Zelenina na záhrade a starostlivosť o ňu
VytlačiťPrichádza veľmi dôležité obdobie pre ďalšie výsevy, výsadby a starostlivosť o vzchádzajúce rastliny, najmä teplomilnú zeleninu. Tento mesiac sa nesie v znamení paradajok, papriky, tekvíc, uhoriek a melónov. Samozrejme, nie je to všetko.
Každý máme v záhrade to svoje obľúbené a nikde striktne nie je napísané, kedy a čo presne sa musí vysadiť alebo vysiať. Sú druhy, ktoré môžete vysievať niekoľkokrát za rok, pretože patria medzi zeleninu s krátkym vegetačným obdobím (šalát, cibuľka, špenát, reďkovka, hrášok).
Zelenina v záhrade
Rovnako v polovici mája je vhodné obdobie na výsadbu plánt paradajok, papriky, tekvíc, uhoriek, výsev tekvíc, cukiet a melónov. Nezabudnite na vhodné opory už od začiatku a starostlivú zálievku.
V máji môžu prekvapiť neskoré jarné mrazy, ktoré obyčajne trvajú 3 – 4 dni a svoju silu ukazujú v rôznej podobe. Preto podľa lokality zabezpečte rastliny vhodnými krytmi. Mrazy pôsobia väčšinou prízemne, ale môžu poškodiť rastliny natrvalo. Nemyslite si, že pokiaľ rastliny prikryjete textíliou, sú zachránené. Textília alebo iný kryt by sa nemal nijako dotýkať prikrývanej rastliny, inak listy očernejú mrazom a budú poškodené, najmä výhony papriky a paradajok.
Semená alebo priesady zeleniny z našej ponuky
Včas pokrývku odstráňte, aby s nástupom slnečného počasia nedošlo k zapareniu rastlín. Zeleninu pravidelne a výdatne zalievajte, nie však za horúcich dní a za prehriatej pôdy. Radšej si privstaňte alebo zalievajte neskoro večer. Vodu neaplikujte výlučne na listy. Podporujete tak výskyt plesní a múčnatky. Vodu potrebujú predovšetkým korene.
Pokiaľ chcete použiť výživové doplnky, môžete zvoliť prostriedky vo forme zálievky na list. Ak plánujete pestovať tekvice a melóny, vysaďte ich na vyhnojené miesta na taký priestor, aby sa mohli dostatočne ťahať alebo šplhať. Mnohé cukety a tekvice sa dajú pestovať aj na malom priestore, lebo netvoria šľahúne a neplazia sa po celej záhrade.
Aj v malej záhrade si môžete dovoliť pestovať viacero druhov, pokiaľ jednotlivé druhy správne vysejete a vysadíte. Uhorky skúste pestovať na podpornej sieti. Ušetríte priestor a plody budú čisté a väčšie. Hrášok umiestnite tiež v blízkosti konštrukcie. V čase kvitnutia vysejte ďalší, úrodu tak budete zbierať postupne.
Tip: Trápi vás tieň na záhrade? Prečítajte si článok o tom, že aj v tieni je možné pestovanie zeleniny.
-
Magnólia pestovanie
14. júla 2025Na jar vás tento atraktívny strom očarí v nejednej predzáhradke....
-
Kyslomilné rastliny - čo im prospieva
7. júla 2025Kyslomilné rastliny milujú pôdu s nízkym pH. Svojich zástupcov...
-
Pestovanie kiwi
1. júla 2025Mnoho ľudí pozná kiwi ako exotické ovocie zo supermarketu, ale len...
-
Vistéria pestovanie - nádherné popínavé dreviny
23. júna 2025Vistérie (Wisteria sinensis) sú jedny z najkrajších a...
-
Ježibaba pestovanie - trvalka milujúca teplo a sucho
16. júna 2025Ježibaba je nenáročná, ale pôsobivá trvalka, ktorá si...
-
Rýchlorastúce tuje
9. apríla 2025Záleží od ich zdravotného stavu. Nejaký čas budú pôsobiť neesteticky nakoľko už tam bude...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
9. apríla 2025áno, je to možné...
-
Strihanie a rez okrasných drevín a krov
9. apríla 2025Ostrihanie starej tamarišky môže byť trošku náročnejšie, ale je to možné, ak sa správne...
-
Rýchlorastúce tuje
9. apríla 2025Dobry den, prosim ak mam Tuje Smaragd, cca 4m vysoke, chcem ich zrezat na polovicu, ako sa nasledne...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
13. marca 2025Je mozné vysadit hurmikhaki po broskyni alebo po visni? ...