Starostlivosť o kvety v zime
VytlačiťZimné obdobie je charakteristické minimom kvitnúcich rastlín. Tie, čo ste preniesli zo záhrady a terasy do bytu, naďalej potrebujú starostlivosť a špecifické podmienky, ktoré zabezpečia príjemné prežitie a odpočinok do jari. Naďalej Vás tešia sviežou zelenou farbou, prípadne panašovanými či lesklými listami.
V byte je v zime teplejšie než obyčajne, lebo aj nám zimné obdobie rýchlejšie ubieha v príjemnom teplom prostredí. Nie všetkým rastlinám však vyhovujú vysoké teploty okolo 22 - 25°C.
Sú rastliny, ktoré v zime vyžadujú absolútny odpočinok v podobe minimálnej zálievky a nižších teplôt. Takto prezimujú enciánový stromček (Solanum rantonnetii resp. Lycianthes rantonnetii), olovník (Plumbago auriculata), muškáty (Pelargonium), fuksie (Fuchsia), oleandre (Nerium oleander). Postačuje im teplota okolo 5-10 °C . Vianočný kaktus (Schlumbergera) vyžaduje pred obdobím kvitnutia niekoľkomesačné nezalievanie a chladné podmienky, aby práve v období Vianoc vykvitol do krásy.
Pokiaľ podľahnete kráse vianočnej ruže (Euphorbia pulcherrima) vedzte, že ak ju prenesiete do teplého bytu, v krátkom čase príde rastlina o všetky listy. Vyžaduje veľa svetla a chlad. V predajniach je obyčajne predávaná lacno, vo veľkom množstve, často je preliata, dokonca napadnutá hubovými chorobami. Ak sa Vám páči, umiestnite ju len krátkodobo ako kvitnúcu dekoráciu na prestretý vianočný stôl. Inak ju pestujte v chladnej miestnosti, na chodbe s nízkou zálievkou. Je to trvalka, nie jednorazová vianočná dekorácia.
Kvety, ktoré počas celého roka pestujete v byte, sú zvyknuté aj na zimné obdobie v teple. Treba však dodržiavať pravidelnú zálievku a poznať jednotlivé rastliny a ich požiadavky na množstvo vody. Na parapetoch sa darí fialkám (Saintpaulia) – vyžaduje zálievku do misky, keď preschne substrát, svokriným jazykom (Sansevieria) – vyžaduje teplo a sucho, lopatkovcu (Spathiphyllum) - vyžaduje zálievku až keď preschne substrát a skôr sucho ako vlhko, orchideám, jazmínu izbovému (Stephanotis), ktoré sa zalievajú raz za týždeň. Vo väčších nádobách v blízkosti okna umiestňujte palmy, dracény a juky. Rastlín je oveľa viac, každý pestuje niečo iné. S niečím máte skúsenosti, niektoré rastliny pestujete prvýkrát.
Tu je niekoľko zásad, ktoré treba dodržať:
V zime neprihnojujte, výnimkou sú kvitnúce rastliny, ktorým doprajte hnojivo striedmo a optimálne.
Vetrajte, ale nespôsobujte prievan.
Doprajte im maximum svetla.
Zalievajte podľa teploty prostredia, v ktorom rastliny pestujete, prípadne podľa požiadaviek jednotlivých druhov.
Listy utierajte od prachu, prípadne druhy na to určené môžete osprchovať.
Mierne opadávanie listov je v zimnom období bežným javom.
Kontrolujte výskyt škodcov a chorôb.
V prípade výskytu rastlinu izolujte od ostatných a ošetrite
Rastliny minimálne prenášajte
Starostlivosť o balkónovky v byte
Balkónové rastliny vyžadujú starostlivosť podľa toho, v akých podmienkach ich pestujete. Pokiaľ sú vystavené vyšším teplotám okolo 20 °C, je nutné ich aj pravidelne a viac zalievať. Rastliny pestované v chlade nevyžadujú výdatnú zálievku.
