+421 948 199 109

Pestovanie egreša - pichľavá pochúťka zo záhrady

Vytlačiť
Autor: Hana Smětáková 23. septembra 2024 Pridať komentár Zobraziť komentáre

Egreše sa radia medzi obľúbené a predovšetkým chutné bobuľoviny. Ich pestovateľské nároky sú v mnohom podobné ako v prípade ríbezlí. Zistite, na čo si dať pozor a ako správne vykonávať rez, aby sa vám egreš odvďačil krásnym a zdravým rastom.

Plody egrešov na kríku

Charakteristika egrešov

Egreše sa právom radia medzi obľúbené plodiny a mnohokrát ich môžete nájsť v tradičných vidieckych záhradách. Zatiaľ čo predtým sa jednalo o planý ker so zelenými plodmi, v súčasnosti je väčšina egrešov vyšľachtených tak, aby boli plody nielen zelené, ale aj biele alebo červené.

Egreše druhy

Medzi populárne žlté druhy egrešu sa radí odroda 'Hinnonmaki Gelb' s vysokou odolnosťou a veľmi chutnými plodmi.

Pokiaľ vás lákajú skôr biele egreše, môžete sa pustiť do pestovania odrody 'Invicta', ktorá sa radí medzi najnovšie a zároveň najprogresívnejšie odrody na trhu.

Zo zelených egrešov stojí za zmienku variant 'Mucurines' s atraktívnym vzhľadom a chutnými plodmi. Tešiť sa môžete na plody úctyhodnej veľkosti. Skvelou voľbou je aj egreš ´Prima´.

Pokiaľ dávate prednosť červenému egrešu, môžete sa pustiť do pestovania odrody 'Hinnonmaki Rot', ktorá sa radí medzi stredne skoré odrody. Nemenej chutné plody vám ponúkne aj červený egreš 'Kamenar' so sladkou chuťou. Stále väčšej popularite sa ďalej teší variant 'Niesluchowski' s veľkými červenými plodmi veľmi dobrej chuti. Dobre rastúcou odrodou je potom beztŕňový variant ´Pax®´ s pravidelnou a spravidla veľmi bohatou odrodou.

Veľkoplodý egreš

Medzi veľkoplodé druhy egrešov sa radí napríklad egreš 'Invicta' so žltozelenou šupkou so stredným žilkovaním. Výbornú chuť veľkých plodov ale ponúkne aj odroda skorého až stredne skorého egreša - 'Karát´.

Egreš bez tŕňov

Ak sa chcete pustiť do pestovania egrešov bez tŕňov, môžete staviť na odrodu 'Spinefree'. Ide o stredne neskorú odrodu bez tŕnia, ktorá zároveň ponúkne pomerne veľkú výnosnosť. Má stredne veľké až veľké plody jasne červenej farby.

 

Vyberte si chutné odrody egrešov, pustite sa do ich pestovania a tešte sa z bohatej úrody

 

Egreše pestovanie

Pestovanie egrešov sa v prvom rade odvíja od toho, či chcete kríkový, alebo stromčekový egreš.

Rôzne plody egrešov v žltkastej, červenej a zenenej farby

Egreše ker

Kríkový egreš sa vysádza do sponu 2×2 metre, a to ideálne na jeseň, najmä voľnokorenné kríky. Kontajnerované kríky je možné vysádzať na jar aj jeseň. Bezprostredne po výsadbe sa výhonky skracujú na 1 až 2 púčiky, vďaka čomu môžu nové výhony zosilnieť. Na budúci rok na jar potom ponechajte len zhruba 8 najsilnejších výhonov, ktoré skrátite o jednu tretinu. Aby kríčkový egreš nebol náchylný na plesne, pamätajte tiež na nutnosť počas leta odstraňovať všetky nové mladé výhony.

Stromčekový egreš

Egreše na kmienku - voľnokorenné, odporúčame vysadiť tiež na jeseň. Ak chcete vysadiť viac stromčekov, sadte ich do sponu 2×1 metra. Mladé stromčeky pripevnite ku kolíku, aby sa nezlomili alebo nevyvrátili v dôsledku vetra. Na jar je vhodné stromkový egreš zastrihnúť tak, že skrátite korunné výhonky na 3 púčiky. Aby ste docielili silnú a pravidelnú korunu, ponechajte iba 6 hlavných vetiev.

V oboch prípadoch platí, že egreš vyžaduje teplé a slnečné stanovište. Vyhnite sa premokreniu aj veľkému suchu. Čo sa pôdy týka, voľte humózny variant. Egreš sa vyžíva v neutrálnej či slabo kyslej pôde. A ako hlboko vysádzať egreše? Jednoducho tak, aby boli všetky korene a zhruba 5 cm kmienku pod zemou.

Kedy vysádzať egreše

Ak vás táto plodina zaujala, určite budete riešiť, kedy zasadiť egreše. Väčšina záhradníkov sa rozhoduje sadiť egreše na jeseň, zhruba od polovice októbra do začiatku novembra. Takto zasadená rastlina bude mať dostatok času na to, aby stihla pred začiatkom zimy zakoreniť.

Druhou možnosťou je výsadba egrešov na jar, avšak vždy pred začiatkom vegetačného obdobia.

Všeobecne platí, že voľnokorenné dreviny bobuľového ovocia sa vysádzajú na jeseň a tiež na jar. Kontajnerované druhy je možné vysadiť počas celého roka, okrem trvalého zamrznutia pôdy a nezáleží či sa jedná o stromček alebo ker.

Strihanie egrešov

Či už pestujete egreše v kríkovej alebo stromkovej podobe, pravidelný rez je kľúčový na udržanie zdravého rastu a dosiahnutie bohatej úrody. A kedy sa strihajú egreše? U stromkového egrešu sa rez robí ideálne od konca novembra do začiatku marca. Prípadne je možné vykonať aj rez egrešu po zbere.

Pokiaľ pestujete ker, je potrebné po výsadbe skrátiť výhody na dva až tri púčiky. Pri zasadení na jar je možné tento krok vykonať ihneď, v prípade jesennej výsadby počkajte až na teplejšie obdobie a vykonajte jarný rez egrešov.

Ako strihať egreše

U kríkového egrešu nezabudnite po výsadbe odstrániť slabé výhony hneď pri zemi. V druhom roku po výsadbe ponechajte na rastline štyri až šesť najsilnejších výhonov, ktoré skrátite zhruba o tretinu. V treťom roku skráťte najdlhšie vetvy na desať až dvanásť očiek, bočné vetvy potom na tri až päť očiek.

Čo sa týka stromkového egreša, v druhom roku po výsadbe vyberte päť až sedem základných vetiev a tie skráťe o jednu tretinu. Následne priebežne odstraňujte výhony, ktoré vyrastajú zo stredu korunky a tiež vetvy, ktoré strom zbytočne zahusťujú. Po štyroch až šiestich rokoch od výsadby môžete pristúpiť k omladzovaciemu rezu, pri ktorom sa základné vetvy ponechajú na dĺžku ôsmich až desiatich očiek, bočné potom na dve až štyri očká.

Rez egrešov

Ako vidíte, pri egreši je teda potrebné priebežne vykonávať udržiavací a zmladzovací rez. Nezabudnite tiež odstraňovať slabé alebo napríklad zlomené vetvy. Strihanie egrešu nezanedbávajte.

TIP: Skúste okrem egrešu vypestovať aj ďalšie zaujímavé plodiny. Zistite napríklad, ako pestovať menej známu aróniu. Toto ovocie je plné vitamínov a antioxidantov.

Pomohol vám tento článok? Ak chcete dostávať pravidelné pestovateľské tipy do záhrady, informácie o novinkách v sortimente a výhodné akčné ponuky, registrujte sa na odber nášho newslettera.

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žiadne komentáre
Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu
Naposledy zobrazené produkty