. apríla 2025áno, je to možné...
-
Strihanie a rez okrasných drevín a krov
9. apríla 2025Ostrihanie starej tamarišky môže byť trošku náročnejšie, ale je to možné, ak sa správne...
-
Rýchlorastúce tuje
9. apríla 2025Dobry den, prosim ak mam Tuje Smaragd, cca 4m vysoke, chcem ich zrezat na polovicu, ako sa nasledne...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
13. marca 2025Je mozné vysadit hurmikhaki po broskyni alebo po visni? ...