+421 948 199 109

Škumpa vlasatá pestovanie

Vytlačiť
Autor: Ing. Adriána Francová 19. augusta 2024 Pridať komentár Zobraziť komentáre

Dymový strom ( Smoke tree) tak sa škumpe hovorí napríklad v Anglicku, pre jej zaujímavý vzhľad. Jemné páperové súkvetia sa vznášajú nad krom ako oblak dymu. Je to cenná listnatá, opadavá drevina. Sfarbenie listov a kvetov je podľa kultivaru. Ale poznáme ich v klasickej žlto-zelenej forme alebo s bordovými listami a ružovými kvetmi.

Škumpa vlasatá pestovanie

Kvitne od júna. Zaujímavé súkvetia zostávajú na drevine až do jesene. Svojim vzhľadom dá každej kompozícii atraktivitu. Výborne vyfarbuje, počas roka mení svoj vzhľad a tak je prínosom pri premene záhrady v akomkoľvek období. Drevo má navyše význam v rezbárstve, nakoľko má výnimočnú žltú farbu. Dosahuje výšku do 5 m a skôr sa rozrastá do šírky. Rastie pomerne pomaly.

Je to pomerne odolná drevina a má svoje opodstatnenie v záhradnej kompozícii, vďaka atraktívnym kvetom a vyfarbeným listom. Dobre zvláda aj naše zimy. V prípade dlhotrvajúcich mrazov môže namrznúť, ale dobre na jar regeneruje a dobre aj zvláda rez.Dymový strom - škumpa

Obľubuje priepustné vápenaté pôdy, minimálne hnojenie a primeranú závlahu. Uprednostní skôr suchšie prostredie, než trvalé vlhko. Vyhovuje jej plné slnko, dostatočne široká plocha pre svoj prirodzený rast. A menej hnojenia. Obzvlášť atraktívne sú už staršie porasty a ich habitus aj po opade listov.

Latinský názov je trochu ťažší Cotinus coggygria. Tento základný druh má žltozelené listy a naružovelé súkvetia. Neskôr v jeseni vyfarbuje do ružova a listy do bordova.

Je škumpa vlasatá jedovatá?

Škumpa vlasatá patrí medzi jedovaté rastliny a môžu spôsobiť pri dotyku alergické reakcie, pluzgiere a podráždenie pokožky. Manipulujte s ňou v rukaviciach. Opadané lístie sa môže kompostovať.

Kultivary škumpy

´Royal Purple´  je najznámejší a najžiadanejší kultivar, ktorý vyniká bordovými - purpurovo žiarivými listami počas celej vegetácie a ružovými kvetmi. Keď rozkvitne, vyzerá to, ako by sa z rastliny valili obláčiky ružového dymu. Skvele vynikne ako solitéra, ale pestovať ju môžete aj v skupine s ďalšími kríkmi, kedy vám pomôže vytvoriť zaujímavý kontrast.

´Flame´ je atraktívny vďaka zeleným listom, veľkými až 10 cm,  ktoré na jeseň vyfarbia do oranžovo-červena.

´Grace´ má počas roka purpurovo červené listy ale na jeseň sa vyfarbia na ohnivočervené. V lete zaujme prítomnosťou krásnych kvetov v podobe ružových vláknitých metlín.

´Smokey Joe´ listy má tmavo vínové, na jeseň oranžovo červené. Kvety má drobné, usporiadané v dlhých metlinách s dĺžkou 15-29 cm, kvitne od mája do júla.


Aktuálny sortiment ponúkaných kultivarov škumpy si môžete pozrieť aj v našom eshope


Škumpa vlasatá strihanie

Nečakajte usporiadaný, kompaktný ker a pre jeho výsadbu potrebujete naozaj priestor, lebo prirodzene je strapatý a rastie do šírky. Pokiaľ ho chcete udržať v medziach a v menšej veľkosti vyžaduje rez skoro na jar. Nesmie byť však príliš hlboký.

