Topoľovka pestovanie - atraktívna rastlina na slnko
VytlačiťTopoľovka, známa aj ako slezová ruža, je statná a nápadná rastlina, ktorá si svoje miesto našla predovšetkým v tradičných vidieckych záhradách. Vďaka svojim vysokým stonkám, ktoré sú obsypané veľkými kvetmi v pestrých farbách dokáže vytvoriť výraznú vertikálnu dominantu aj tam, kde iným rastlinám slnko skôr škodí. A práve slnko je to, čo topoľovka miluje – čím viac svetla jej doprajete, tým bohatším kvitnutím sa vám odmení.
Základné druhy a odrody topoľoviek
Topoľovka (iným označením slezová ruža, latinsky Alcea) je známa predovšetkým ako okrasná rastlina, málokto však vie, že býva pestovaná aj ako zaujímavá liečivka. Pevné stonky tejto rastliny sa pýšia štíhlymi súkvetiami s veľkým množstvom kvetov pastelových farieb. Okvetné plátky sú pomerne tenké a pripomínajú hodvábny papier.
Topoľovka bola postupom času vyšľachtená do veľkého množstva kultivarov. Vďaka tomu si môžete vybrať odrodu s bielymi, ružovými, žltými alebo napríklad temne fialovými kvetmi.
Niektorí sa mylne domnievajú, že topoľovka (Alcea) je to isté ako ibiš (Althaea). Často sa pletú, pretože patria do rovnakej čeľade slezovitých (Malvaceae) a vzhľadovo aj funkčne si sú veľmi podobné. Napriek tomu sa však medzi nimi vyskytuje hneď niekoľko rozdielov.
Zaobstarajte si sadenice slezovej ruže a pustite sa do pestovania tejto krásnej rastliny aj vy
Topoľovka ružová
Topoľovka ružová (Alcea rosea) je najznámejším druhom topoľovky. Pochádza z juhovýchodnej Európy a Ázie a bežne dorastá do výšky dvoch až troch metrov. Kvety sa môžu pýšiť množstvom rôznych farieb, ako je biela, ružová, červená, žltá, vínová alebo napríklad čiernofialová.
Topoľovka sudetská
Topoľovka sudetská (Alcea ficifolia) je menej nápadný, ale odolnejší druh topoľovky. Jej kvety pripomínajú divoký slez. Často sa pestuje v prírodných a vidieckych záhradách.
Slezová ruža pestovanie
Aby sa topoľovka - slezová ruža tešila zdravému rastu, je samozrejme dôležité jej zaistiť adekvátne podmienky. Na bujný rast a kvitnutie vyžaduje najmä správne zvolené stanovište, ideálne na slnku a v závetrí.
Pôdu na pestovanie voľte dobre priepustnú a zároveň výživnú. Počas obdobia rastu a kvitnutia určite neurobíte chybu s pridaním organického hnojiva. Mohutná stonka tejto rastliny totiž potrebuje pomerne veľké množstvo živín.
Topoľovka výsev
Aby ste sa v danom roku dočkali kvetov topoľovky, je potrebné rastlinu vysiať alebo vysadiť už v predchádzajúcom roku. Výsev v apríli je ideálny na predpestovanie sadeničiek, v máji alebo júni potom môžete vykonávať výsev priamo na záhon. Pokiaľ sa rozhodnete pre predpestovanie topoľovky, na konečné stanovište ju môžete premiestniť na konci leta alebo na jeseň.
Slezová ruža rez
Topoľovka je dvojročná rastlina, avšak jej životnosť je možné do určitej miery predĺžiť. Na tento účel poslúži najmä včasný rez po odkvitnutí. Pokiaľ ide o staršie rastliny, potom je vhodné topoľovku zrezať tesne nad zemou.
Zimná ochrana topoľoviek
Po prvých mrazíkoch (alebo po opade listov) zrežte stonky cca 5–10 cm nad zemou. Odstránením nadzemnej časti podporíte rastlinu v tom, aby silu uložila do koreňov. Hoci býva topoľovka pomerne odolná, pri novo vysadených rastlinách sa odporúča na zimu prikryť korene. Využiť na to môžete čečinu, slamu alebo napríklad vrstvu lístia.
Slezová ruža choroby
Slezovú ružu samozrejme môžu napádať aj rôzne choroby. Jednou z najbežnejších chorôb topoľoviek je hrdza slezová, ktorá sa prejavuje prítomnosťou oranžovo-hnedých až hrdzavých škvŕn na spodnej strane listov.
Stretnúť sa môžete aj s múčnatkou. Ide o biely povlak na listoch, ktorý pripomína múku. V takom prípade je nutné napadané časti odstrániť a obmedziť zálievku. Pomôcť ďalej môžu postreky s jedlou sódou alebo sírou.
Čo sa týka škodcov, môžete sa u topoľoviek najčastejšie stretnúť s voškami, húsenicami a slimákmi. Vošky sa často držia na mladých výhonkoch a znižujú vitalitu rastliny. Slimáci a húsenice môžu okusovať listy a zanechávať na nich diery.
Prečo zasadiť topoľovku
Predovšetkým treba zdôrazniť okrasný efekt topoľovky. Táto rastlina vytvára vysoké stonky posiate veľkými kvetmi v širokej škále farieb – od bielej cez ružovú až po temne fialovú. Kvitne celé leto a výrazne oživí záhon, plot alebo stenu. Záhrade dodá romantický nádych.
Kvety topoľovky sú bohaté na peľ a prirodzene priťahujú včely, čmeliaky i motýle, čo prospieva aj ostatným rastlinám v záhrade.
Vďaka svojej výške môže slezová ruža nájsť praktické využitie v dizajne záhrady. Poslúži ako prirodzená clona (napríklad pri plote), ako vertikálny prvok do kvetinového záhona alebo pozadia pre nižšie trvalky a letničky.
TIP: Prečítajte si tiež, ako úspešne pestovať nechtík lekársky, ktorým môžete topoľovku v záhrade doplniť.
Pomohol vám tento článok? Ak chcete dostávať pravidelné pestovateľské tipy do záhrady, informácie o novinkách v sortimente a výhodné akčné ponuky, registrujte sa na odber nášho newslettera.
-
Topoľovka pestovanie - atraktívna rastlina na slnko
27. mája 2025Topoľovka, známa aj ako slezová ruža, je statná a nápadná...
-
Pestovanie paradajok na balkóne
19. mája 2025Paradajky patria medzi teplomilnú plodovú zeleninu, ktorú dokážete bez...
-
Vlhkomilné rastliny
12. mája 2025Vlhkomilné rastliny rozhodne nemusia byť iba ozdobou vodných plôch v...
-
Trávnička pestovanie
5. mája 2025Trávnička je nenápadná, ale v záhrade dokáže vykúzliť...
-
Bezúdržbový živý plot
28. apríla 2025Túžite po zelenej ochrane súkromia, ale nemáte čas na pravidelné...
-
Rýchlorastúce tuje
9. apríla 2025Záleží od ich zdravotného stavu. Nejaký čas budú pôsobiť neesteticky nakoľko už tam bude...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
9. apríla 2025áno, je to možné...
-
Strihanie a rez okrasných drevín a krov
9. apríla 2025Ostrihanie starej tamarišky môže byť trošku náročnejšie, ale je to možné, ak sa správne...
-
Rýchlorastúce tuje
9. apríla 2025Dobry den, prosim ak mam Tuje Smaragd, cca 4m vysoke, chcem ich zrezat na polovicu, ako sa nasledne...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
13. marca 2025Je mozné vysadit hurmikhaki po broskyni alebo po visni? ...