+421 948 199 109

Najlacnejší živý plot - tipy ako a z ktorých rastlín

Vytlačiť
Autor: Hana Smětáková 31. marca 2025 Pridať komentár Zobraziť komentáre

Pustite sa do tvorby živého plotu a oddeľte určitý priestor prírodnou a zároveň estetickou cestou. Nákup jednotlivých rastlín pritom nemusí nutne zaťažiť vašu peňaženku, a to obzvlášť v prípade, že si nakúpite mladšie sadenice. Inšpirujte sa vhodnými rastlinami a tipmi, ako si živý plot na záhrade vytvoriť.

Farebný živý plot z opadavých drevín 

Prečo sa pre živý plot rozhodnúť

Živý plot je skvelou voľbou na zabezpečenie súkromia v záhrade. Okrem toho však môže slúžiť aj ako určitá protihluková bariéra a taktiež plniť svoju estetickú funkciu. Skvele sa preto hodí všade tam, kde nestojíte o okukovanie od zvedavých susedov. Oddeliť napríklad môže priestor s bazénom, záhradným posedením alebo vonkajšiu kuchyňu s grilom.

Aj živý plot si ale žiada dôslednú starostlivosť. Pokiaľ tento krok podceníte, môže sa pomerne rýchlo premeniť na zanedbané a nevzhľadné krovie, ktoré bude mať k estetickému prvku v záhrade pomerne ďaleko.

 

V našom e-shope nájdete množstvo rastlín pre živé ploty. Vyberte si svojho favorita a pustite sa do jeho tvorby

 

Čo všetko zvážiť pri výbere živého plotu do záhrady

Predtým, než sa pustíte do výberu drevín do živého plotu, je vhodné zodpovedať si niekoľko otázok. Najprv si ujasnite, či túžite po vždyzelenom, alebo opadavom živom plote. Rozhodnite sa tiež, či túžite skôr po voľne rastúcom alebo strihanom plote.

Premyslite si, či chcete plot vytvoriť iba z jedného druhu rastliny, alebo ich kombinovať niekoľko. Zvážte prípadné obmedzenia. Niektoré druhy rastlín môžu byť pichľavé či jedovaté a nemusia byť preto vhodné pre domácnosti s malými deťmi či miláčikmi. V neposlednom rade zvážte aj to, koľko času môžete venovať jeho starostlivosti. Postup výsadby živého plotu sa potom prirodzene môže pri jednotlivých druhoch rastlín mierne líšiť.

Najlepšie rastliny na živý plot

Živý plot je možné vytvoriť z veľkého množstva rastlín, ktoré sa líšia svojím vzhľadom aj nárokmi na pestovanie. Poďme sa pozrieť na to, aké sú obľúbené rastliny na živý plot.

Opadavé rastliny na živý plot

Opadavé rastliny na živý plot vám počas roka ponúknu určitú premenlivosť. Hneď ako stratia svoje listy, stále im zostanú husté vetvy, ktoré môžu tiež ohraničiť určité územie.Mix obrázkov živých plotov

Medzi obľúbené dreviny v tejto kategórii sa jednoznačne radí buk lesný, ktorý môže dorastať do výšky 25 až 30 metrov. Navyše veľmi dobre znáša rez, a preto sa skvele hodí na výsadbu vyšších tvarovaných plotov. Vedľa nesiahnete ani s hrabom obyčajným, ktorý je pravdepodobne najvýznamnejšou drevinou na zakladanie živých plotov. Väčšinou rastie ako strom, niekedy však aj ako mohutný ker s rozložitými vetvami. Perfektnou voľbou ďalej môže byť javor poľný, ktorý zaujme svojimi pružnými a pomerne tenkými vetvami.

Z ďalších opadavých stromov môžeme spomenúť napríklad drieň obyčajný, karagana stromová, hloh obyčajný, pagaštan konský či kalinu obyčajnú.

Neopadavé rastliny na živý plot

Pokiaľ chcete, aby si váš živý plot držal svoju hustotu, farbu a tvar po celý rok, je na mieste vyberať z neopadavých rastlín. Medzi najbežnejšie používané rastliny pre živý plot sa radia tuje, ktoré vynikajú svojou hustotou, stálou farbou a odolnosťou voči poveternostným vplyvom. No momentálne slabou odolnosťou voči škodcom.

Skvelou voľbou môže byť vtáčí zob s lesklými zelenými listami. Za zmienku stojí aj cyprusovec, ktorý zaujme svojim hustým jemným ihličím, ktoré si uchováva aj v zime. Vhodnou voľbou je tiež krušpán. Tento vždyzelený ker sa skvele hodí na tvarovanie a vytváranie nižších živých plotov. Vyskúšať môžete aj pestovanie skimie s aromatickými kvetmi alebo dekoratívne mahónie.

Jedlé rastliny na živý plot

Živý plot nemusí plniť iba svoju praktickú a estetickú funkciu, ale môže slúžiť aj ako doplnok vášho jedálnička. V takom prípade je vhodné siahnuť napríklad po ovocných kríkoch alebo stromoch, hodiť sa však môžu aj rôzne bylinky.

Z jedlých rastlín vhodných na tvorbu živého plotu možno spomenúť napríklad ríbezle či egreše. Pustiť sa môžete aj do pestovania rakytníka alebo muchovníka. Z byliniek potom stojí za zmienku napríklad lipkavec, lemongrass, rozmarín, tymian či levanduľa. Tieto nízke rastliny môžu opticky oddeliť priestor a zároveň ich môžete používať počas varenia.

Kvitnúci živý plot

Kvitnúci živý plot bezpochyby vyniká po svojej estetickej stránke a dokáže pritiahnuť pozornosť. Vhodnými drevinami pre jeho tvorbu môže byť zlatovka prostredná, tamariška, pajazmín, tavoľník, orgován alebo motýli ker. Všetky tieto druhy vynikajú svojim atraktívnym vzhľadom, krásnou vôňou a farbou. Kvety navyše do vašej záhrady prirodzene prilákajú najrôznejšie druhy motýľov a hmyzu (čo samozrejme nie vždy môže byť žiaduce).

Ako založiť živý plot a ako sa o neho starať

Predtým, než sa pustíte do výsadby živého plotu, pripravte pôdu. Zbavte ju buriny. Pokiaľ je pôda príliš ťažká alebo ílovitá, skyprite ju, aby mala dobrý odtok vody. Následne sa môžete pustiť do vykopania jám pre jednotlivé rastliny. Dbajte na to, aby boli jamy dostatočne velké a korene sa mohli dobre usadiť.

Zároveň rastliny od seba vysádzajte v primeranej vzdialenosti, aby mohlo dôjsť k vzniku prirodzene vyzerajúceho plotu. Rozostupy samozrejme závisia na zvolených rastlinách. Pri husto rastúcich druhoch to môže byť 30–70 cm, pri voľne rastúcich 1–2 metre. Nezabúdajte im dopriať pravidelnú zálievku, aby si vytvorili silné korene.

Pri tvorbe živého plotu sa samozrejme nezaobídete bez jeho pravidelného strihania a tvarovania. Väčšinu rastlín treba strihať aspoň 1–2x ročne, obvykle na jar a na jeseň. Vďaka tomu docielite správny tvar a hustotu.

Pomohol vám tento článok? Ak chcete dostávať pravidelné pestovateľské tipy do záhrady, informácie o novinkách v sortimente a výhodné akčné ponuky, registrujte sa na odber nášho newslettera.

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žiadne komentáre
Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu