Popínavá zelenina
VytlačiťAj popínavé rastliny vytvoria na balkóne dokonalý efekt a nemusí ísť práve o plamienky alebo brečtan. Vyskúšajte pestovať popínavú zeleninu, ktorá dorastá do výšky, ťahá sa po opore, kvitne a navyše po určitej dobe zozbierate aj chutné plody.
Možno ste o nich len počuli. Možno ačokču poznáte pod názvom cyklantéra odnožená alebo mexická uhorka. Má zaujímavú hráškovú chuť a môže sa konzervovať ako uhorky, plniť mäsom alebo použiť do šalátov rovnako ako paprika a uhorka.
Teraz môžete vyskúšať aj pestovanie. Pestujú sa podobne ako tekvice alebo uhorky. Semená sa najskôr predpestujú a potom vysádzajú do voľnej pôdy alebo do nádob na balkón k opore. Postačí Vám sieť, prípadne kari rohož, drevená tenká konštrukcia. Takýmto spôsobom môžete vypestovať aj klasické uhorky.
Ačokča dorastá do výšky aj 5 m, ale po dosiahnutí 2 m odporúčame rastlinu zaštipnúť, aby plody boli dostatočne veľké a včas zrelé. Rastie rýchlo. K opore ju pravidelne priväzujte. Plody sú podobné uhorke, na konci zašpicatené. Na priamy konzum a spracovanie sú ideálne plody do veľkosti 4 cm. Väčšie plody sú už skôr prezreté a majú čierne tvrdé semená, ktoré sa nekonzumujú. Tieto môžete vysušiť a použiť na osivo v ďalšom roku.
Rastlinu pravidelne zalievajte. Vyhovuje jej slnko a teplo. Navyše netrpí žiadnymi chorobami a škodcami. U nás sa pestuje menej, ale množstvo vitamínov, ktoré plody obsahujú, stoja za tú námahu skúsiť to.
Lufa valcovitá – atraktívna popínavá rastlina z čeľade tekvicovitých zaujme nielen dlhými plodmi podobnými šalátovej uhorke, ale aj ďalším využitím, kedy si z týchto plodov môžete vyrobiť masážnu žinku, ktorú dostanete kúpiť aj bežne v obchode.
Bude sa jej dariť na južne orientovanom balkóne, s dostatkom svetla, tepla, vlahy a v hlbokej nádobe s výživným substrátom. Ide o popínavku, takže nezabudnite na oporu. Rastlina rýchlo rastie aj v krátkom čase plodí.
Zberajú sa mladé plody asi 2 týždne po opelení. Neskôr už dužina tvrdne a schne. Plody sa používajú na priamy konzum alebo rovnako ako šalátová uhorka, do leča, na tepelné spracovanie i za studena. Ak si chcete vyrobiť žinku, plody zberajte v jeseni, keď sú už ľahké, hrkajú v nich semienka a sú suché. Semená môžete vyklepať a použiť na jarné výsevy a predpestovanie.
Silný rast, vysoká úrodnosť a odolnosť - to sú priesady zeleniny*
* medzi priesadami zeleniny nájdete aj popínavé druhy
Potom celý plod namočte do vody. Niektoré plody môžu mať aj pol metra. V krátkom čase sa začne šupka oddeľovať a aj dužina. Pod prúdom vody proces môžete urýchliť a všetko vyčistiť. Zostanú Vám len pletivá, ktoré tvoria základ umývacej žinky a tú nechajte na slnku dlhšie preschnúť.
Z jedného plodu získate niekoľko žiniek, záleží od veľkosti. Dlhé plody narežte do požadovanej veľkosti. Potom ju môžete namočiť, použiť aj s mydlom a sprchovacím šampónom. Po vyschnutí opäť stvrdne. Ideálna je ako na peeling tela, tak na obohatenie jedálnička a zároveň získate nové skúsenosti s pestovaním hoci aj na balkóne.
Tip: Dopestujte si obľúbené paradajky aj na svojom balkóne.
-
Orlíček pestovanie
11. novembra 2024Orlíček patrí medzi skutočne dych vyrážajúce rastliny. Jeho kvety...
-
Kalina pestovanie
4. novembra 2024Je množstvo okrasných krov, ktoré dokážu vytvoriť zaujímavé...
-
Papuľky pestovanie
25. októbra 2024Papuľka sa vďaka svojim pestrofarebným kvetom radí k veľmi...
-
Veronika pestovanie - nenáročná trvalka do záhrady
21. októbra 2024Veronika (Veronica) sa pýši pestrou rôznorodosťou druhov a tým...
-
Smrekovec opadavý pestovanie - vytvorte si bonsaj
14. októbra 2024Smrekovec (latinsky Larix) sa radí k jedným z mála ihličnatých...
-
Hnednutie tují, príčiny a starostlivosť o ne
28. októbra 2024Jednoznačne pôjde o napadnutie chrobákom a to je dosť vážne, obávam sa, že na...
-
Hnednutie tují, príčiny a starostlivosť o ne
28. októbra 2024Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na príčiny hnednutia našich tují prikladám aj foto...
-
Púštna ruža pestovanie - klenot z Afriky na parapete
14. októbra 2024Ospravedlňujeme sa, máte pravdu, opravíme to. ...
-
Púštna ruža pestovanie - klenot z Afriky na parapete
14. októbra 2024a preco mate na uvodnej fotke hore plumeriu a nie adenium? ...
-
Bobkový list pestovanie
23. septembra 2024V prvom rade je dôležité kontaktovať miesto, kde ste zakúpili a upozorniť ich na problémy...