+421 2 54651414

Férové online záhradníctvo od roku 2001!   

Popínavé ruže a iné popínavky na pergoly

Vytlačiť
Autor: Adriána Francová 2. septembra 2016 Pridať komentár Zobraziť komentáre

 

Popínavé ruže patria do záhrad s romantickým podtónom, ale aj do vidieckych a moderných záhrad, kde dominuje pergola alebo oblúk.

Kritériom býva väčšinou vzhľad, množstvo kvetov a vôňa. Ruže sú stvorené pre oblúky a pergoly. Pokiaľ ich vysadíte vhodne, splnia účel i požiadavku. Treba si však uvedomiť, že množstvo kvetov a vôňa okrem nás láka aj včelstvo a iný hmyz, ktorý vo väčšom množstve môže byť aj nepríjemný. Rovnako to platí aj o výsadbe vistérie (Wisteria) a zemolezu (Lonicera).

Ruže sú v dospelosti drevité kry, preto treba adekvátne zvoliť aj pevnosť opory, po ktorej sa budú popínať. Vhodné sú kovové oblúky, drevené trámy a kombinované tehlovo drevené konštrukcie.

Výhony pravidelne priväzujte a ohýbajte. Odstraňujte aj nevhodne rastúce výhony. Ruže pomerne dlho aj opakovane kvitnú od leta do jesene, v závislosti od druhu a kultivaru. Iné vhodné rastliny na popínanie sú: aktinídia (Actinida), plamienok (Clematis), zemolez (Lonicera), trúbkovec (Campsis), jazmín (Jasminum), pavinič (Parthenocissus), akébia (Akebia), schizandra (Schisandra).

 

 

 

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žiadne komentáre
Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu