Záhrada v októbri
VytlačiťZáhrada v októbri má svoje čaro. Počas babieho leta patrí medzi tie najkrajšie. Vyniká trvalkami, ktoré bežne počas roka nekvitnú. Pokiaľ ste zvolili správne druhy a kultivary, prekvapí Vás aj v jeseni. Vynikajú jesenné astry vysoké i nízke, previsnuté astry, vresy a vresovce, rozchodníky. Stále dokvitajú posledné letničky, motýlí orgován a okrasné kapusty.
Jesenná záhrada
Samozrejme typicky jesenným kvetom je chryzantéma. Sú zaujímavé svojou vôňou, farbou i veľkosťou kvetov. Bohužiaľ prvé intenzívne mrazy ich vedia poškodiť a kvety zhnednú. Pokiaľ si ich krásu chcete zachovať čo najdlhšie, musíte si dať prácu s prikrývaním porastov. Postačí vám na to biela textília. Tie v nádobách umiestnite čo najbližšie k stene alebo pod strechu. Čiastočne ich ochránite a budú dlhšie kvitnúť.
V tomto období je vhodný čas na výsadbu ovocných stromov a krov, zakladanie trvalkových a zmiešaných záhonov a tiež zakladanie živých plotov z ihličnanov a opadavých krov. Listnaté dreviny by mali byť už bez listov. Samozrejme, pokiaľ počasie dovolí, budete mať na to čas ešte aj v novembri.
Ďalším kráskami záhonov sú práve okrasné trávy, na ktoré ste čakali až do tohto obdobia. Teraz sú najkrajšie. Kvitnú a husté súkvetia sa jemne pohojdávajú vo vetre. Nastrihajte si pár do vonkajších aranžmánov. Koncom mesiaca ich môžete už pripraviť na zimu zviazaním do snopov. Okrasné trávy sa strihajú až na jar. Zviazaním ich ochránite pred vymrznutím, prebytočnou vlhkosťou aj vyhnitím.
V jesenných záhonoch vyniknú okrasné trávy a nádherne sfarbené okrasné kríky
Dekoratívne sú aj okrasné kry, ktorým sa práve vyfarbujú listy aj plody. Na niektorých si pochutnajú vtáci, niektoré potešia Vás v rôznych aranžmánoch.
Trávnik pokoste na vyššie, už ho nehnojte a vyhrabte opadané lístie zo stromov. Pokiaľ ste nestihli jarnú vertikutáciu, začiatok mesiaca je posledným vhodným termínom, kedy hustý trávnik preriedite a prevzdušníte. Na jar bude opäť svieži a zelený.
Čo robiť v záhrade v októbri
V okrasnej záhrade je asi najviac práce, pokiaľ ste sa rozhodli založiť nový trvalkový alebo drevinový záhon, či vysadiť živý plot. Okrem toho niektoré rastliny vyžadujú pristrihnutie, odstránenie odkvitnutých súkvetí alebo zazimovanie. Nezabudnite vybrať z pôdy letné cibule a hľuzy, ktoré zimu u nás v pôde neprežijú. Tu je niekoľko ďalších tipov a rád, ktoré určite v záhrade využijete k tomu aby vaša okrasná záhrada v jeseni bola stále krásna:
- - vysádzajte jarné cibuľoviny ( tulipány, narcisy, hyacinty, šafrány a iné cibuľoviny)
- - dokončite výsadbu dvojročných rastlín
- - kríkové ruže nakopcujte, odrežte odkvitnuté súkvetia, poškodené a polámané výhonky
- - pravidelne zavlažujte vždyzelené listnáče a ihličnany
- - vysádzajte najmä opadavé dreviny a živé ploty z opadavých druhov
- - z trávnika vyhrabte lístie a poslednýkrát pokoste navysoko
- - už nehnojte
- - včas vypustite vodu z nádob na zalievanie a uložte hadice
- - likvidujte letničky v nádobách a nádoby vyčistite a uložte
- - zazimujte rastliny na terasách a balkónoch
- - podľa potreby ich zrežte a skontrolujte ich zdravotný stav
- - uložte všetky rastliny do bytu, domu, ktoré ste ešte ponechali na chránených miestach vonku
- - trvalky pestované v nádobách a odolné mrazom pripravte na prezimovanie vonku, dobre ich zavlažte,
- - obaľte nádoby do vrecoviny, juty alebo obložte slamou, bublinkovou fóliou
- - kvitnúce chryzantémy pestované v nádobách pred mrazmi skryte, alebo umiestnite čo najbližšie k stene
- - chryzantémy pestované na záhonoch prikryte bielou textíliou, dlhšie si tak ponechajú svieže a farebné kvety
- - georgíny, ktoré ešte v septembri kvitli, môžete vybrať z pôdy až keď ich listy spáli mráz
- - vyčistite všetky vodné plochy od napadaného lístia, môžete ich prikryť aj fóliou, kým všetko lístie naokolo neopadá
- - na trvalkové záhony a k drevinám prisypte vrstvu kompostu
- - okrasné trávy koncom mesiaca zviažte na viacerých miestach, neostrihajte ich, zabezpečíte im vhodné prezimovanie a nenamrznú
- - koncom mesiaca na záhradu umiestnite kŕmidlá pre vtákov
