+421 948 199 109

Senecio pestovanie

Vytlačiť
Autor: Hana Smětáková 25. novembra 2024 Pridať komentár Zobraziť komentáre

Starček sa pýši pomerne veľkou druhovou rozmanitosťou. Jednou z najznámejších odrôd je starček previsnutý, ktorý na prvý pohľad pripomína šnúru plnú korálikov. Zistite, aké ďalšie druhy sú rozšírené a ako na ich pestovanie.

Detail listov Senecio v šedej farbe

Starček zahŕňa veľké množstvo druhov

Starček (latinsky Senecio) je rod rastlín z čeľade hviezdicovité. Zahŕňa pritom veľké množstvo druhov rastlín, ktoré môžu mať podobu bylín i kríkov a stromov. Názov starček je odvodený od podobnosti rastliny, ktorá po odkvitnutí pripomína belavú hlavu starého muža.

Rod Senecio má veľké množstvo druhov. Medzi tie najznámejšie sa radí napríklad starček obyčajný dorastajúci do výšky 10 až 40 cm so žltými kvetmi či starček previsnutý, ktorý býva hojne pestovaný ako zaujímavá izbová rastlina. Z ďalších druhov stojí za zmienku napríklad starček vodný, ktorý sa prirodzene vyskytuje vo vlhkom prostredí či starček prímorský pochádzajúci zo Stredomoria.

Medzi krásne rastliny sa ďalej radí starček Fuchsov, ktorý je známy v ČR pod ľudovým menom kycol alebo inak straček vajcovitý. Ďalej potom existuje napríklad starček jarný, starček hájný, starček lesný, starček skalný, či starček ružový.

Zaujímavým variantom je senecio 'Angel Wings', ktorého listy pripomínajú práve anjelské krídla.

Starček kvet

Veľkosť, tvar i sfarbenie kvetov Senecio sa odvíja od zvoleného druhu starčeka. Najčastejšie sa však môžete stretnúť s výraznými kvetmi v žltej farbe. Niektoré druhy starčeka sú však pestované skôr pre svoj dekoratívny vzhľad listov ako pre samotné kvety.

Pokiaľ vám žiadny kvet starček neponúkne, môže za tým stáť hneď niekoľko dôvodov. Predovšetkým môže ísť o nevhodné podmienok, ako je nedostatok svetla, zlá teplota či nevhodná zálievka. Tiež mladé rastliny niekedy nemusia kvitnúť, kým nedosiahnu určitý vek.

Rastlina starček strieborný

Starček strieborný patrí do rodu Jacobaea, ale skôr sa radil práve do rodu Senecio. Aj z toho dôvodu býva často označovaný ako Senecio cineraria, aj keď správne označenie je Jacobaea maritima.

Starček strieborný preferuje slnečné stanovište, kde najviac vynikne sfarbenie jeho listov. Znesie aj polotieň, ale v takom prípade môže trochu stratiť intenzitu jeho striebristého odtieňa. Z hľadiska pôdy mu vyhovuje priepustná a ľahká pôda. Rastlina tiež lepšie znáša sucho ako premokrenie. Skvele sa hodí ako obruba záhonov alebo ako doplnok k inak farebným kvetom.

 

Vypestujte si starček strieborný aj vy a tešte sa z jeho krásneho a originálneho vzhľadu

 

Starček pestovanie

Pri pestovaní starčeka je samozrejme potrebné rastline zaistiť adekvátne podmienky. Tie sa môžu čiastočne líšiť podľa toho, pre akú konkrétnu odrodu sa rozhodnete.Kvet starček, rôzne odrody

Starček ťahavý pestovanie

Starček previsnutý preferuje slnečné stanovište, avšak bez priameho svetla, ktoré by mohlo spáliť jeho listy. Nezabudnite rastline ponúknuť dobre priepustnú pôdu. Kvetináč alebo nádoba na pestovanie by mala mať otvory, aby sa zabránilo premokreniu rastliny.

Starček nevyžaduje príliš časté zalievanie. Pokiaľ ho prelejete, môžete pomerne ľahko spôsobiť uhnívanie koreňov. Vždy preto k zálievke pristúpte až v momente, keď bude vrchná časť pôdy suchá. Časté prihnojovanie nie je potrebné. Stačí ho vykonať raz mesačne počas vegetačného obdobia.

Starček sa všeobecne radí medzi teplomilné rastliny. Preferuje teplotu v rozmedzí 18–25 °C. Niektoré druhy znesú aj chladnejšie podmienky.

Starček strihanie

Požiadavky na rez a starostlivosť sa prirodzene líšia podľa konkrétneho druhu rastliny. Starček previsnutý napríklad vyžaduje pravidelné skracovanie dlhých previsnutých stoniek, vďaka čomu podporíte vetvenie a hustejší rast rastliny. Odstrihnuté časti môžete použiť na rozmnožovanie.

Starček strieborný sa strihá po odkvitnutí, kedy odstránite odkvitnuté stonky. Na jar potom môžete vykonať ešte spätný rez, vďaka ktorému rastlinu omladíte a podporíte jej bujný rast.

Starček skalný pravidelný strih nevyžaduje, ale môžete aspoň odstrániť prerastené či poškodené časti rastliny.

Pokiaľ pestujete starček Weinmannov, nezabudnite na jar zaradiť tvarovací rez, vďaka ktorému zachováte kompaktné rozmery rastliny.

Starček ružový môžete na konci sezóny zastrihnúť radikálne, aby ste sa mohli v budúcom roku tešiť z ešte lepšieho rastu.

Starček prezimovanie

Podmienky na prezimovanie starčeka sa opäť odvíjajú od toho, pre aký druh sa rozhodnete.

Sukulentné starčeky je nutné na zimu preniesť do vnútorných priestorov, kde teplota neklesá pod 10 °C. Ideálne je rozmedzie od 10 do 15 °C. Na zimné mesiace výrazne obmedzte zálievku a rastlinu nehnojte.

Krovité starčeky (napríklad starček Weinmannov či starček Kleinov) sú čiastočne mrazuvzdorné, pokiaľ sa pestujú na záhone. V chladnejších oblastiach je však možné jednoznačne odporučiť prikryť ich čečinou alebo netkanou textíliou.

Jednoročné starčeky (napríklad starček obyčajný) sa prirodzene neprezimovávajú, pretože svoj životný cyklus dokončia počas jednej sezóny.

TIP: Rozžiarte váš balkón či terasu zaujímavými kvetmi po celý rok. Prečítajte si, aké kvety zvoliť na balkón v zime.

Pomohol vám tento článok? Ak chcete dostávať pravidelné pestovateľské tipy do záhrady, informácie o novinkách v sortimente a výhodné akčné ponuky, registrujte sa na odber nášho newslettera.

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žiadne komentáre
Posledné príspevky
  • Plesnivec alpínsky pestovanie
    9. decembra 2024
    Túžite vašu skalku doplniť o skutočne zaujímavú rastlinu,...
  • Fakľa vs fakľovka
    2. decembra 2024
    Obe tieto rastliny patria medzi dominantné trvalky a ich názvy sa často...
  • Senecio pestovanie
    25. novembra 2024
    Starček sa pýši pomerne veľkou druhovou rozmanitosťou. Jednou z...
  • Ako zazimovať muškáty
    18. novembra 2024
    Muškáty vydržia na balkóne až do prvých mrazov, potom je nutné...
  • Orlíček pestovanie
    11. novembra 2024
    Orlíček patrí medzi skutočne dych vyrážajúce rastliny. Jeho kvety...
Posledné komentáre
Archív blogu