Boj proti škodcom
VytlačiťNie vždy sa dá bojovať proti škodcom nechemicky, ale stojí za to vyskúšať to. V minulosti neboli žiadne podporné látky na rast a rýchlenie, ani na ochranu škodcov a zeleniny i ovocia bolo dostatok.
V dnešnej dobe sa aj u rezistentných odrôd môže stať, že sa na stromoch objavia molice, vošky, mravce a hniloba.
Počas leta sa mnohí trápia aj s náletom vtákov, ktorým tiež chutí drobné ovocie, čerešne a menšie plody. Umiestnite na stromy plašiče. Nie je to však trvalé riešenie, lebo vtáky si na tieto strašiaky a alobalové pásky rýchlo zvyknú a sú natoľko inteligentné, že si odsledujú ich pohyb a význam. Je lepšie využiť spleť jemnejších vlákien nití nad porastom, ktorý má byť ochránený, lebo im znemožňuje prístup priamo k plodom. Dá sa to aplikovať však len na nízkych porastoch. Kry ríbezlí a malín môžete zakryť sieťkou, rovnako ako sa zakrývajú hlávky slnečníc.
Samotné mravce nie sú až takým problémom, ale tieto malé tvory ochraňujú vošky, lebo im chutí práve výlučok vošiek. Takže tam, kde sú vošky, sú aj mravce, ktoré im doslova vytvárajú prostriedky dopravy. Mravce potom dokážu okrem vošiek preniesť aj ochorenie ako múčnatku, roznášajú aj semená burín. Ani mravcov sa nedá len tak jednoducho zbaviť. Napriek tomu, že vedia byť aj užitočné, vedia znepríjemniť pobyt v záhrade. Majú výborne vyvinuté čuchové ústrojenstvo, a preto nemajú radi intenzívne vône ako škorica, paradajkové listy, citróny.
Sú aj väčšie živočíchy, s ktorými si nevieme dať rady – mačky, hraboše, krtko. Mačky sa najradšej vyváľajú v nižšej okrasnej tráve alebo v trse. Porast, ktorý chcete ochrániť, zakryte pichľavými konármi, aby tam nedokázali vykonať svoju potrebu alebo na trvalky umiestnite konáriky ruží, šípok, malinčia. Prípadne si zadovážte psa.
Myši a hryzce obľubujú najmä cibule a hľuzy. Zadovážte si plastové misky a košíky a do nich vysádzajte cibule. Docielite aj to, aby nezostupovali príliš do hĺbky a vždy budete vedieť, kde sú vysadené a aj presadenie bude jednoduchšie.
Krtko je tvor prefíkaný, ak je u suseda, zaručene navštívi časom aj Vás. Ak nemáte siete pod trávnikom, za chvíľu môže vyzerať trávnik ako po bojisku. Sú rôzne plašiče a návnady, ich použitie necháme už na Vás. Ak ho konečne chytíte, preneste ho ďalej do lesa, je chránený. Jeho nepriateľom je aj pes. Napriek škodám, ktoré dokáže v krátkom čase, niekedy z noci do rána napáchať, je aj veľmi užitočný.
TIP: Prilákajte so záhrady užitočný hmyz, ktorý pomôže aj v boji so škodcami. Jedna z možností je kvetinová lúka. Prečítajte si ako ju založiť.
-
Bezúdržbový živý plot
28. apríla 2025Túžite po zelenej ochrane súkromia, ale nemáte čas na pravidelné...
-
Netýkavka pestovanie
22. apríla 2025Netýkavky sa radia ku krásnym rastlinám, ktoré poznali už naše...
-
Pakost pestovanie
14. apríla 2025Pakost je obľúbená rastlina, ktorá sa objavuje v nejednej záhrade....
-
Rebríček pestovanie
7. apríla 2025Rebríček je nenáročná rastlina, ktorá sa stane perfektnou...
-
Najlacnejší živý plot - tipy ako a z ktorých rastlín
31. marca 2025Pustite sa do tvorby živého plotu a oddeľte určitý priestor prírodnou a...
-
Rýchlorastúce tuje
9. apríla 2025Záleží od ich zdravotného stavu. Nejaký čas budú pôsobiť neesteticky nakoľko už tam bude...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
9. apríla 2025áno, je to možné...
-
Strihanie a rez okrasných drevín a krov
9. apríla 2025Ostrihanie starej tamarišky môže byť trošku náročnejšie, ale je to možné, ak sa správne...
-
Rýchlorastúce tuje
9. apríla 2025Dobry den, prosim ak mam Tuje Smaragd, cca 4m vysoke, chcem ich zrezat na polovicu, ako sa nasledne...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
13. marca 2025Je mozné vysadit hurmikhaki po broskyni alebo po visni? ...