Muchovník pestovanie
VytlačiťMuchovník mnohí z Vás poznajú, mnohí nie a preto je na mieste, predstaviť ho podrobnejšie, pretože sa jedná o naozaj hodnotnú drevinu nie len z ovocinárskeho hľadiska ale aj architektonicko - kompozičného.
Amelanchier – muchovník, nazývaný inak aj "Aljašská čučoriedka" vzhľadovo, chuťovo aj využitím silne pripomína klasické čučoriedky, nie je však náročný na pôdne podmienky. Vyhovuje mu úplne bežná záhradná zemina, nepotrebuje kyslú pôdu! Je veľmi dobre tvarovateľný. Muchovník má plody veľké, okrúhle, dužina je sladká a šťavnatá. Ker dorastá do výšky 3-5 m, kvitne bohato bielymi kvetmi v strapcoch, rodí pravidelne, na jeseň sfarbujú listy do červena. Kvitne začiatkom jari, niekedy zakvitne druhýkrát v lete, ale nie vždy.
Z kompozičného hľadiska je to významná drevina, ktorá na jar bohato kvitne, teda vynikne aj ako solitérny veľký ker alebo malý strom, potom zarodí, a na jeseň nádherne vplyvom vonkajších podmienok vyfarbí. Na zimu opadáva ale jeho kostrové konáre sú zaujímavé aj v zimnom období. Spolu s inými drevinami Vám hlavne na jeseň predstaví nádherný karneval farieb. Vynikne tiež v živom plote okrasnom aj v jedlom živom plote.
Muchovník druhy
Je veľa druhov. Najznámejšie pochádzajú zo Severnej Ameriky, Kanady a USA.
Amelanchier ovalis – vajcovitý je pôvodom európsky. Sú samoopelivé a v našich podmienkach mrazuvzdorné.
Amelanchier alnifolia – jelšolistý, známe kultivary: Honeywood, Mandam, Sleyt, Thiessen, Martin, Smokey, Krasnojarskaja bežne pestované v našich podmienkach, kde dosahujú aj pomerne dobré výnosy. Pre bežnú záhradu Vám stačí jeden strom.
Amelanchier lamarckii - Lamarckov – pravdepodobne severoamerický hybrid vhodný najmä na živé ploty.
Amelanchier canadensis – kanadský napr. Rainbow Pillar
Kedy sadiť muchovník
Muchovníky sa predávajú väčšinou kontajnerované, teda sa vysádzajú počas celého roka, okrem trvalého zamrznutia pôdy – december – ferbuár. VK – voľnokorenné druhy na živý plot sa sadia marec / apríl alebo október /november. Vtedy majú na zakoreňovanie najvhodnejšie podmienky.
Rez muchovníka
Výborne zvláda rez. Rez je však na úkor plodov. Preto pre získanie plodov vysaďte muchovník ako voľne-rastúci živý plot, počítajte s dostatočnou šírkou a nechajte ho voľne rásť. V prípade obmedzeného priestoru ho strihajte na úzku stenu, kde však bude minimálne kvitnúť a plodiť. Ale farba listov sa na jeseň určite zmení.
Pre maximálne získanie plodov vysaďte muchovník ako solitérny strom alebo v záhone ako kostrovú drevinu. Je vhodný najmä do malých záhrad. Muchovník sa strihá v predjarí. 3 roky po výsadbe nie je nutné vykonať žiadny rez. Samozrejme, môžete odstrániť suché a poškodené konáre alebo inak esteticky nevyhovujúce.
Vyberte si muchovníky z našej aktuálnej ponuky odrôd
Hlavný rez – presvetlenie koruny stačí vykonať po 6-9 rokoch. Takýto rez sa samozrejme netýka drevín na živý plot. Tam musíte robiť rez pravidelne, aby sa porast zahustil a vytvoril hustú stenu. Rez sa robí na jar pravidelne, výhonky sa skracujú o 1/3, v prípade potreby aj viac. Všetko závisí od podmienok, kvality pôdy či hnojenia.
Najchutnejší muchovník
Vraví sa 100 ľudí – 100 chutí, preto možno pohľad nebude objektívny, ale náš.
Medzi obľúbené odrody však patrí určite:
Smokey, Smoky – stredne skorá samoopelivá odroda,plody 14 mm, sladké, na spracovanie i konzum
Martin – skorá odroda, plody veľké 18 mm, sladké, šťavnaté, pomalšie rastúca odroda do menšej záhrady.
Thiessen – podobne ako Martin, výborná a obľúbená odroda. Skorá, samoopelivá, výhodou je, že okolo sa neskôr nenachádzajú mladé výbežky rastlín od koreňa.
Použitie a zber
Plody sa zbierajú zrelé a môžete ich priamo konzumovať čerstvé. Prípadne ich môžete spracovať ako kompót, vyrobiť z nich šťavu, sirup, zamraziť ich. Plody obsahujú vysoký obsah vitamínu C a najmä antioxidanty.
Zbierajú sa aj listy a tie sa sušia. Použiť ich môžete na čaje a výluhy. Pozor však na nálety vtákov. Milujú ich rovnako. Plody farbia dlažbu aj oblečenie, teda pozor na vzdialenosť výsadby od spevnených plôch.
TIP: Ďaslším, menej tradičným drobným ovocím je rakytník. Prečítajte si článok o pestovaní rakytníku.
Pomohol vám tento článok? Ak chcete dostávať pravidelné pestovateľské tipy do záhrady, informácie o novinkách v sortimente a výhodné akčné ponuky, registrujte sa na odber nášho newslettera.
-
Echinacea pestovanie
16. septembra 2024Tieto rozkošné slniečka naozaj patria do trvalkového záhona zaliateho...
-
Okrasný javor pestovanie
9. septembra 2024Premýšľate nad drevinou, ktorá by rozžiarila každú záhradu?...
-
Kraspédia pestovanie - krásna letnička aj do vázy
2. septembra 2024Dychberúca kráska, ktorá si vás získa guľovitým tvarom...
-
Gaura pestovanie - trvalka s romantickými kvetmi
26. augusta 2024Sviečkovec - gaura - nádherná trvalka, ktorá vašu záhradu...
-
Škumpa vlasatá pestovanie
19. augusta 2024Dymový strom ( Smoke tree) tak sa škumpe hovorí napríklad...
-
Bobkový list pestovanie
4. septembra 2024Ťažko posúdiť bez fotografie, skúste nám poslať fotky, pravdepodobne však pôjde o škodcov...
-
Bobkový list pestovanie
4. septembra 2024Mám asi 15 ročný vavrín. do teraz bol v poriadku. No začali sa mu krútiť listy a vyzerá ako...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
1. septembra 2024Dobrý deň, záleží od toho, aký stromček kúpite, či špičiak 1-2 ročný, alebo stromček...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
1. septembra 2024Zdravím vás. Zvažujem odrodu Nikita vzhľadom na mrazivú odolnosť, keďže bývam na Spiši...
-
Bobkový list pestovanie
23. augusta 2024To tam pre p. Lucku uvádzame, celodenné slnko nezvláda. ...