Obyčajne sa pestuje ako voľnerastúci solitér alebo zakomponovaný ker s inými drevinami. Inak nevyžaduje žiadny rez. Po mrazoch môžete odstrániť poškodené výhony.

Pravidelné strihanie škumpy vlasatej je teda kľúčové najmä preto, aby ste udržali kompaktné rozmery rastliny.

Škumpa na kmienku

V malej záhrade sa uplatní škumpa na kmienku. Rovnako je vhodná pre pestovanie v nádobách. Vyberte si vhodnú výšku kmienka, na ktorej je naštepená a vytvarovaná korunka. Kmienok už viac nerastie do výšky, zväčšuje sa len korunka. Tú udržiavajte v kompaktnom tvare. Kmienok radšej ukotvite a priviažte k opore.

Ako rýchlo rastie škumpa vlasatá

Škumpa vlasatá rastie rýchlosťou zhruba 15 cm za rok. Vždy ale samozrejme záleží na tom, aké podmienky rastline zaistíte.

TIP: Chcete mať záhradu výnimočnú, čo sa týka druhového zloženia rastlín? Prečítajte si článok, kde vám predstavíme menej známe ozdobné kry.

Pomohol vám tento článok? Ak chcete dostávať pravidelné pestovateľské tipy do záhrady, informácie  o novinkách v sortimente, výhodné akciové ponuky, registrujte sa na odber nášho newsletteru.

Zdieľať tento blog
Katarína 14. augusta 2023 at 14:16 Odpovedať
Mám skumpu asi 4rocnu a chcem ju presadiť na iné miesto. Kedy ju mám presadít v jeseni alebo v jari. Ďakujem
Erich 14. augusta 2023 at 17:06 Odpovedať
Dobrý deň, ideálny čas na jej presadenie je koncom októbra resp. v novembri.
Daniela 12. marca 2024 at 15:57 Odpovedať
Akým spôsobom zabezpečím škumpe vápenatú pôdu? Ďakujem
Adriána Francová 12. marca 2024 at 18:41 Odpovedať
Na vápenie sa všeobecne používajú tri druhy vápnika: pálené vápno, mletý vápenec a dolomitický vápenec. Pálené vápno je vhodné pre ťažšie pôdy. Z mletého vápenca sa vápnik uvoľňuje postupne, pomaly a dlhodobo, je vhodný na vápnenie ľahších alebo stredne ťažkých pôd. Tretí druh – dolomitický vápenec je okrem vápnika tiež zdrojom horčíka.
Alena 18. júna 2024 at 12:12 Odpovedať
Dobrý deň, môžem škumpu vlasatú ostrihať aj v lete? Nemyslím radikálny rez, len na udržanie jej tvaru a veľkosti, tzn. skrátiť novovyrastené výhony. Ďakujem.
Adriána Francová 18. júna 2024 at 12:25 Odpovedať
Dobrý deň, rez je možný, ale odporúčam ho vykonať keď bude zamračené a nižšie teploty, aby zastrihnuté výhony nepreschli. Ak by malo pršať, ideálny čas na rez.
Lukas 10. júla 2024 at 18:57 Odpovedať
Zdravim zacali nam na skumpe schnut lisry ako keby ju v horuci den niekto oblial vodou. Neviete poradit preco a co spravit ? Dakujem
Adriána Francová 10. júla 2024 at 21:14 Odpovedať
Dobrý večer, deje sa to občas počas horúcich dní, ako je toto, náhly kolaps niektorých výhonov, aj celých stromov zo dňa na deň. Tiež zalievanie vodou na rozohriaty koreňový systém, navyše ak je drevina v štrku a v kameňov a textílii. Odporúčam dreviny udržiavať vo vlhku, zalievať skoro ráno a neskoro večer, ak sú kamene, odhrnúť, ak je v blízkosti betónového plota, je rozohriaty, pália sa listy...nepoznám bližšie podmienky pestovania.
Henrieta 15. júla 2024 at 12:33 Odpovedať
Dobry den. Mam skumpu 2 roky,je krasne rozkonarena, ale este mi nekvitne. Viete mi poradit?
Erich Seemann 15. júla 2024 at 14:44 Odpovedať
Ak vám škumpa ešte nekvitla, tu sú niektoré tipy, ktoré môžu pomôcť:

