Subtropické rastliny - návod na pestovanie
VytlačiťS príchodom zimy sa pozornosť časti pestovateľov prenáša do interiéru a k rastlinám pestovaným v týchto mesiacoch v bytoch alebo zimných záhradách. ak medzi vaše záľuby patrí pestovanie subtropických rastlín, prečítajte si náš návod k ich pestovaniu.
Nároky na prostredie
Do tejto skupiny patrí väčšina črepníkových solitérov, subtropické liečivé a aromatické rastliny, subtropické ovocné rastliny a subtropické ihličnany. Hoci sú tieto rastliny tvarovo veľmi rozmanité, ich nároky vychádzajú z prostredia, z ktorého pochádzajú konkrétne druhy. Stredomorie, Južná Afrika, subtrópy Severnej a Južnej Ameriky, ale aj Austrália a subtropická Ázia sú v základných klimatických podmienkach podobné.
Nároky na svetlo
Všetky tieto rastliny milujú slnko - zvlášť náročné na slnečné svetlo sú druhy s chĺpkatými, tvrdými kožovitými alebo striebristými listami. Na priame slnko umiestňujeme eukalypty, čajový strom, myrty, granátovníky, vavríny, olivy, rozmarín ale aj ľuľok jazmínový a mnohé ďalšie.
Niektoré druhy s mäkkými listami (napr. Abutilon, Datura) sa však budú lepšie dariť v polotieni. Pokiaľ rastliny pestujeme v tieni, musíme rátať nielen s vytiahnutým rastom, ale aj so zhoršeným kvitnutím, a celkovo slabým zdravotným stavom rastlín. Na dostatok svetla nesmieme zabúdať ani v zime. Zimujeme ich preto na čo najsvetlejšom mieste - presklených chodbách, verandách, átriách a pri väčších oknách. Pokiaľ rastliny v zime nemajú dostatok svetla, musíme podstatne znížiť aj teplotu v pestovateľskej miestnosti. Nároky na teplo Druhom zo subtropického pásma vyhovuje výrazný rozdiel teplôt medzi letom a zimou.
Pozrite si aj ponuku rastlín, ktoré sú vhodné na pestovanie v črepníkoch
Zatiaľ čo v lete znášajú teploty 30 a viac °C na slnečnej verande, balkóne či terase, v zime sa uspokoja s teplotami len okolo 5 - 10 °C, pri ktorých sa zastaví rast a rastliny prejdú do fázy vegetačného pokoja. Táto fáza trvá asi od konca októbra do konca februára. Vtedy je väčšina druhov veľmi chúlostivá aj na prepolievanie a platí pravidlo, že v chlade je menej vody niekedy viac.
Nároky na zálievku
Jednotlivé druhy subtropických rastlín sa líšia hlavne nárokmi na vlahu. Väčšina však v letnom období vyžaduje pravidelnú a bohatú zálievku. Množstvo vody, ktoré rastlina v tomto období prijme priamo vplýva na rast, kvitnutie a prípadne pri ovocných druhoch aj na vývin plodov. Nedostatočne alebo nepravidelne polievaná rastlina bude aj horšie kvitnúť, niekedy môžu kvety ešte v štádiu pukov opadať, a sucho môže spôsobiť aj opad novonasadených plodov.
Zalievame odstátou, najlepšie mäkkou vodou s teplotou, aká je v prostredí, kde rastlina rastie. V zimnom období však zálievku obmedzíme na minimum. Polievame len toľko, aby substrát bol mierne vlhký. Druhy ako bugenvilea, sukulenty a kaktusy, prípadne opadané a zatiahnuté rastliny (granátovník, stévia) polievame naozaj len minimálne, asi len raz za mesiac.
Veľký pozor treba dávať najmä pri rastlinách pestovaných v substrátoch na báze vláknitej rašeliny, ktoré dobre viažu vodu, a substrát na prvý pohľad na povrchu suchý môže byť vo vnútri i premočený.
Čajovník čínsky je rastlinou s veľmi špecifickými požiadavkami na pestovanie, ktoré z neho robia jednoznačne rastlinu pre pokročilých pestovateľov. Náročný je najmä na primeraný zálievkový režim, pričom koreňový bal nesmie nikdy úplne preschnúť, ale nesmie byť ani premokrený. Čajovník sa preto najlepšie udržuje v kyslom vláknitom substráte na báze rašeliny, napr. substrát Grunt, a v neglazovanej keramickej nádobe, ktorá zabezpečí rýchle odparenie prebytočnej zálievkovej vody a umožní aj prístup vzduchu ku koreňom.
Nároky na hnojenie
Pokiaľ chceme aby subtropické rastliny skutočne dobre rástli, bohato kvitli a prípadne i rodili, nezaobídeme sa bez pravidelného prihnojenia, ktorým rastline dodáme základné prvky nevyhnutné pre rast, i mikroelementy pre posilnenie zdravotnej kondície rastlín. Používame tekuté viaczložkové hnojivá, ale hnojiť môžeme aj na list, najmä pri rastlinách s mäkšími listami a veľkou listovou plochou. Listové hnojivá aplikujeme zásadne za podmračného počasia, bez priameho slnečného žiarenia.
TIP: Prečítajte si aj článok o tom ako sa postarať aj o ďalšie kvety počas zimného obdobia.
-
Osteospermum pestovanie
13. januára 2025Premýšľate, akou pôvabnú letničkou si vyzdobiť vašu...
-
Jakon pestovanie
7. januára 2025Jakon / Yakon je plodina, ktorá bola od pradávna pestovaná Inkami pre svoju...
-
Paulovnia pestovanie
16. decembra 2024Paulovnia je krásny strom, ktorý si vaše srdce získa najmä pre...
-
Plesnivec alpínsky pestovanie
9. decembra 2024Túžite vašu skalku doplniť o skutočne zaujímavú rastlinu,...
-
Fakľa vs fakľovka
2. decembra 2024Obe tieto rastliny patria medzi dominantné trvalky a ich názvy sa často...
-
Hnednutie tují, príčiny a starostlivosť o ne
28. októbra 2024Jednoznačne pôjde o napadnutie chrobákom a to je dosť vážne, obávam sa, že na...
-
Hnednutie tují, príčiny a starostlivosť o ne
28. októbra 2024Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na príčiny hnednutia našich tují prikladám aj foto...
-
Púštna ruža pestovanie - klenot z Afriky na parapete
14. októbra 2024Ospravedlňujeme sa, máte pravdu, opravíme to. ...
-
Púštna ruža pestovanie - klenot z Afriky na parapete
14. októbra 2024a preco mate na uvodnej fotke hore plumeriu a nie adenium? ...
-
Bobkový list pestovanie
23. septembra 2024V prvom rade je dôležité kontaktovať miesto, kde ste zakúpili a upozorniť ich na problémy...