Šafran pestovanie - vynikne v trávniku aj v kvetináči
VytlačiťRadí sa k najkrajším cibuľovinám a jeden z jeho druhov sa navyše preslávil ako veľmi vzácne korenie. O čom je reč? O rode krokus (latinsky crocus), ktorý v sebe zahŕňa niekoľko desiatok druhov. V záhrade zaujme vďaka pestrým farbám, ktoré každý priestor zaručene rozžiaria. Aké druhy krokusov sú najznámejšie a ako na ich pestovanie?
Druhy krokusov
Krokusy alebo šafrany sa všeobecne delia do dvoch základných kategórií – jarnej a jesennej. Na jarné krokusy sa môžete tešiť po roztopení posledného snehu, jesenné krokusy potom vašu záhradu rozžiaria s príchodom babieho leta.
Krokus jarný
Čo sa týka druhov krokusov kvitnúcich na jar, tak sa u nás často pestuje šafran jarný (crocus vernus), ktorý pochádza z oblasti Álp, Pyrenejí a Balkánu. Popularite sa teší tiež šafran zlatý (crocus chrysanthus), ktorý patrí medzi botanické žlto kvitnúce druhy. Z jednej hľuzy pritom vyrastá hneď niekoľko kvetov. Staviť ďalej môžete na šafran dvojkvetý (crocus biflorus), ktorý sa pýši bielymi alebo modrastými kvetmi.
Z viacerých rozrastajúcich sa druhov jarných krokusov možno spomenúť napríklad šafran tmavokvetý (crocus tommasinianus), ktorý kvitne fialovými hviezdicovitými kvetmi so žltými prašníkmi. Šafran Sieberov (crocus sieberi) zaujme bielymi kvetmi so žltým hrdlom a fialkastými vonkajšími okvetnými lístkami.
Jesenné krokusy
Medzi najznámejšie jesenné krokusy možno zaradiť napríklad krokus siaty (crocus sativus). Na prvý pohľad zaujme svojimi intenzívne fialovými kvetmi s tmavším žilkovaním. Navyše je práve tento druh zdrojom toľko vzácneho šafranu. Medzi jesenné krokusy možno zaradiť aj Biebersteinov krokus (crocus speciosus), ktorý sa pýši modrofialovými kvetmi s viditeľnou sieťou tmavších žíl. Do kategórie je možné ďalej zaradiť crocus cancellatus, crocus kotschyanus či crocus pulchellus.
Láka vás pestovanie krokusov? Prezrite si naše kvalitné cibuľky krokusov a vyberte si medzi nimi svojho favorita
Krokusy v trávniku
Šafrany skvele vyniknú na väčších plochách trávnika alebo ako súčasť skupiny okrasných kríkov. Veľmi pôsobivo vyzerajú skupiny kvetov rovnakej farby, na druhú stranu ich môžete ľahko kombinovať medzi sebou a vytvárať tak nevšedné farebné kombinácie.
Krokusy v kvetináči
Šafrany možno pestovať aj v kvetináči a týmto spôsobom ozvláštniť nielen svoju záhradu, ale napríklad aj terasu či balkón. A ako pestovať krokusy v kvetináči, aby sa im darilo? Pri sadení je potrebné, aby na dne kvetináčov bol do výšky zhruba dvoch palcov štrk alebo hrubý piesok. Naň umiestnite vhodnú zeminu.
Cibuľky krokusu sa do kvetináča vysádzajú rovnako ako do pôdy, teda zhruba do hĺbky 5 až 10 cm. Akonáhle vám šafrany vykvitnú, obmedzte zálievku tak, aby pôda nebola premokrená a nedochádzalo k uhnívaniu podzemnej časti.
Krokusy pestovanie
Krokusy sa právom radia k najjednoduchším rastlinám na pestovanie. Ľahko si s nimi preto poradia aj pestovatelia začiatočníci. Pri výsadbe vezmite do úvahy, či máte k dispozícii jarné, alebo jesenné druhy krokusov. Jarné druhy sa totiž vysádzajú na jeseň (od septembra do novembra), jesenné treba zasadiť v lete (ideálne v júli či auguste).