1. **Vek rastliny**: Aj keď je Cotinus relatívne rýchlo rastúca rastlina, môže trvať niekoľko rokov, kým dosiahne dospelosť a začne kvitnúť. Dvojročná rastlina je stále mladá a môže potrebovať ďalší čas.

2. **Stanovisko a slnečné svetlo**: Cotinus preferuje slnečné stanoviská. Uistite sa, že rastlina dostáva dostatok priameho slnečného svetla, minimálne 6 hodín denne. Nedostatok svetla môže negatívne ovplyvniť kvitnutie.

3. **Pôdne podmienky**: Cotinus je pomerne nenáročná na pôdu, ale uprednostňuje dobre priepustnú pôdu. Ak je pôda príliš ťažká alebo zadržiava príliš veľa vody, môže to ovplyvniť kvitnutie. Zlepšenie drenáže a pridaní organického materiálu môže pomôcť.

4. **Hnojenie**: Nadmerné hnojenie, najmä dusíkatým hnojivom, môže podporovať rast listov na úkor kvetov. Používajte vyvážené hnojivo a dávajte pozor, aby ste to nepreháňali s dusíkom.

5. **Polievanie**: Cotinus je odolná voči suchu, ale mladé rastliny môžu potrebovať pravidelné polievanie, najmä v období sucha. Dôležité je, aby pôda nebola premočená.

6. **Strihanie**: Cotinus kvitne na minuloročných výhonkoch, takže strihanie na jar môže odstrániť kvetné púčiky. Ak je to možné, strihajte rastlinu hneď po odkvitnutí alebo minimálne obmedzte strihanie na jar.

7. **Zima**: Niekedy môže byť príliš chladná zima dôvodom, že sa kvetné púčiky poškodia, čo môže ovplyvniť kvitnutie v nasledujúcom roku. Uistite sa, že rastlina je chránená pred extrémnymi mrazmi.

8. **Zdravie rastliny**: Zdravá rastlina bude mať lepšiu šancu kvitnúť. Pravidelne kontrolujte rastlinu na príznaky škodcov alebo chorôb a v prípade potreby podniknite kroky na ich kontrolu.

Dodržiavanie týchto rád by malo zvýšiť šance, že vaša škumpa dymová začne kvitnúť. Trpezlivosť je tiež kľúčová, pretože niektoré rastliny potrebujú čas, kým dosiahnu plnú zrelosť a začnú kvitnúť pravidelne.
Henrieta 15. júla 2024 at 16:18 Odpovedať
Dakujem velmi pekne. Vsetky podmienky ma podla popisu, poda,svetlo,zalievka... tak ze to bude asi tym ze je mlada. Este raz vdaka. Pekny dnik
Posledné príspevky
  • Plesnivec alpínsky pestovanie
    9. decembra 2024
    Túžite vašu skalku doplniť o skutočne zaujímavú rastlinu,...
  • Fakľa vs fakľovka
    2. decembra 2024
    Obe tieto rastliny patria medzi dominantné trvalky a ich názvy sa často...
  • Senecio pestovanie
    25. novembra 2024
    Starček sa pýši pomerne veľkou druhovou rozmanitosťou. Jednou z...
  • Ako zazimovať muškáty
    18. novembra 2024
    Muškáty vydržia na balkóne až do prvých mrazov, potom je nutné...
  • Orlíček pestovanie
    11. novembra 2024
    Orlíček patrí medzi skutočne dych vyrážajúce rastliny. Jeho kvety...
Posledné komentáre
Archív blogu