Je nedostatok slnka, preto by mali by umiestnené v tesnej blízkosti okna. Nadmerný opad listov je bežným javom najmä po prenesení rastlín z vonkajších podmienok do bytu. Rastliny sa tým prispôsobujú novým podmienkam. Zhadzujú listy a tým znižujú odparovaciu plochu. Nebojte sa, vo väčšine prípadov s prichádzajúcim priaznivým obdobím začnú rásť nové.
Dávajte však pozor na vetranie počas mrazov. Keď odchádzate z domu či bytu, skontrolujte okná, nielen kvôli zlodejom, ale aj kvôli rastlinám. Mnohé by niekoľkodňové mrazivé dni pri okne neprežili. Tiež sa môže zdať, že rastliny sú vytiahnutejšie, slabšie.
Pravidelne ich otáčajte, umiestnite ich na okno, znížte teplotu alebo len temperujte. Pravidelne kontrolujte výskyt škodcov. Smútivky v substráte nie sú nebezpečné, ale nepríjemné. Zmenšite intenzitu zalievania, prípadne skontrolujte substrát. Na oleandroch a daturách si všímajte štítničky a včas sa ich snažte likvidovať. Echevérie a iné tučnolisty pestujte v chladnejších podmienkach a menej zalievajte. Pokiaľ sa vytiahnu za svetlom, na jar ich zasaďte nižšie do substrátu.
Pokiaľ v byte nemáte dostatok miesta na uskladnenie a prezimovanie všetkých balkónových rastlín, môžete ich preniesť k známym do pivnice alebo jednoducho muškáty neprezimovávať a každoročne si kupovať nové. Viaceré druhy však prežijú cca 4 – 5 mesiacov s 2 – 3 zálievkami aj v pivnici bez svetla. Ide najmä muškáty, verbeny, sanvitálie (oba druhy sa dajú prezimovať podobne ako muškát) či opadavé dreviny pestované v nádobách.
TIP: Aj v byte sa môžete venovať pestovaniu rastlín. Napríklad aj takých, ktoré majú aj využitie pre naše zdravie. Prečítajte si článok o pestovaní nádchovníka alebo o tom ako pestovať aloe vera.
-
Pestovanie uhoriek - od semienka po šalát
31. mája 2023Uhorka (Cucumis) je rod rastlín patriaci do čeľade Cucurbitaceae, ktorý zahŕňa...
-
Okrasná vŕba pestovanie - ozdoba nielen k rybníku
26. mája 2023Vŕba (Salix) je pomerne obsiahly rod stromovitých či krovitých rastlín....
-
Zanoväť pestovanie - záplava farieb od skorej jari
22. mája 2023Zanoväť (Cytisus) je rod rastlín z čeľade bôbovitej a zahŕňa približne 50...
-
Tavoľník pestovanie - nenáročný ker do záhrady
17. mája 2023Tavoľník (Spiraea) je rod drevín z čeľade ružovitých, ktorý...
-
Pestovanie papriky
15. mája 2023Paprika (Capsicum) patrí, podobne ako paradajky alebo zemiaky, do čeľade...
-
Orchidea - pestovanie v byte
12. apríla 2023Dobrý deň, áno, časť koreňov vzdušných môžete dať aj do zeme a časť nechať na...
-
Orchidea - pestovanie v byte
12. apríla 2023moja orchidea kvitla trikrát po pol roku, vzdušné korene už tvoria tretinu rastlinky.... ak...
-
Hnednutie tují, príčiny a starostlivosť o ne
20. decembra 2022Dobrý deň, ak bude priaznivé počasie bez mrazov, samozrejme môžete zalievať aj horkou...
-
Hnednutie tují, príčiny a starostlivosť o ne
19. decembra 2022Dobry den mozem pouzit horku sol aj teraz v zime s polievanim? Dakujem. ...
-
Hnednutie tují, príčiny a starostlivosť o ne
8. decembra 2022Odpovedali sme Vám aj do správy ale možno to pomôže aj iným. Vyskúšajte na jar aplikovať...