Balkónové rastliny do hrantov - návod na pestovanie
VytlačiťPáčia sa Vám zakvitnuté balkóny, lodžie a terasy a tiež snívate o množstve kvetov vo svojej blízkosti? Už teraz môžete uvažovať o druhoch, ktoré si vysadíte na balkón do nádob. Nezabúdajte na orientáciu balkóna. Pokiaľ ju budete akceptovať a vyberiete správne rastliny, ktorým sa darí v aktuálnych podmienkach, tak potom očakávajte zakvitnuté vodopády kvetov.
Výsadba balkónoviek
Čas na výsadbu je ideálne zrealizovať koncom marca až v apríli. Dovtedy máte dostatok času venovať sa samotnému výberu a kombináciám. Samotnému výberu však podlieha aj príprava nádob a výber vhodného substrátu. Nádoby musia byť dostatočne veľké a hlboké. Od veľkosti nádoby sa potom odvíja aj samotný počet vysadzovaných rastlín. Do hrantu s dĺžkou asi 60 cm postačí na výsadbu 4 – 5 ks rastlín. Pokiaľ zvolíte tmavé nádoby, tie sa prehrievajú oveľa rýchlejšie ako bledé.
Správny substrát
Substrát musí byť priepustný, výživný, v spodnej časti najlepšie s drenážou. V každom prípade dbajte na odtokové diery v spodnej časti nádoby. Je to veľmi dôležité. Mnohí pestovatelia používajú samozavlažovacie nádoby, ktoré si už našli svoje miesto v pestovaní rastlín a najmä ich obľubujú tí, ktorí okrem kvetov majú radi aj dovolenkovanie mimo svojej záhrady.
Samozavlažovacie nádoby istý čas zabezpečia rastlinám dostatok vlahy. Rastliny vysádzajte tak, aby vyššie boli v pozadí, nižšie v popredí, prípadne prevísali cez nádobu. Počítajte aj s tým, že nádoby, ktoré budú vysadené prevažne s prevísajúcich rastlín, časom môžu prevažovať samotnú nádobu. Preto ju musíte zabezpečiť.
Prebuďte zazimované bohatstvo
Pokiaľ máte uskladnené a zazimované svoje balkónové rastliny, v tomto období by ste ich mali skontrolovať, zostrihať asi o 1/3 (najmä muškáty) a začať so zálievkou, prípadne otužovaním koncom marca a za vhodných vonkajších podmienok. Ak ste ich prezimovali v nádobách, v ktorých boli aj minulý rok pestované, určite im vymeňte substrát. Pôvodný už neobsahuje dostatok výživných látok.
Doprajte si s príchodom jari farebný balkón a vyberte si z ponuky rastlín, ktoré sú vhodné práve na pestovanie na balkóne
Samotné kombinácie rastlín už necháme na Vás. Niekto obľubuje klasické výsadby ako muškáty a petúnie, niekomu sa páčia výsadby v rovnakých farbách s viacerými druhmi. Niekto rád experimentuje a kombinuje netradičné balkónovky a letničky s trvalkami. Pozorne nás čítajte a dozviete sa viac o farebných a zaujímavých kombináciách či starostlivosti počas celého roka.
Stručné zhrnutie zásad pre pestovanie na balkónoch a terasách:
– použite kvalitný substrát, nemiešajte si zeminu sami,
– na výsadbu použite väčšie nádoby (hrantíky, závesné kvetináče),
– na polmetrový hrantík treba 3-4 rastliny,
– polievajte podľa potreby, sucho škodí, ale nadbytok vlhkosti ešte viac, je tu možnosť vzniku hniloby koreňov, ktorá sa prejaví žltnutím listov
– nezabudnite pravidelne prihnojovať! Prvý mesiac hnojivom s vyšším obsahom dusíka, neskôr hnojivom podporujúcim kvitnutie, dodržujte návod výrobcu hnojiva!
– odkvitnuté kvetenstvá treba odstraňovať,
– za jednu sezónu sa substrát znehodnotí, preto sa oplatí každoročne zakladať výsadby z nových sadeníc a nového substrátu,
– svoje výsadby pravidelne prezerajte, v prípade výskytu chorôb, alebo škodcov rýchlo urobte chemické ošetrenie podľa rady odborníka, predídete tak možnému sklamaniu.
Počas prvých teplých jarných dní možno balkónovky cez deň otužovať, na noc ich však treba zobrať dovnútra. Hrantíky sa umiestňujú na balkón najskôr začiatkom mája.
TIP: Ak je priestor balkónu vaša jediná možnosť na založenie záhradky, určite chcete aby bol farebný aj v zime. Prečítajte si článok aké rastliny zvoliť na balkón v zime.
-
Pestovanie hrušiek - sladká pochúťka zo záhrady
4. decembra 2023Hrušky sú takou pomyselnou klasikou slovenských záhrad. Ich plody sa...
-
Cvikla pestovanie - liek z vlastnej záhrady
27. novembra 2023Cvikla alebo inak červená repa sa radí k pomerne nenáročným...
-
Oleander pestovanie - kúsok Stredomoria na terase
20. novembra 2023Krásny, ale prudko jedovatý. Presne tak je možné stručne charakterizovať...
-
Pestovanie sliviek - všetko, čo by ste mali vedieť
13. novembra 2023Slivky sa u nás radia medzi populárne pestované ovocie. Tieto plody sú...
-
Josta pestovanie - dva druhy ovocia v jednom
6. novembra 2023Josta je kríženec čiernych ríbezlí a egrešov. V podstate sa teda...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
29. novembra 2023Dobrý deň, je to určite vlahou, počas nasadzovania plodov a pre udržanie je veľmi dôležitá...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
29. novembra 2023Dobrý deň,dva roky po sebe mi opadali v auguste všetky plody Hurmi kaki,tento rok zo 60 ks...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
26. októbra 2023Ideálne je ak ho teraz vysadíte, polieva sa kým nemrzne, korene zamulčujte kôrou, slamou,...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
25. októbra 2023dobrý deň kedy je najlepšie zasadiť hurmikaki či ho nechať v črepníku výška stromu je...
-
Rozmnožovanie orchideí pomocou keiku
15. septembra 2023Ak nemá vzdušné korene, neodstraňujte ju, postupne ich vytvorí a až potom môže rásť...