- - pozbierajte zo záhonov keramické plastiky a iné dekoračné materiály, ktoré by mohli poškodiť silné mrazy a sneh
- - chúlostivé druhy nakopcujte, prikrývajte pilinami, kôrou alebo listami
- - vyčistite všetky záhony trvaliek od suchých súkvetí, odstráňte všetky letničky
- - niektoré súkvetia na záhone môžete ponechať pre jesenný a neskôr zimný efekt, budú aj potravou pre vtáctvo
- - drevo, ktoré plánujete na vybudovanie altánku alebo pergoly, treba vhodne uskladniť, prikryť alebo premiestniť do dielní, či pod strechu
V ovocnej záhrade je vhodný čas na výsadbu ovocných stromov, krov i menej známeho ovocia. Vyberte si vhodné obdobie, dobrú obuv a náladu. Pokiaľ zakladáte menší alebo väčší ovocný sad, vysádzajte dreviny podľa vopred vypracovaného plánu výsadby. Nemusíte už bezhlavo pochodovať po záhrade so stromčekom v ruke a s myšlienkou, kam ho vysadiť. Dodržujte spon a jeho výšku a šírku koruny v dospelosti.
- - ukončite zber zimných jabĺk a hrušiek
- - zdravé nepoškodené plody uložte, ostatné využite na rýchlu konzumáciu alebo spracovanie
- - opadané plody pozbierajte
- - poškodené plody, napadnuté a choré zlikvidujte, aby neboli zdrojom nákazy
- - v druhej polovici októbra, po opade listov, vysádzajte nové ovocné stromčeky a kry
- - pred samotnou výsadbou upravte koreň
- - korunka už od predajcov býva väčšinou upravená rezom
- - dreviny voľnokorenné namáčajte na 6 – 12 hod do vody
- - intenzívne zavlažujte novovysadené stromy
- - zabezpečte ochranu stromom pomocou pletiva, kolíky voči vyvráteniu
Aj v zeleninovej záhrade budete pomaly finišovať. Na záhonoch je posledná zelenina, ktorá čaká na uskladnenie. Potom už len stačí pôdu prekopať, odburiniť a vysadiť na správne miesto jesennú sadbu cesnaku. Pripravená pôda a záhony si oddýchnu, aby na jar, bolo políčko opäť pripravené na výsevy a výsadbu.
- - pozbierajte hlúboviny a koreňovú zeleninu na zimné uskladnenie
- - vysádzajte jesenný cesnak
- - koncom mesiaca vysaďte väčšiu cibuľku - sadzačku na jarný zber
- - prerieďte husté riadky šalátu, špenátu a cibule
- - pažítku pripravte na zimné rýchlenie, vykopte celé trsy s balom a na chránenom mieste nechajte zaschnúť a premrznúť
- - zbierajte teplomilnú zeleninu v skleníkoch a fóliovníkoch
- - hriadky vyčistite, prekopte
Osvetlenie a solárne lampy
Hra svetla a tieňa v záhrade má podstatnú úlohu. Umocňuje jednotlivé kompozičné prvky a záhradné partie. Iný pohľad sa Vám naskytne na trvalkový záhon, keď je cez deň zaliaty slnkom a iný večer vďaka večernému osvetleniu. To isté môžete docieliť, ak chcete po večeroch zviditeľniť dominantu záhrady, strom, plastiku, záhony, alebo si posedieť v príjemnom osvetlení na terase či balkóne. Medzi obľúbené letné osvetlenie patria solárne lampy. Určite poznáte a možno aj používate tie zapichovacie, rôznych veľkostí a v rôznych prevedeniach.
Zaujímavé sú aj sklenené gule a lampy s mozaikou a rôzne svietiace predmety, ktoré sa nahrejú pôsobením slnka a začnú svietiť po jeho západe. Životnosť je až 1500 nabití. Je to alternatíva klasického osvetlenia, ktoré je finančne nákladnejšie aj keď trvalejšie. Svetlá samozrejme osvetľujú len na krátku vzdialenosť ale vjazd do garáže alebo do vzdialenejšej časti záhrady vám určite dokážu zvýrazniť. S klasickými reflektormi a osvetlením v trávniku či v dlažbe by ste mali počítať už na začiatku realizácie stavby chodníkov a terénnych úprav záhrady. Osvetliť sa dá aj bazén alebo jazierko. Na to sú však špeciálne osvetľovacie prvky, ktoré zvládnu aj ponorenie do vody. Ich inštaláciu však ponechajte na odborníkov. Nešetrite na kvalite. Zapichovacie solárne prvky pôsobia dekoratívne. Ich funkčnosť je tiež skôr pre potešenie. Pohodu vytvoríte aj zápalnými fakľami a sviečkami, kde okrem klasického ohňa vynikne aj okolie. Tiež vás čiastočne ochránia pred hmyzom. Existujú aj špeciálne svietiace lapače a lampy na chytanie lietajúceho hmyzu. Určite ste si všimli, že svietiace predmety večer lákajú nočné motýle, komáre a hmyz, ktoré dokážu byť nepríjemné počas sedenia na terase alebo v záhrade.
Vyberajte s citom. Všetky doplnky do záhrady by mali mať svoj význam a mali by mať aj svoje miesto. Pokiaľ chcete zachovať ich životnosť, na zimu ich povyberajte zo záhona. Stačí až v období snehovej pokrývky a nízkych teplôt pod bodom mrazu.
Osvetlenie na balkóne má tiež svoje opodstatnenie a čaro. Na stolíku, kde popíjate čaj, by nemala chýbať lampa so sviečkou alebo na baterky. Štýlové sú lucerny alebo petrolejové lampy, či lampy na olej, ktoré aj v tejto dobe našli opäť svojich priaznivcov. V modernom dizajne sú známe aj svietiace kvetináče, nádoby, stolíky.
Jesenné dekorácie
Možno uvažujete o tom, ako skrášliť balkón a terasu po odkvitnutí muškátov a petúnii. Niektoré vám ešte určite kvitnú, ale už čoskoro bude čas ich zazimovať alebo existujúcu výsadbu nahradiť typicky jesennými rastlinami, ktoré vám skrášlia okolie až do prvých intenzívnych mrazov a snehu. Vhodnými rastlinami na nákup sú spomínané vresy, vresovce, starček, brečtan, chryzantémy a zakrpatené ihličnany alebo kompaktné pomaly rastúce druhy.
Ideálne rastliny na jesenné dekorácie na balkón sú napríklad brečtany alebo zakrpatené ihličnany
Okrem rastlín však použite aj rôzne doplnky a aranžmány, ktoré vám spríjemnia posedenia na terase. Stačí sa len poobzerať po záhrade, po okolí, ak budete na prechádzke. Do tvorby môžete zapojiť aj deti, ktoré väčšinou majú rady tvorivé práce, z ktorých aj hneď vidieť výsledky. Zozbierajte farebné listy zo stromov, drobné vždyzelené konáriky a konáriky s plodmi, ktoré práve dozrievajú. Sklenenú číru vázu naplňte farebnými listami a do nej zapichnite vetvičky skalníka, hlošiny, súkvetí okrasných tráv a šípok.
Farebné listy môžete použiť aj na zazimovanie rastlín, ktoré zostanú počas zimy na terase, tak si ich nazbierajte viac aj do zásoby. Okrem kytíc a venčekov môžete vytvoriť aj farebné postavičky a spolu s tekvicami vytvoriť zaujímavý rozprávkový svet. Použiť môžete aj rôzne zväzky kukurice, farbené feferóny a chilly navlečené na niti, alebo farebnú cibuľu, cesnak, makovice.
Ak Vám zostanú okrasné tekvice zo záhrady, naaranžujte ich do prúteného koša spolu s feferónkami a listami. Aranžmán vynikne v blízkosti lampáša, z ktorého sála teplo a pokoj.
Skontrolujte si podľa nášho predošlého článku, či ste stihli všetky práce v mesiaci september a pomaly sa pripravte na novemberové práce v záhrade.
-
Bezúdržbový živý plot
28. apríla 2025Túžite po zelenej ochrane súkromia, ale nemáte čas na pravidelné...
-
Netýkavka pestovanie
22. apríla 2025Netýkavky sa radia ku krásnym rastlinám, ktoré poznali už naše...
-
Pakost pestovanie
14. apríla 2025Pakost je obľúbená rastlina, ktorá sa objavuje v nejednej záhrade....
-
Rebríček pestovanie
7. apríla 2025Rebríček je nenáročná rastlina, ktorá sa stane perfektnou...
-
Najlacnejší živý plot - tipy ako a z ktorých rastlín
31. marca 2025Pustite sa do tvorby živého plotu a oddeľte určitý priestor prírodnou a...
-
Rýchlorastúce tuje
9. apríla 2025Záleží od ich zdravotného stavu. Nejaký čas budú pôsobiť neesteticky nakoľko už tam bude...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
9. apríla 2025áno, je to možné...
-
Strihanie a rez okrasných drevín a krov
9. apríla 2025Ostrihanie starej tamarišky môže byť trošku náročnejšie, ale je to možné, ak sa správne...
-
Rýchlorastúce tuje
9. apríla 2025Dobry den, prosim ak mam Tuje Smaragd, cca 4m vysoke, chcem ich zrezat na polovicu, ako sa nasledne...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
13. marca 2025Je mozné vysadit hurmikhaki po broskyni alebo po visni? ...