+421 948 199 109

Popínavá zelenina

Vytlačiť
Autor: Ing. Adriána Francová 20. mája 2021 Pridať komentár Zobraziť komentáre

Aj popínavé rastliny vytvoria na balkóne dokonalý efekt a nemusí ísť práve o plamienky alebo brečtan. Vyskúšajte pestovať popínavú zeleninu, ktorá dorastá do výšky, ťahá sa po opore, kvitne a navyše po určitej dobe zozbierate aj chutné plody.

Popínavá zelenina

Možno ste o nich len počuli. Možno ačokču  poznáte pod názvom cyklantéra odnožená alebo mexická uhorka. Má zaujímavú hráškovú chuť a môže sa konzervovať ako uhorky, plniť mäsom alebo použiť do šalátov rovnako ako paprikauhorka.

Teraz môžete vyskúšať aj pestovanie. Pestujú sa podobne ako tekvice alebo uhorky. Semená sa najskôr predpestujú a potom vysádzajú do voľnej pôdy alebo do nádob na balkón k opore. Postačí Vám sieť, prípadne kari rohož, drevená tenká konštrukcia. Takýmto spôsobom môžete vypestovať aj klasické uhorky.Zelenina popínavky

Ačokča dorastá do výšky aj 5 m, ale po dosiahnutí 2 m odporúčame rastlinu zaštipnúť, aby plody boli dostatočne veľké a včas zrelé. Rastie rýchlo. K opore ju pravidelne priväzujte. Plody sú podobné uhorke, na konci zašpicatené. Na priamy konzum a spracovanie sú ideálne plody do veľkosti 4 cm. Väčšie plody sú už skôr prezreté a majú čierne tvrdé semená, ktoré sa nekonzumujú. Tieto môžete vysušiť a použiť na osivo v ďalšom roku.

Rastlinu pravidelne zalievajte. Vyhovuje jej slnko a teplo. Navyše netrpí žiadnymi chorobami a škodcami. U nás sa pestuje menej, ale množstvo vitamínov, ktoré plody obsahujú, stoja za tú námahu skúsiť to.

Lufa valcovitá – atraktívna popínavá rastlina z čeľade tekvicovitých zaujme nielen dlhými plodmi podobnými šalátovej uhorke, ale aj ďalším využitím, kedy si z týchto plodov môžete vyrobiť masážnu žinku, ktorú dostanete kúpiť aj bežne v obchode.

Bude sa jej dariť na južne orientovanom balkóne, s dostatkom svetla, tepla, vlahy a v hlbokej nádobe s výživným substrátom. Ide o popínavku, takže nezabudnite na oporu. Rastlina rýchlo rastie aj v krátkom čase plodí.

Zberajú sa mladé plody asi 2 týždne po opelení. Neskôr už dužina tvrdne a schne. Plody sa používajú na priamy konzum alebo rovnako ako šalátová uhorka, do leča, na tepelné spracovanie i za studena. Ak si chcete vyrobiť žinku, plody zberajte v jeseni, keď sú už ľahké, hrkajú v nich semienka a sú suché. Semená môžete vyklepať a použiť na jarné výsevy a predpestovanie.


Silný rast, vysoká úrodnosť a odolnosť - to sú priesady zeleniny*

* medzi priesadami zeleniny nájdete aj popínavé druhy


Potom celý plod namočte do vody. Niektoré plody môžu mať aj pol metra. V krátkom čase sa začne šupka oddeľovať a aj dužina. Pod prúdom vody proces môžete urýchliť a všetko vyčistiť. Zostanú Vám len pletivá, ktoré tvoria základ umývacej žinky a tú nechajte na slnku dlhšie preschnúť.

Z jedného plodu získate niekoľko žiniek, záleží od veľkosti. Dlhé plody narežte do požadovanej veľkosti. Potom ju môžete namočiť, použiť aj s mydlom a sprchovacím šampónom. Po vyschnutí opäť stvrdne. Ideálna je ako na peeling tela, tak na obohatenie jedálnička a zároveň získate nové skúsenosti s pestovaním hoci aj na balkóne.

Tip: Dopestujte si obľúbené paradajky aj na svojom balkóne.

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žiadne komentáre
Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu
Naposledy zobrazené produkty
  1. Fragaria vesca ´Tubby® Red´ / Jahoda obyčajná, K9