Ako zachrániť buxus
VytlačiťKrušpán (Buxus) je stálozelený dekoratívny ker s drobnými lesklými listami. Pestuje sa v živých plotoch, v nádobách aj ako solitérny ker. Výborne zvláda rez a pôsobí celoročne dekoratívne. Obľúbené sú strihané do gule alebo do kužeľa. Dobre znáša aj slnko aj polotieň.
Okrem všetkých pozitívnych vlastností je tu predsa len jedna negatívna. Tieto dreviny sú v poslednom období často napádané invazívnou Vijačkou krušpánovou. Porast sa samozrejme aj po napadnutí dá zachrániť. Záleží od miery poškodenia, množstva húseníc atď. Predstavme si však tohto škodcu.
Vijačka krušpánová (Cydalima perspectalis) pochádza z Ázie. Na Slovensku sa objavila okolo roku 2011 a odvtedy spôsobuje problémy na krušpánoch, prípadne bršlenoch. Je to húsenica zelená s čiernymi pásikmi, neskôr motýľ bielej alebo svetlohnedej farby. Motýle potom ďalej kladú vajíčka aj na vzdialenejších miestach a takto sa rozširuje po okolí.
Pokiaľ na krušpáne objavíte pavučinu, je už v štádiu zakuklenia sa. Veľmi dôležité je však kontrolovať porasty od začiatku sezóny. Vijačka kladie vajíčka na spodnú stranu listov. Z nich sa vyvinú larvy. Vijačka v priaznivom roku môže založiť až 3 generácie od apríla do septembra.
Najdôležitejšie je včas zaregistrovať výskyt húseníc, ktoré začínajú požierať ker od jeho vnútra. Pravidelne kontrolujte rozhrnutím kra do strán možný výskyt húseníc, prípadne kontrolujte aj výskyt nakladených vajíčok.
Postrek na krušpán
Existujú chemické postreky, ktorým môžete zničiť húsenice a motýle. Nie je však účinný proti vajíčkam.
Vijačka dokáže prezimovať vo vnútri kra a proces sa opakuje. Pokiaľ by prišli niekoľkodňové mrazivé dni, je tu šanca, že by sa celá generácia zničila. Žiaľ, zimy v poslednom období sú mierne a to vijačke vyhovuje.
Ako sme spomenuli, požierať začínajú od stredu kra a končia na vrcholových výhonkoch. Napadnutá rastlina postupne stráca svoj lesk listov, pôsobí sucho, zvädnuto. Listy sú zahryznuté, vo vnútri je trus húseníc a najmä pavučiny. Nejeden živý plot dokáže množstvo húseníc doslova zo dňa na deň zlikvidovať. Preto treba pravidelne najmä súvislé plochy kontrolovať. Treba však začať v prvej fáze. Pokiaľ uvidíte na hornej časti kra pavučinku, celý ker opatrne roztvorte a pozrite sa do vnútra. Celú drevinu poriadne vystriekajte prúdom vody pomocou hadice, čím bude tlak vody silnejší, tým lepšie. Vyplavené húsenice treba ihneď zneškodniť.
Krušpán a iné vždyzelené kríky nájdete aj v našom eshope
Po uschnutí dreviny od vody za teplého a suchého počasia aplikujte postrek Karate Zeon 5 CS, Decis AL, Dimilin 48 SC alebo môžete vyskúšať Lepinox Plus. Nakoľko sú listy krušpánu ochránené voskovou vrstvou, je potrebné použiť aj zmáčadlo. Napr. Agrovital.
Po postreku je vhodné podporiť vitalitu rastliny hojným zavlažovaním a prihnojením.
Postrek treba aplikovať viackrát a pravidelne už po prvom výskyte aplikovať na porast. Ideálne je kombinovať 2 rôzne kontaktné postreky.
Veríme, že aj keď vijačka dokáže napáchať veľa škôd, nezanevrete na tento stálozelený ker, ktorý práve v zimnom období a skoro na jar, dokáže celkovú kompozíciu v záhrade dotvoriť svojimi stálozelenými sviežimi listami.
Tip: Prečítajte si aj článok o hnednutí tují a starostlivosti o takto napadnuté rastliny.
-
Liečivé bylinky, poklady našich záhrad - časť 2.
19. septembra 2023Vo vašej záhrade nemusíte pestovať len okrasné rastliny, ale aj...
-
Pestovanie melónov - sladká pochúťka zo záhrady
14. septembra 2023K letným mesiacom neodmysliteľne patrí melónová sezóna....
-
Menej známe ozdobné kry
8. septembra 2023Túžite po tom pestovať v záhrade niečo netradičné a...
-
Liečivé bylinky, poklady našich záhrad - časť 1.
5. septembra 2023Vaša záhrada v sebe môže ukrývať množstvo pokladov. Jedným z...
-
Šafran pestovanie - vynikne v trávniku aj v kvetináči
22. augusta 2023Radí sa k najkrajším cibuľovinám a jeden z jeho druhov sa...
-
Rozmnožovanie orchideí pomocou keiku
15. septembra 2023Ak nemá vzdušné korene, neodstraňujte ju, postupne ich vytvorí a až potom môže rásť...
-
Rozmnožovanie orchideí pomocou keiku
14. septembra 2023mne sa v pazuche listou vytvorila nova rastlina no nema ziadne korene .mam ju odstranit a zasadit...
-
Hnednutie tují, príčiny a starostlivosť o ne
12. septembra 2023Dobrý deň, pokiaľ budete aplikovať len na stromy a nie do vody áno, je to len horčík, ale...
-
Hnednutie tují, príčiny a starostlivosť o ne
10. septembra 2023Dobrý deň, prosím vás môžem aplikovať horkú soľ na tuju aj v blízkosti jazierka s...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
4. septembra 2023Dobrý deň, žiaľ my nakupujeme už naštepené dreviny, neočkujeme ani nevrúbľujeme. Skúste...