Krokusy výsadba
Najlepšie sa im bude dariť v piesočnatých a hlinitých pôdach, ktoré sú dostatočne priepustné a nepremokrené. Pod hľuzami by sa ideálne mala nachádzať hrubšia štruktúra, napríklad v podobe kamienkov či štrku. Hĺbka výsadby sa pohybuje medzi 5 až 8 cm, väčšie cibuľky je vhodné sadiť hlbšie.
Na dosiahnutie bohatého kvitnutia doprajte rastlinám zeminu z kompostu obohatenú o popol zo spáleného dreva či piesok. Naopak používanie maštaľného hnoja sa neodporúča.
Šafranom sa bude dobre dariť na slnku či v miernom tieni. Ak ich budete pestovať na veľmi slnečnom mieste, počítajte s kratšou dobou kvitnutia. To však platí iba pri jarných druhoch, jesenné naopak slnečné stanovište ocenia.
Kedy kvitnú krokusy
Jarné krokusy vašu záhradu rozžiaria väčšinou v období medzi februárom a začiatkom apríla. Vykvitajú totiž pomerne skoro po roztopení posledného snehu. Naopak, jesenné odrody krokusu svoje farebné kvety svetu ukážu až v rozmedzí septembra a novembra.
Krokusy po odkvitnutí
Pri krokusoch je vhodné po odkvitnutí ostrihať všetky kvety. Následne sa rastliny ponechávajú v pokoji, kým sa cibuľa zatiahne a listy uschnú. Tieto listy potom ostriháme. Cibuľky možno nechať v pôde a počkať na ich ďalšie kvitnutie v budúcom roku.
Alternatívou je vykopanie cibuliek, čo odporúčame vykonávať zhruba po 5 rokoch, nie každý rok. Následne namnožené cibuľky oddeľte a nechajte ich na suchom a tmavom mieste zaschnúť. Do pôdy ich opäť zasadíte v momente, keď na ne príde rad (teda pri jarných krokusoch na jeseň, pri jesenných v lete).
TIP: Vašu záhradu skvele rozžiaria aj ďalšie hľuznaté rastliny. Prečítajte si, ako na pestovanie begónií, ktoré môžu hrať najrôznejšími farbami.
-
Liečivé bylinky, poklady našich záhrad - časť 2.
19. septembra 2023Vo vašej záhrade nemusíte pestovať len okrasné rastliny, ale aj...
-
Pestovanie melónov - sladká pochúťka zo záhrady
14. septembra 2023K letným mesiacom neodmysliteľne patrí melónová sezóna....
-
Menej známe ozdobné kry
8. septembra 2023Túžite po tom pestovať v záhrade niečo netradičné a...
-
Liečivé bylinky, poklady našich záhrad - časť 1.
5. septembra 2023Vaša záhrada v sebe môže ukrývať množstvo pokladov. Jedným z...
-
Šafran pestovanie - vynikne v trávniku aj v kvetináči
22. augusta 2023Radí sa k najkrajším cibuľovinám a jeden z jeho druhov sa...
-
Rozmnožovanie orchideí pomocou keiku
15. septembra 2023Ak nemá vzdušné korene, neodstraňujte ju, postupne ich vytvorí a až potom môže rásť...
-
Rozmnožovanie orchideí pomocou keiku
14. septembra 2023mne sa v pazuche listou vytvorila nova rastlina no nema ziadne korene .mam ju odstranit a zasadit...
-
Hnednutie tují, príčiny a starostlivosť o ne
12. septembra 2023Dobrý deň, pokiaľ budete aplikovať len na stromy a nie do vody áno, je to len horčík, ale...
-
Hnednutie tují, príčiny a starostlivosť o ne
10. septembra 2023Dobrý deň, prosím vás môžem aplikovať horkú soľ na tuju aj v blízkosti jazierka s...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
4. septembra 2023Dobrý deň, žiaľ my nakupujeme už naštepené dreviny, neočkujeme ani nevrúbľujeme. Skúste...