+421 2 54651414

Férové online záhradníctvo od roku 2001!   

Hnojenie a ochrana

Vytlačiť
Autor: Ing. Adriána Francová 17. októbra 2015 Pridať komentár Zobraziť komentáre

        Ovocné dreviny sú klasické dreviny, ktoré si tiež vyžadujú odbornú starostlivosť, aby ste docielili vysokú a kvalitnú úrodu. Nepôjde to bez základných faktorov ako je rez, závlaha, hnojenie a ochrana voči chorobám a škodcom.

Hnojenie a ochranaNa trhu je množstvo druhov a kultivarov, ktoré sú rezistentné, čiže odolné voči niektorým ochoreniam a škodcom a nevyžadujú takú chemickú ochranu voči bežným ochoreniam. Bez závlahy a hnojenia však nastávajú problémy s rastom, vývinom kvetných pukov a dokonca aj kvalita plodov a ich veľkosť či chuť je ovplyvnená práve ich zdravotným stavom.

Hnojením dodáte stromu základné živiny, ktoré sú nevyhnutné pre rast alebo vyzrievanie pletív, množstvo kvetov a plodov. Samozrejme je dôležité aké hnojivá používate a akým spôsobom ich ponúknete danej drevine. Na všetko je určité vhodné obdobie.

Na jar je vhodné pridávať hnojivá v podobe rozloženého kompostu, listovky a dusíka. Pozor však na bujne rastúce ovocné druhy, tie dusíkom nepodporujte. Na jeseň naopak používajte hnojivá s vyšším obsahom draslíka a fosforu. Pred samotnou výsadbou ovocných stromov venujte dostatočnú pozornosť príprave pôdy. Je vhodné aj hnojenie maštaľným hnojom, napr. 1 až 2 roky pred samotnou výsadbou stromov. Strom si potom dlhodobo berie živiny z hĺbky.

Nikdy nepridávajte čerstvý hnoj ku kmeňom i koreňom. Granulovaným hnojivom hnojte do vlhkej pôdy. Ďalšie prvky, ktoré ovocné dreviny vyžadujú, sú vápnik, horčík a iné mikroelementy.

Čo sa týka ochrany voči rôznym chorobám a škodcom, je samozrejme na Vás akú chemickú či biologicko – ekologickú ochranu zvolíte. Je niekoľko možností. Momentálne je tu obdobie bio pestovania plodov, čo je bez akejkoľvek chemickej ochrany. Bohužiaľ, niekedy to bez chémienejde . Potom je tu jediný spôsob ako zamedziť šíreniu ochorenia, a to vykopaním a odstránením daného pestovaného druhu, kultivaru zo sadu a záhrady a nahradením ho za rezistentný.

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žiadne komentáre
Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu