+421 948 199 109

Rebríček pestovanie

Vytlačiť
Autor: Hana Smětáková 7. apríla 2025 Pridať komentár Zobraziť komentáre

Rebríček je nenáročná rastlina, ktorá sa stane perfektnou súčasťou vašej záhrady. Jeho kvety sa môžu pýšiť rôznymi farbami, takže s jeho pomocou vytvoríte zaujímavé kombinácie. Nízke nároky na pestovanie navyše zaisťujú, že si s pestovaním poradia aj začiatočníci.

Záhon žlto-oranžových kvetov rebríčka

Charakteristika rebríčka

Rebríček (latinsky Achillea) sa radí k obľúbeným trvalkám hojne pestovaným v záhradách. Na prvý pohľad pôsobí veľmi pôvabne a vďaka množstvu rôznorodých druhov si môžete vybrať farbu presne podľa vášho gusta. Jednotlivé súkvetia navyše lákajú motýle, čmeliaky a včely, takže do svojej záhrady môžete prilákať aj tento potrebný hmyz.

Ide o vytrvalú bylinu, ktorá sa vo voľnej prírode vyskytuje vo veľkej časti Európy, Ázie a Severnej Ameriky. Priama stonka rebríčka spravidla dorastá do výšky 30 až 60 cm. Jednotlivé drobné kvety sú pritom usporiadané do zložitých súkvetí, ktoré sa nazývajú metlinovité súkvetie.

 

V našom e-shope nájdete rôzne farby rebríčka, ktorými môžete rozžiariť svoju záhradu. Neváhajte sa inšpirovať

 

Rebríček druhy

Rozlišujú sa rôzne druhy rebríčka, ktoré sa líšia nielen svojim vzhľadom, ale aj nárokmi na pestovanie. Poďme sa pozrieť na niekoľko najobľúbenejších z nich.

Rebríček obyčajný

Rebríček obyčajný (latinsky Achillea millefolium) je najrozšírenejším druhom rebríčka. Jedná sa o vytrvalú bylinu, ktorá bežne dosahuje výšku 20 až 80 cm. Kvety sú malé, biele alebo ružové a usporiadané v typických metlinách na koncoch vetiev.

Rebríček bertrámový

Rebríček bertrámový (Achillea ptarmica) pochádza pôvodne z Euroázie, ale bol zavlečený aj do Severnej Ameriky, kde sa rozšíril. Táto vytrvalá bylina bežne dorastá do výšky 60 až 90 cm. Je charakteristická vzpriamenými stonkami a drobnými bielymi alebo ružovkastými kvetmi.

Rebríček vznešený

Rebríček vznešený (Achillea nobilis) bežne dorastá do výšky 60 cm. Pôvodne pochádza z oblasti Stredomoria. Farba kvetov u tohto druhu môže byť skutočne rôznorodá. Výnimkou nie sú biele, ružové, oranžové alebo žlté kvety.

Rebríček túžobníkový

Rebríček tužobníkový (Achillea filipendulina) pochádza zo strednej a východnej Európy. Jeho vzpriamené stonky bežne dosahujú výšku 60 až 90 cm. Kvety usporiadané vo veľkých plochých metlinách môžu dosahovať žltý alebo oranžový odtieň.

Rôzne druhy rebríčkov v ružovej, červenej a žltej farbe

Rebríček biely

Nejedná sa o oficiálny názov druhu. Avšak pokiaľ hľadáte rebríček s bielou farbou kvetov, môžete sa rozhodnúť pre zodpovedajúci variant rebríčka obyčajného, rebríčka vznešeného či rebríčka bertámového.

Rebríček žltý

Najznámejším zástupcom žltej farby kvetov je rebríček túžobníkový. Konkrétne je možné staviť na kultivar 'Cloth Of Gold' alebo napríklad 'Moonshine'.

Rebríček ružový

Ak hľadáte ružové kvety rebríčka, môžete si vybrať napríklad variant rebríčka obyčajného Achillea millefolium 'Cerise Queen' alebo 'Christel'. Skvele vyzerá aj variant 'Saucy Seduction'. Nežné kvety rozhodne rozžiaria vašu záhradu.

Rebríček oranžový

Okrasným druhom rebríčka oranžového sú napríklad kultivary 'Feuerland', 'Terracotta' či 'Apricot Delight'.

Rebríček červený

Pokiaľ chcete svoju záhradu rozžiariť červenou farbou kvetov, aj v tomto ohľade vám rebríček pomôže. Skvelou voľbou môže byť kultivar 'Paprika', 'Red Velvet' alebo 'Summer Fruits Carmine'.

Pestovanie rebríčka

Požiadavky na pestovanie rebríčka sa môžu prirodzene líšiť v závislosti od vami zvoleného kultivaru. Zatiaľ čo rebríček obyčajný a túžobníkový má rád slnko a priepustnú pôdu, rebríček bertrámový sa vyžíva vo vlhkej a kyprej pôde a pomerne dobre znáša aj polotieň.

Na hnojenie rebríček nie je príliš náročný. Pred výsadbou ale môžete pridať výživné hnojivo, prípadne použiť hnojivo s vyšším obsahom fosforu a draslíka, vďaka ktorému podporíte kvitnutie.

S príchodom jesenných mesiacov je vhodné usychajúce stonky rebríčka nezrezávať. Aj suché súkvetia totiž vyzerajú veľmi pekne a môžu tak zdobiť záhradu po zvyšnú časť roka. Akonáhle napadne sneh, bude aj stred rastliny lepšie chránený. Trsy stačí zrezať až s príchodom jari.

TIP: Rebríček samozrejme môže doplniť množstvo zaujímavých rastlín v záhrade. Viete, ako pestovať srdcovku a ďalšie rastliny? Nenechajte si ujsť naše ďalšie články v blogu.

Pomohol vám tento článok? Ak chcete dostávať pravidelné pestovateľské tipy do záhrady, informácie o novinkách v sortimente a výhodné akčné ponuky, registrujte sa na odber nášho newslettera.

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žiadne komentáre
Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu