Lístie a konáre, ako ich zužitkovať?
VytlačiťRastlinný odpad trápi nejedného z nás. Nie je problém ho vytvoriť, ale problémom je, kam ho dať, aby bol z neho aj úžitok. Najväčší odpad je zo strihaného živého plota. Drobné aj dlhé konáre sa povaľujú pod plotom a kopia sa do neuveriteľnej výšky. Čo s ním?
Môžete použiť drvič konárov, ktorý množstvo zredukuje a odpad sa zmenší v podobe štiepky, ktorú môžete použiť na mulčovanie, alebo ju môžete vysypať do vopred pripravenej jamy, ktorá bude slúžiť ako skrytý kompost. Vhodné je to na ploche, ktorá je malá a na kompost už nie je v záhrade miesto. Do takejto jamy môžete nahádzať všetky odkvitnuté letničky, lístie zo stromov, všetok rastlinný odpad okrem burín ako pýr a buriny so semenami.
Môžete však z nich urobiť výluh a ten použiť ako zelené hnojenie. Štiepka z konárov vynikne na okrasnom záhone.
Z niektorých konárov môžete vytvoriť dočasný kryt pre jesennú výsadbu cesnaku a tiež je to odpudzujúce pre mačky, ktoré si chcú svoju potrebu vykonať práve vo vyčistených hriadkach v zeleninovej záhrade.
Aj toto obdobie je stále vhodné na výsadbu jarných cibuľovín alebo drevín do živého plotu, no aj iných okrasných a ovocných druhov.
Pichľavé konáre z ruží použite na ochranu Vašich obľúbených rastlín, do ktorých tiež s obľubou chodia mačky alebo pes. Drobné konáriky môžete použiť ako deliaci plot k novovysadeným druhom, aby ste nezabudli, kde ste ich vysadili.
Pokiaľ máte na záhrade aj parenisko, ako podklad je vhodný maštaľný hnoj a treba ho prikryť vrstvou lístia z opadaných ovocných stromov. Lístie z orecha však nepoužívajte ani na kompost. Niektoré farebné lístie môžete s deťmi pozbierať a vyplniť s nimi kvetináče a prútené koše, do ktorých naukladáte pár okrasných tekvičiek. Niektoré lístie môžete využiť ako výplňový materiál do vriec, a tak zazimovať okrasné rastliny na terase a balkónoch.
Využitie lístia na zazimovanie balkónoviek
Rastliny, ktoré chcete zimovať a pestovať na balkóne, je nutné na zimu pripraviť tiež. Rastliny pestované v klasických plastových nádobách počas zimy trpia najviac. Plast ich nezahreje a veľakrát sa stáva, že vymrznú alebo vyschnú z nedostatočnej vlahy. Takéto nádoby je nutné ešte vložiť do drevenej debničky alebo väčšej keramickej nádoby, ktorú vysteliete textíliou alebo bublinkovou fóliou, podľa veľkosti aj kúskami polystyrénu a ostatné vyplniť suchým lístím.
TIP: Prečítajte si aj článok ako pripraviť úžitkovú záhradu na zimu.
-
Bezúdržbový živý plot
28. apríla 2025Túžite po zelenej ochrane súkromia, ale nemáte čas na pravidelné...
-
Netýkavka pestovanie
22. apríla 2025Netýkavky sa radia ku krásnym rastlinám, ktoré poznali už naše...
-
Pakost pestovanie
14. apríla 2025Pakost je obľúbená rastlina, ktorá sa objavuje v nejednej záhrade....
-
Rebríček pestovanie
7. apríla 2025Rebríček je nenáročná rastlina, ktorá sa stane perfektnou...
-
Najlacnejší živý plot - tipy ako a z ktorých rastlín
31. marca 2025Pustite sa do tvorby živého plotu a oddeľte určitý priestor prírodnou a...
-
Rýchlorastúce tuje
9. apríla 2025Záleží od ich zdravotného stavu. Nejaký čas budú pôsobiť neesteticky nakoľko už tam bude...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
9. apríla 2025áno, je to možné...
-
Strihanie a rez okrasných drevín a krov
9. apríla 2025Ostrihanie starej tamarišky môže byť trošku náročnejšie, ale je to možné, ak sa správne...
-
Rýchlorastúce tuje
9. apríla 2025Dobry den, prosim ak mam Tuje Smaragd, cca 4m vysoke, chcem ich zrezat na polovicu, ako sa nasledne...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
13. marca 2025Je mozné vysadit hurmikhaki po broskyni alebo po visni? ...