Ako zachrániť buxus
VytlačiťKrušpán (Buxus) je stálozelený dekoratívny ker s drobnými lesklými listami. Pestuje sa v živých plotoch, v nádobách aj ako solitérny ker. Výborne zvláda rez a pôsobí celoročne dekoratívne. Obľúbené sú strihané do gule alebo do kužeľa. Dobre znáša aj slnko aj polotieň.
Okrem všetkých pozitívnych vlastností je tu predsa len jedna negatívna. Tieto dreviny sú v poslednom období často napádané invazívnou Vijačkou krušpánovou. Porast sa samozrejme aj po napadnutí dá zachrániť. Záleží od miery poškodenia, množstva húseníc atď. Predstavme si však tohto škodcu.
Vijačka krušpánová (Cydalima perspectalis) pochádza z Ázie. Na Slovensku sa objavila okolo roku 2011 a odvtedy spôsobuje problémy na krušpánoch, prípadne bršlenoch. Je to húsenica zelená s čiernymi pásikmi, neskôr motýľ bielej alebo svetlohnedej farby. Motýle potom ďalej kladú vajíčka aj na vzdialenejších miestach a takto sa rozširuje po okolí.
Pokiaľ na krušpáne objavíte pavučinu, je už v štádiu zakuklenia sa. Veľmi dôležité je však kontrolovať porasty od začiatku sezóny. Vijačka kladie vajíčka na spodnú stranu listov. Z nich sa vyvinú larvy. Vijačka v priaznivom roku môže založiť až 3 generácie od apríla do septembra.
Najdôležitejšie je včas zaregistrovať výskyt húseníc, ktoré začínajú požierať ker od jeho vnútra. Pravidelne kontrolujte rozhrnutím kra do strán možný výskyt húseníc, prípadne kontrolujte aj výskyt nakladených vajíčok.
Postrek na krušpán
Existujú chemické postreky, ktorým môžete zničiť húsenice a motýle. Nie je však účinný proti vajíčkam.
Vijačka dokáže prezimovať vo vnútri kra a proces sa opakuje. Pokiaľ by prišli niekoľkodňové mrazivé dni, je tu šanca, že by sa celá generácia zničila. Žiaľ, zimy v poslednom období sú mierne a to vijačke vyhovuje.
Ako sme spomenuli, požierať začínajú od stredu kra a končia na vrcholových výhonkoch. Napadnutá rastlina postupne stráca svoj lesk listov, pôsobí sucho, zvädnuto. Listy sú zahryznuté, vo vnútri je trus húseníc a najmä pavučiny. Nejeden živý plot dokáže množstvo húseníc doslova zo dňa na deň zlikvidovať. Preto treba pravidelne najmä súvislé plochy kontrolovať. Treba však začať v prvej fáze. Pokiaľ uvidíte na hornej časti kra pavučinku, celý ker opatrne roztvorte a pozrite sa do vnútra. Celú drevinu poriadne vystriekajte prúdom vody pomocou hadice, čím bude tlak vody silnejší, tým lepšie. Vyplavené húsenice treba ihneď zneškodniť.
Krušpán a iné vždyzelené kríky nájdete aj v našom eshope
Po uschnutí dreviny od vody za teplého a suchého počasia aplikujte postrek Karate Zeon 5 CS, Decis AL, Dimilin 48 SC alebo môžete vyskúšať Lepinox Plus. Nakoľko sú listy krušpánu ochránené voskovou vrstvou, je potrebné použiť aj zmáčadlo. Napr. Agrovital.
Po postreku je vhodné podporiť vitalitu rastliny hojným zavlažovaním a prihnojením.
Postrek treba aplikovať viackrát a pravidelne už po prvom výskyte aplikovať na porast. Ideálne je kombinovať 2 rôzne kontaktné postreky.
Veríme, že aj keď vijačka dokáže napáchať veľa škôd, nezanevrete na tento stálozelený ker, ktorý práve v zimnom období a skoro na jar, dokáže celkovú kompozíciu v záhrade dotvoriť svojimi stálozelenými sviežimi listami.
Tip: Prečítajte si aj článok o hnednutí tují a starostlivosti o takto napadnuté rastliny.
Pomohol vám tento článok? Ak chcete dostávať pravidelné pestovateľské tipy do záhrady, informácie o novinkách v sortimente a výhodné akčné ponuky, registrujte sa na odber nášho newslettera.
-
Osteospermum pestovanie
13. januára 2025Premýšľate, akou pôvabnú letničkou si vyzdobiť vašu...
-
Jakon pestovanie
7. januára 2025Jakon / Yakon je plodina, ktorá bola od pradávna pestovaná Inkami pre svoju...
-
Paulovnia pestovanie
16. decembra 2024Paulovnia je krásny strom, ktorý si vaše srdce získa najmä pre...
-
Plesnivec alpínsky pestovanie
9. decembra 2024Túžite vašu skalku doplniť o skutočne zaujímavú rastlinu,...
-
Fakľa vs fakľovka
2. decembra 2024Obe tieto rastliny patria medzi dominantné trvalky a ich názvy sa často...
-
Hnednutie tují, príčiny a starostlivosť o ne
28. októbra 2024Jednoznačne pôjde o napadnutie chrobákom a to je dosť vážne, obávam sa, že na...
-
Hnednutie tují, príčiny a starostlivosť o ne
28. októbra 2024Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na príčiny hnednutia našich tují prikladám aj foto...
-
Púštna ruža pestovanie - klenot z Afriky na parapete
14. októbra 2024Ospravedlňujeme sa, máte pravdu, opravíme to. ...
-
Púštna ruža pestovanie - klenot z Afriky na parapete
14. októbra 2024a preco mate na uvodnej fotke hore plumeriu a nie adenium? ...
-
Bobkový list pestovanie
23. septembra 2024V prvom rade je dôležité kontaktovať miesto, kde ste zakúpili a upozorniť ich na problémy...