+421 2 54651414

Cibuľoviny kvitnúce na jar

Vytlačiť
Autor: Ing. Adriána Francová, Rastlinky.sk 7. augusta 2014 Pridať komentár Zobraziť komentáre

Pravdepodobne všetci pestovatelia majú radi jar a s ňou spojené rozkvitnuté záhony. Cibuľoviny patria medzi nenáročné pestované rastliny a najrozmanitejšie farebne alebo výškou. Keďže vyniknú najmä v skorej jari osviežia každý záhon a farebne ho rozžiaria. Máloktoré rastliny totiž v tomto období kvitnú a vynikajú vôňou.

Cibulovina kvitnúce na jar

Medzi prvými vykvitajú snežienky (Galanthus nivalis) a šafrány (Crocus sp.), ktoré svoje hlávky vystrkujú aj s pod snehovej prikrývky. Najlepšie sa im darí, ak sú vysadené do kruhov alebo celoplošne. Nevysádzajte teda cibuľky jednotlivo. Modré a biele modrice (Muscari) budú zdobiť záhon dlhodobejšie. V kombinácii s nádhernými a elegantnými tulipánmi (Tulipa) docielite naozaj efektný záhon.Modrice

Tulipány sú rôzne výškou, dĺžkou kvitnutia, farbou i tvarom lupienkov. Ich použitie je tiež len na Vás. Mnohé sú vhodné do skalky, na rez i záhony. Medzi najkrajšie patria kultivary : White dream, Black parrot, Orange emperor alebo tulipány zo skupiny Viridiflora. Vám sa samozrejme môžu páčiť iné a nie je ich málo. Záhony teda môžu hýriť všetkými farbami.

Atraktívne sú aj majestátne korunkovky (Fritillaria), narcisy (Narcissus), hyacinty (Hyacinthus) a okrasné cesnaky (Allium). Tieto vyniknú pozadí, nakoľko sú obyčajne vyššieho vzrastu. Závisí samozrejme od kultivaru. Aby ste sa však mohli tešiť z ich krásy, musíte ich vysadiť v jesennom období. Dá sa aj v zimnom, kým nie je premrznutá pôda.

Cibule vysádzajte do skupín a kombinujte s trvalkami. Nevzniknú tak na záhone prázdne miesta. Drobné umiestňujte do väčších kolies do popredia. Vyššie naopak do pozadia. Pokiaľ chcete, aby sa im naozaj darilo, vyhnite sa hnojeniu maštaľným hnojom na miestach, kde plánujete výsadbu cibuľovín. Po odkvitnutí odstraňujte suché a zvädnuté kvety, aby cibule naberali živiny a zatiahli. Len tak si získajú dostatok energie na budúcoročné kvitnutie. Pokiaľ ich chcete ochrániť pred hlodavcami, či chcete mať istotu, že hlboko časom nezatiahnu do zeme, používajte plastové koše na výsadbu cibuľovín.

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žiadne komentáre
Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu
Naposledy zobrazené produkty
  1. Salix integra ´Hakuro Nishiki´ / Vŕba kompaktná, ker, K9