Cypripedium - návod na pestovanie
VytlačiťPapučková orchidea je na pohľad zaujímavá, takmer až exoticky pôsobiaca rastlina, ktorú pri dodržaní istých zásad môžete bez problémov pestovať vo svojej záhrade.
Črievičník papučkový
kroky k úspešnému pestovaniu
Prečítajte si v našom návode aké pestovateľské podmienky sú potrebné pre prijatie po vysadení, prežitie a celkový rast cypripédií.
Vhodné stanovište
Polotieň bez priameho slnka počas poludnia. Veľmi vhodné miesto je na severnej strane budovy. Väčšina cypripédií sú lesné rastliny, a preto uprednostňujú chladné miesta, ktoré veľmi nevysychajú a neprehrievajú sa počas leta. Ideálne sú tiež miesta, v ktorých sa darí papradiam. Svoje cypripédiá tiež nevysaďte blízko stromov alebo veľkých krov, aby im ich korene neodčerpávali vodu a živiny!
Pôdne podmienky
Papučkové záhradné orchidey potrebujú vzdušnú priepustnú (hĺbka 10 cm) a stredne vlhkú pôdu. Ťažké a ílovité pôdy treba vylepšiť napríklad prímesou piesku. Ak je plánované umiestnenie privlhké, treba mu zabezpečiť drenáž. V pieskových pôdach, ktoré rýchlo vysychajú, sa odporúča zvýšiť ich schopnosť udržať vodu prídavkom perlitu.
Pokrytie pôdy vrstvou bukového lístia alebo ihličia má pozitívny vplyv na štruktúru a vlhkosť. Papučkové záhradné orchidey sú úplne mrazuvzdorné, a preto nepotrebujú žiadnu doplňujúcu ochranu počas zimy.
Výsadba
Korene rozložte v horných 10 cm pôdy tak, aby púčik bol asi 2-3 cm pod úrovňou pôdy. Zostávajúci substrát nasypte okolo bez pritláčania a dôkladne zalejte.
Zálievka a hnojenie
Pôda by nemala nikdy úplne vyschnúť, a preto je počas suchého leta nevyhnutná pravidelná zálievka. Na jar sa odporúča rastliny pravidelne prihnojovať bežnými hnojivami avšak v polovičnej koncentrácii.
Výsadba spolu s inými rastlinami
Papučkové záhradné orchidey vyzerajú najlepšie v kombinácii s pomalo rastúcimi papraďami, krpčiarkami (Epimedium) alebo funkiami. Nedokážu však súperiť s bujne rastúcimi trvalkami, krami a stromami. Dávajte preto pozor na tieto vznešené rastliny!
Aktuálna ponuka cypripédií z nášho eshopu
Ochrana papučkových orchideí
Slimáky dokážu spôsobiť pohromu za jednu noc. Obzvlášť na jar treba na mladé výhonky cypripédií dávať pozor a zabezpečiť im primeranú ochranu.
Pestovanie a pokyny k pestovaniu záhradných orchideí rodu Cypripedium
Aby ste predišli stratám v zime, pozorne si prečítajte nasledujúce pokyny.
1. Ak je počas zimy vlhké a daždivé počasie (teploty do +5 ° C sú dostatočné pre spánok cypripedií), mali by ste chrániť rastliny v kvetináčoch na dobre vetranom mieste chránenom pred dažďom, a tak predchádzať zahnívaniu.
2. V chladných oblastiach s teplotami -20 ° C alebo nižšie, nie sú žiadne problémy s prezimovaním, a to ani v prípade rastlín v kvetináčoch. Počas zimy je dôležitá ochrana proti priamemu slnku, aby sa zabránilo prebúdzaniu rastlín počas dňa. V opačnom prípade kolísanie teploty spôsobuje straty, najmä v prvej zimnej dobe po výsadbe do kvetináča. Okrem toho sa odporúča zakrytie rastlín vetvami ihličnanov.
3. Nepoužívajte textíliu chrániacu proti mrazmi ani iné pevné kryty. Myši radi žijú pod takýmito prístreškami a zvyšujú tiež možnosť vzniku hniloby alebo skorého začiatku rastu. Fóliové tunely alebo skleníkové prístrešky sa tiež neodporúčajú, pretože teplota v nich príliš vysoko stúpa počas slnečných dní. Cypripédiá majú radšej polotieň, priamo vonku v mrazivých podmienkach počas celej zimy a najmä rovnomernú teplotu, ktorá nestúpa !
Zhrnutie
Nie je to mráz, ktorý by mohol zničiť vaše rastliny. Je to práve zahrievanie počas dňa alebo dlhotrvajúca vlhkosť. Vysadené rastliny v kvetináčoch, ktoré ponoríte do piesku, majú koreňovú sústavu úplne v bezpečí bez akýchkoľvek ďalších opatrení.
TIP: Prečítajte si článok o rastlinách, ktoré sú vhodné do tieňa.
-
Pestovanie hrušiek - sladká pochúťka zo záhrady
4. decembra 2023Hrušky sú takou pomyselnou klasikou slovenských záhrad. Ich plody sa...
-
Cvikla pestovanie - liek z vlastnej záhrady
27. novembra 2023Cvikla alebo inak červená repa sa radí k pomerne nenáročným...
-
Oleander pestovanie - kúsok Stredomoria na terase
20. novembra 2023Krásny, ale prudko jedovatý. Presne tak je možné stručne charakterizovať...
-
Pestovanie sliviek - všetko, čo by ste mali vedieť
13. novembra 2023Slivky sa u nás radia medzi populárne pestované ovocie. Tieto plody sú...
-
Josta pestovanie - dva druhy ovocia v jednom
6. novembra 2023Josta je kríženec čiernych ríbezlí a egrešov. V podstate sa teda...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
29. novembra 2023Dobrý deň, je to určite vlahou, počas nasadzovania plodov a pre udržanie je veľmi dôležitá...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
29. novembra 2023Dobrý deň,dva roky po sebe mi opadali v auguste všetky plody Hurmi kaki,tento rok zo 60 ks...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
26. októbra 2023Ideálne je ak ho teraz vysadíte, polieva sa kým nemrzne, korene zamulčujte kôrou, slamou,...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
25. októbra 2023dobrý deň kedy je najlepšie zasadiť hurmikaki či ho nechať v črepníku výška stromu je...
-
Rozmnožovanie orchideí pomocou keiku
15. septembra 2023Ak nemá vzdušné korene, neodstraňujte ju, postupne ich vytvorí a až potom môže rásť...