+421 948 199 109

Pakost pestovanie

Vytlačiť
Autor: Hana Smětáková 14. apríla 2025 Pridať komentár Zobraziť komentáre

Pakost je obľúbená rastlina, ktorá sa objavuje v nejednej záhrade. Pýši sa minimálnymi nárokmi na pestovanie, kvitne prakticky celé leto a vďaka veľkej ponuke druhov si vyberie naozaj každý. Zistite, aké podmienky pakostu dopriať a aké konkrétne druhy sa tešia najväčšej popularite.

Pakost, detail fialových kvetov

Charakteristika pakostu

Pakost (latinsky Geranium) je obľúbená rastlina, ktorá v záhrade poteší záplavou pestrofarebných kvetov. Trvalka pakost je charakteristická svojimi zaujímavými listami, ktoré na prvý pohľad môžu pripomínať tvary holubieho chodidla. Bežne dorastá do výšky 30 až 60 cm a počas jarného až letného obdobia sa môžete tešiť na nádherné farebné kvety. Keďže je pakost obľúbeným zdrojom nektáru pre včely a motýle, môžete do svojej záhrady nalákať aj tento užitočný hmyz.

 

Objednajte si geranium online a zasaďte si ho do svojej záhrady ešte tento rok

 

Pôdopokryvný pakost

Pôdopokryvný pakost je všeobecne označenie pre druhy pakostu, ktoré rýchlo rastú do šírky, majú hustý porast a výborne zakrývajú pôdu. Vďaka tomu môžete vo svojej záhrade efektívne zabrániť rastu buriny a zároveň chrániť pôdu.

Medzi pôdopokryvné pakosty sa radí napríklad pakost podzemkatý (Geranium macrorrhizum), pakost krvavý (Geranium sanguineum), pakost smradľavý (Geranium robertianum), pakost himalájsky (Geranium himalayense) alebo pakost Rozanne (Geranium Rozanne).

Je pakost jedovatý?

Väčšina druhov pakostu nie je jedovatá a je považovaná za bezpečnú rastlinu pre ľudí aj domáce zvieratá. Pakost smradľavý sa dokonca používa aj v ľudovom bylinkárstve.

Pakost druhy

Môžeme rozlíšiť stovky druhov, odrôd a kultivarov pakostu. Vďaka tomu si môžete ľahko nájsť tú pravú rastlinu práve pre vašu záhradu. Medzi obľúbené druhy pakostov sa radia napríklad nasledujúce:

Rôzne druhy a farebné varianty pakostu

Kakost podzemkatý

Geranium macrorrhizum je silne aromatická trvalka s výraznými listami, ktoré na jeseň získavajú červené zafarbenie. Vytvára hustý koberec, dobre znáša sucho a tieň. Skvele sa hodí pod stromy alebo kríky.

Pakost × cantabrigiens

Geranium × cantabrigiense je nízka, pôdopokryvná trvalka, ktorá vznikla krížením pakostu dalmátskeho a podzemkatého. Má vonné listy, ktoré sa na jeseň krásne sfarbujú. Ružové až fialové kvety rozkvitajú od konca jari do leta.

Pakost krvavý

Geranium sanguineum je pomerne nízky kompaktný druh pakostu. Na prvý pohľad zaujme svojimi farebnými kvetmi. Skvele sa hodí aj do skaliek alebo na okraje záhonov.

Pakost smradľavý

Geranium robertianum je pôvodný planý druh s jemnými ružovými kvetmi. Má výraznú arómu, ktorá odpudzuje hmyz. Darí sa mu aj na chudobnejších stanovištiach a v tieni, často sa šíri samovýsevom.

Pakost hnedočervený

Geranium phaeum je elegantný druh s tmavo purpurovými až hnedočervenými kvetmi. Darí sa mu v polotieni až tieni, dobre rastie aj pod stromami.

Pakost himalájsky

Geranium himalayense je krásna trvalka s veľkými modrofialovými kvetmi. Rýchlo sa rozrastá, má rada polotieň. Chybu neurobíte s vlhšou a priepustnou pôdou.

Pakost škvrnitý

Geranium maculatum je obľúbená trvalka. Zaujme svetlo fialovými až ružovými kvetmi a jemne laločnatými listami, ktoré môžu byť škvrnité, odtiaľ plynie názov tejto rastliny.

Pakost Endresov

Geranium endressii je nízky, pôdopokryvný druh s jasne ružovými kvetmi. Ide o veľmi odolný pakost na slnko alebo do polotieňa.

Pakost lúčny

Geranium pratense je vzpriamene rastúci druh s nápadne modrofialovými kvetmi. Má tendenciu rásť skôr do výšky ako do šírky.

Pakost dalmátsky

Geranium dalmaticum sa pýši jemnými ružovými kvetmi a aromatickými listami. Vynikne na slnečnom a suchšom stanovisku, perfektne sa hodí do skaliek.

Pakost čiernooký

Geranium psilostemon má ružové až purpurové kvety s tmavým stredom. Môže dorastať až do výšky jedného metra, vďaka čomu môže vyniknúť ako zaujímavá solitéra.

Pestovanie pakostu

Pestovanie gerania je pomerne nenáročné a jedná sa preto o skvelú rastlinu aj pre začínajúcich záhradkárov. Pakost všeobecne preferuje skôr slnečné alebo polotienisté stanovište. Keďže je pomerne odolný, je možné často umiestniť pakost do tieňa.

Čo sa týka pôdy, ideálne je tejto rastline dopriať dobre odvodnenú pôdu s dostatkom živín. Vyhnite sa jej premokreniu, ktoré by mohlo spôsobiť hnilobu koreňov. Rastlinu preto zalievajte až v momente, keď je horná vrstva pôdy suchá.

V prvom roku po výsadbe dbajte na pravidelné pletie a kyprenie pôdy okolo rastlín. Vďaka tomu podporíte tvorbu silného a zdravého koreňového systému. Skoro na jar rastliny očistite a odstráňte suché listy, aby ste podporili tvorbu nových.

Pakost v zime

Aby ste podporili tvorbu nových kvetov, je vhodné pakost v priebehu sezóny zrezávať. Čo sa týka zimy, niektoré druhy pakostu sú voči mrazu odolné, iné sú naopak citlivejšie. V chladnejšejich oblastiach je preto na mieste rastlinu pred mrazivým počasím chrániť.

TIP: Pakost môžete v záhrade doplniť množstvom ďalších zaujímavých rastlín. Zistite napríklad, ako pestovať stračku, ktorá sa v priestore bude vynímať.

Pomohol vám tento článok? Ak chcete dostávať pravidelné pestovateľské tipy do záhrady, informácie o novinkách v sortimente a výhodné akčné ponuky, registrujte sa na odber nášho newslettera.

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žiadne komentáre
Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu