Lobelka pestovanie
VytlačiťChcete sa vo svojej záhrade pýšiť záplavou romantických kvetov, ktoré jednoznačne pritiahnu pozornosť? V tom prípade sa môžete pustiť do pestovania lobelky. Táto rastlina nielen nádherne vyzerá, ale navyše ju zvládnu ľahko vypestovať aj začiatočníci. Zistite, na čo si v tomto ohľade dať pozor a aké druhy sa radia k tým najobľúbenejším.
Charakteristika lobelky
Lobelka sa právom radí medzi populárne rastliny do záhrady. Pýši sa totiž prekrásnymi drobnými kvetmi, ktoré vytvárajú bohaté kvitnúce trsy. Lobelka sa perfektne vyníma ako v kvetinovom záhone, tak aj v závesnom kvetináči. Táto rastlina pritom kvitne tak bohato, že jej listy pod záplavou kvetov doslova zanikajú.
Vyberte si sadeničky alebo semienka lobeliek v našom e-shope a pustite sa do ich pestovania na záhone či v kvetináči
Ako na pestovanie lobelky
Pestovanie lobeliek je pomerne jednoduché. Rastlinám sa darí najmä na slnečných stanovištiach, dobre však porastú aj v polotieni. Pokiaľ nimi chcete ozdobiť vaše okná, vyberajte ideálne tie, ktoré sú orientované na juh, juhovýchod, východ či juhozápad.
Kvety sa objavujú zhruba v júni a pretrvávajú až do mrazov. Nezabudnite pritom lobelky pravidelne zalievať. Obzvlášť v horúcich letných dňoch vyžadujú zvýšenú zálievku. Na druhú stranu s hnojivom to nepreháňajte. Rastlinu stačí prihnojiť zhruba raz za desať dní železitým hnojivom.
Pestovanie lobeliek zo semienok
Lobelku je možné vysievať už v priebehu januára a februára. Jednotlivé semienka sú veľmi drobné, preto ich nezasypávame substrátom. Zároveň výsev nesmie byť príliš hustý. Semienka začínajú klíčiť už po týždni. Akonáhle lobelka vzíde, dvakrát ju prepichujeme (vždy trs niekoľkých rastlín). Prípadne je možné semienka vysievať do sadbovača po zhruba 10 kusoch a takto sa prepichovaniu vyhnúť.
Lobelky v kvetináči
Ako už bolo spomenuté, lobelky sú ideálnou voľbou pre pestovanie v kvetináči či nádobe. Týmto spôsobom môžu ozdobiť parapet vášho okna, balkón alebo napríklad terasu. Sadenice kvetov balkónových lobeliek pritom môžete von umiestniť až v momente, keď už nehrozia ranné mrazíky. Aby sa vám lobelka odvďačila záplavou kvetov, pamätajte na jej dôsledné zalievanie (v nádobe obzvlášť).
Lobelka prezimovanie
Akonáhle lobelka odkvitne, môžete ju zrezať zhruba o jednu tretinu. Vďaka tomu podporíte pravdepodobnosť, že rastlina znovu obrazí a pokvitne. Lobelka nie je mrazuvzdorná. Vonku zimu neprežije. Môžete ju premiestniť do bytu alebo na chladné schodisko a prezimovať ju tam.
Druhy lobeliek
Čo sa lobeliek týka, je známych približne 400 rôznych druhov, ktoré sa líšia svojím vzhľadom aj nárokmi na pestovanie. Poďme sa podrobnejšie pozrieť na to, aké konkrétne druhy lobelky sa tešia popularite práve u nás.
Lobelka previsnutá
Jedným z najobľúbenejších druhov lobelky je jednoznačne lobelka previsnutá, ktorá má svoje čestné miesto v mnohých závesných kvetináčoch. Farba kvetov sa môže ďalej líšiť podľa konkrétneho kultivaru. Stretnúť sa môžete s bielymi, modrými alebo napríklad fialovými kvetmi.
Lobelka biela
Lobelka biela zaujme svojimi bielymi kvetmi, ktoré vytvárajú zaujímavý kontrast so zelenými listami. Skvele sa hodí na kombináciu s inými letničkami, napríklad s modrou lobelkou alebo farebnými muškátmi.
Lobelka modrá
Najznámejším a najobľúbenejším druhom lobelky je lobelka modrá (Lobelia erinus). Na prvý pohľad vás určite upútajú jej modré kvety, často s bielym stredom. Husté koberce nízkych kvetov vyniknú v rámci skalky, záhona alebo v kvetináči.
Lobelka šarlátová
Lobelka šarlátová (Lobelia cardinalis) je rastlina, ktorá sa od bežnej lobelky modrej líši vzpriamenejším rastom a nápadnými červenými kvetmi. Tento variant môže dosahovať výšku až 90 cm.
Lobelka modrá veľkokvetá
Alternatívou ku klasickej lobelke modrej môže byť lobelka modrá veľkokvetá (Lobelia siphilitica). Tento druh je charakteristický krásnymi svetlo až tmavomodrými kvetmi, ktoré vyrastajú na pomerne vysokých stonkách. Táto lobelka nie je tak citlivá na sucho, napriek tomu si vyžaduje pravidelnú zálievku.
TIP: Na vašej terase nemusíte pestovať len okrasné rastliny, ale aj tie úžitkové. Zistite, ako pestovať chutnú zeleninu na balkóne a pustite sa do práce.
Pomohol vám tento článok? Ak chcete dostávať pravidelné pestovateľské tipy do záhrady, informácie o novinkách v sortimente a výhodné akčné ponuky, registrujte sa na odber nášho newslettera.
-
Sanvitalia pestovanie
17. marca 2025Vytvorte si na záhrade koberec nádherných žltých kvetov. Sanvitalia sa...
-
Kávová usadenina ako hnojivo na záhrade
10. marca 2025Vedeli ste, že odpad vznikajúci pri príprave kávy nemusíte vždy...
-
Machovička pestovanie
3. marca 2025Pestovanie naozajstného machu nie je žiadna sranda. Pokiaľ ale napriek tomu chcete...
-
Bakopa pestovanie
24. februára 2025Bakopa (alebo tiež bacopa) sa radí medzi nádherné a zároveň...
-
Rastliny proti krtkom
17. februára 2025Trápi vás vo vašej záhrade výskyt krtkov a radi by ste sa ich...
-
Hnednutie tují, príčiny a starostlivosť o ne
2. marca 2025Dobrý deň, záleží ako sú staré a kde konkrétne sa orežú, od koreňa nové nenarastú a zo...
-
Hnednutie tují, príčiny a starostlivosť o ne
2. marca 2025Keď zrežem oschnute tuje a nechám koreň v zemi nárastu na novo? Ďakujem ...
-
Bobkový list pestovanie
31. januára 2025Dobrý deň. Minulý rok som si kúpila bobkový list. Je v kvetináči. Vonku v záhrade bol...
-
Ako úspešne pestovať vianočné ruže
10. decembra 2024Uh...
-
Ako úspešne pestovať vianočné ruže
10. decembra 2024Uh...