Starostlivosť o ovocné stromy a kry počas roka
VytlačiťAj ovocné dreviny si vyžadujú celoročnú pozornosť. Nedá sa priamo poukázať, ktorá činnosť je najdôležitejšia. Ponúkame Vám prehľad, načo by ste počas celého roka nemali zabudnúť, aby dreviny boli v plnej kondícii, kvitli, plodili a najmä boli bez chorôb a škodcov. Pravidelne si ich všímajte. Len tak dosiahnete pravidelné a kvalitné úrody, veľké plody a radosť so záhradníčenia.
Starostlivosť o ovocné stromy na jar
Jar je obdobím po dlhej zime, kedy všetko opäť ožíva a prebúdza sa zo zimného spánku. Dbajte na zálievku, pokiaľ v zime nebol sneh a bola suchá jeseň. Na jar nemá pôda z čoho čerpať vlahu, preto je potrebné zalievať manuálne. Zalievajte v čase bez mrazov, výdatne okolo kmeňa. Najlepšie do misy, okolo kmeňa, ktorá je odburinená, pripravená na vstrebávanie vlahy a živín.
Aktuálnu ponuku ovocných stromov nájdete aj v našom eshope
Môžete tam pridať niekoľko lopatiek rozloženého kompostu, prípadne štartovacieho hnojiva pre rast a kvitnutie. Broskyne v predjarí vyžadujú postrek proti kučeravosti listov, iné ovocné dreviny ako marhule postrek proti moniliovému usychaniu kvetov a výhonkov, vinič proti chloróze, jahody proti roztočíku jahodovému, a ostatné dreviny proti prezimujúcim škodcom a hubovým či bakteriálnym chorobám. To platí napríklad pre ríbezle, egreše, slivky, broskyne. Jar je aj obdobím rezu.Tiež je to obdobie vysádzania nových stromov a krov.
Letná starostlivosť
Leto je aktívne obdobie kvitnutia i plodenia. Je dôležité zásobovať dreviny vodou a živinami pomocou hnojív. Všímať si samozrejme ochorenia, vošky a iné škodce, ktoré treba včas a za vhodného počasia zneškodniť, postriekať.
Alebo sa snažte o pestovanie rezistentných odrôd, prípadne využiť bio a ekologické postreky a výluhy z rôznych dostupných rastlín, ktoré majú tiež svoje opodstatnenie.
Koniec leta patrí zberu niektorých druhov ovocia a tým aj spracovaniu. Zbierajte aj opadané plody, zamedzíte zvýšenému výskytu včiel a ôs. Kôstkoviny sa po zbere strihajú a tak sa zabezpečí budúcoročná úroda. Môžete zvoliť aj radikálny rez.
Ostatné dreviny, ktoré majú pod váhou plodov ohnuté konáre, podporte a vyviažte.
Starostlivosť o ovocné stromy na jeseň
Jeseň je ďalšie aktívne obdobie pre iné druhy ovocných stromov, ktoré treba priebežne zberať, uskladňovať alebo spracovávať. Odstraňujte všetky poškodené plody, hrabte opadané lístie, prípadne prihnojujte hnojivom s vyšším obsahom draslíka.
Misy okolo stromov ponechávajte bez burín, aby živiny a voda priamo presakovala ku koreňom. Kontrolujte výskyt chorôb a škodcov, prípadne zasiahnite vhodnými a dostupnými postrekmi alebo ekologickými prostriedkami. Pripravte dreviny na zimu napríklad natieraním kmeňa na bielo.
Vyberte si ovocné kríky do vašej záhrady
Kmene mladých stromov môžete koncom jesene obaliť a zabezpečiť voči obhryzu zajačím pletivom. Koniec jesene je ideálna na zakladanie nových výsadieb a doplnenie druhov do ovocnej záhrady. Nezabudnite na ukotvenie oporu a zálievku.
Zimná starostlivosť
Zima je odpočinkový čas pre všetky dreviny, ktoré boli počas roka aktívne. Je to však vhodné obdobie na zber vrúbľov, prípravu semenáčov na ďalšie množenie, stratifikáciu semien. Pravidelne kontrolujte uskladnenú úrodu aj dreviny.
Počas silných a dlhotrvajúcich mrazov môžete zadymovať v blízkosti drevín, ktoré sú náchylnejšie na mrazy. V čase bez mrazov môžete zalievať. V čase s množstvom snehu treba opatrne sneh striasať z konárov a v prípade holomrazov naopak nahromadiť sneh ku kmeňom. Pravidelne kontrolujte dreviny, vhodne ich ukotvite a zabezpečte pred silným vetrom. Najmä mladé výsadby.
Koncom zimy už môžete dreviny, najmä drobné ovocie a jadroviny rezať.
TIP: Máte svoju záhradu vo vyšších polohách a nechcete sa vzdať obľúbených jabĺk? Prečítajte si článok o jabloniach, ktoré sú vhodné do vyšších polôh.
-
Osteospermum pestovanie
13. januára 2025Premýšľate, akou pôvabnú letničkou si vyzdobiť vašu...
-
Jakon pestovanie
7. januára 2025Jakon / Yakon je plodina, ktorá bola od pradávna pestovaná Inkami pre svoju...
-
Paulovnia pestovanie
16. decembra 2024Paulovnia je krásny strom, ktorý si vaše srdce získa najmä pre...
-
Plesnivec alpínsky pestovanie
9. decembra 2024Túžite vašu skalku doplniť o skutočne zaujímavú rastlinu,...
-
Fakľa vs fakľovka
2. decembra 2024Obe tieto rastliny patria medzi dominantné trvalky a ich názvy sa často...
-
Hnednutie tují, príčiny a starostlivosť o ne
28. októbra 2024Jednoznačne pôjde o napadnutie chrobákom a to je dosť vážne, obávam sa, že na...
-
Hnednutie tují, príčiny a starostlivosť o ne
28. októbra 2024Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na príčiny hnednutia našich tují prikladám aj foto...
-
Púštna ruža pestovanie - klenot z Afriky na parapete
14. októbra 2024Ospravedlňujeme sa, máte pravdu, opravíme to. ...
-
Púštna ruža pestovanie - klenot z Afriky na parapete
14. októbra 2024a preco mate na uvodnej fotke hore plumeriu a nie adenium? ...
-
Bobkový list pestovanie
23. septembra 2024V prvom rade je dôležité kontaktovať miesto, kde ste zakúpili a upozorniť ich na problémy...