+421 948 199 109

Plamienky pestovanie

Vytlačiť
Autor: Ing. Adriána Francová 30. septembra 2024 Pridať komentár Zobraziť komentáre

Plamienky (Clematis) patria medzi typické popínavé rastliny. V záhrade sú veľmi obľúbené, nakoľko tu môžeme obdivovať ich divoký i ušľachtilý rast, drobné i veľké hybridné kvety rôznych farieb. Darí sa im na plotoch, treláži, pergole i v nádobe s oporou. Zistite, ako pestovať clematis, aby sa rastline skvele darilo.

Plamienky pestovanie

Ako sadiť plamienok

Pokiaľ máte záujem vypestovať si dokonalý plamienok, vysádzajte ho na jar, po odoznení jarných mrazov alebo počas leta. Nikdy ho nevysádzajte v blízkosti múru, kde je príliš sucho a na južné steny, kde celodenne páli slnko. Korene musia byť v tieni. A to zabezpečíte po výsadbe doplňujúcou výsadbou nízkych trvaliek, mulčom alebo kameňmi.
Pri výsadbe je kľúčová jama, ktorá by mala mať rozmer cca 50x50 cm.

„Pre plamienky platí: nohy (korene) v chlade a hlava (kvety) v teple.“

Clematis pestovanieNa jej dno vysypte štrk ako drenáž, zasypte kvalitným substrátom, pridajte kompost, prípadne hnoj a vysádzajte kolmo na oporu. Rastlinu dôkladne zalejte a pripevnite ku konštrukcii, ktorá by mala byť postavená pred samotnou výsadbou.

Kedy zasadiť clematis

Najvhodnejší čas na výsadbu plamienka nastáva buď na jar po odznení prvých mrazov, alebo počas leta. Clematis pestovaný v nádobe je možné vysadiť prakticky kedykoľvek počas roka, nezabudnite mu ale zaistiť pravidelnú zálievku.

Clematis zazimovanie

Plamienky sú všeobecne náchylné na vymŕzanie. Preto je potrebné rastlinu na toto obdobie vhodne pripraviť. Pokiaľ pestujete clematis v nádobe, môžete ho preniesť na chránené stanovište. Samotný kvetináč potom obložte polystyrénom alebo vrecom s trochou slamy, lístia či kôry.

Clematis pestovaný v záhrade zateplite pomocou čečiny, sena alebo lístia. Pokiaľ sa rozhodnete clematis presadiť z nádoby voľne do záhrady, sadte ho o zhruba 10 cm hlbšie.

Clematis pestovanie na balkóne

Dajú sa rovnako pestovať aj v nádobe, kde nezabudnite na oporu. Sú vhodným doplnkom terasy alebo balkóna. V nádobe sa však korene rýchlejšie prehrievajú, v zime naopak hrozí vymrznutie, preto nezabúdajte na pravidelnú zálievku, v zime na zazimovanie a obalenie nádoby a výsadbu podrastu.

Rastliny nikdy neumiestňujte pod odkvapové rúry, kde hrozí premokrenie a náchylnosť plamienkov na hubové choroby.

Ako pestovať clematis

Ako pri takmer každej rastline aj plamienok vyžaduje po vysadení starostlivosť v podobe pravidelnej bohatej zálievky, ktorú je v horúcich letných dňoch potrebné primerane zvýšiť. Dávajte však pozor na premokrenie pôdy.


Pozrite si kompletný sortiment plamienkov z ponuky nášho eshopu


Pestovanie plamienka nie je pri dodržasní základných zásad náročné. Strihaniu plamienka ale aj iných popínaviek sa venujeme v tomto článku: Prečítajte si ako strihať clematis .

Plamienok pestovanie pri plote

Pokiaľ túžite po plamienkovom plote, vysaďte niekoľko druhov a farieb pozdĺž celého plota rovnakým spôsobom, šikmo do jamy, tak aby výhonky smerovali k opore a jednotlivé výhonky upevnite ku plotu. Plamienok je rastlina, ktorá sa ovíja na konštrukciu vďaka ovíjavým listovým stonkám a úponkom. Otáčajú sa dookola a preto nie je problém ich nasmerovať v raste. Často si nájdu svoju cestu. Ak ju pustíte z dohľadu dokáže sa ovíjať aj okolo blízkych krov a drevín.

A ak vás zaujíma, ako rýchlo rastie clematis, vedzte, že to závisí od zvoleného druhu. Niektoré z nich môžu dorastať do výšky až 9 metrov a ročný prírastok môže byť aj 2 metre. U iných plamienkov sa jedná o celkovú výšku 0,5 metra a ročný prírastok je teda rádovo niekoľko desiatok centimetrov.

Je plamienok neopadavý?

To záleží na konkrétnej odrode. Ak túžite po neopadavom plamienku, vyberajte zo vždyzelených odrôd. Takým variantom môže byť napríklad plamienok 'Frackles' alebo 'Apple'.

Aby clematis kvitol

Clematis by mal správne kvitnúť od júna až do septembra. Často sa to ale nedeje. Problém môže spočívať v tom, že neodstránite horné kvety vrátane prvého páru listov. V takom prípade môže rastlina začať vytvárať semená, čo ju prirodzene vysiľuje. Na odstránenie kvetov preto nezabúdajte.

TIP: Pestovanie plamienku nie je pri dodržaní istých zásad vôbec zložité. Prečítajte si ešte článok o strihaní clematisu ale aj iných popínaviek.

Pomohol vám tento článok? Ak chcete dostávať pravidelné pestovateľské tipy do záhrady, informácie o novinkách v sortimente a výhodné akčné ponuky, registrujte sa na odber nášho newslettera.

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žiadne komentáre
Posledné príspevky
  • Evodia pestovanie
    20. januára 2025
    Evodia (čiže včelí strom) je okrasný listnatý strom, z ktorého...
  • Osteospermum pestovanie
    13. januára 2025
    Premýšľate, akou pôvabnú letničkou si vyzdobiť vašu...
  • Jakon pestovanie
    7. januára 2025
    Jakon / Yakon je plodina, ktorá bola od pradávna pestovaná Inkami pre svoju...
  • Paulovnia pestovanie
    16. decembra 2024
    Paulovnia je krásny strom, ktorý si vaše srdce získa najmä pre...
  • Plesnivec alpínsky pestovanie
    9. decembra 2024
    Túžite vašu skalku doplniť o skutočne zaujímavú rastlinu,...
Posledné komentáre
Archív blogu