+421 2 54651414

Férové online záhradníctvo od roku 2001!   

Zaujímavé dreviny

Vytlačiť
Autor: Ing. Adriána Francová 25. augusta 2015 Pridať komentár Zobraziť komentáre

         Chcete sa odlíšiť od susedov a známych? Poznáte ich rastlinné spoločenstvo na balkóne a terase a chceli by ste nejako vynikať? Skúste pestovať menej známe a pritom zaujímavé dreviny v nádobách.

Zaujímavé dreviny (Picea abies Inversa)Nemusí ísť len o exotické dreviny. Stačí sa okolo seba poobzerať a pestovať to, čo sa Vám páči, na čo máte podmienky a priestor. Môžu to byť aj klasické kry a malé stromy, ktoré sa bežne pestujú v záhradách a vynikajú vďaka svojmu vzhľadu, habitusu, kvetmi alebo lístím a plodmi.

Na jar vynikne hamamel, drieň, orgován, lieska, mandľa a zlatý dážď, ktorý môžete pestovať aj ako stromček. V lete budleja, škumpa vlasatá, popínavé ruže, ibištekyoleandre. Na jeseň vyniknú najmä dreviny, ktorým sa vplyvom vonkajších podmienok mení farba listov, najmä javory, buk a dreviny s okrasnými plodmi – rakytník, muchovník, hlošina, cezmína, mahónia. Pozor však na deti. Niektoré vymenované druhy patria medzi pichľavé a jedovaté.

zimnom období majú hlavnú úlohu ihličnany a vždyzelené dreviny, ktoré okrem toho, že minimálne opadávajú, vedia zaujať farbou, vzhľadom a textúrou. Atraktívne sú cyprušteky, cédre, tvarované krušpány aj tuje. Krásne sú aj smreky, ktoré práve vďaka kultivarom vyniknú na každej terase, napr. kultivar Picea abies „Inversa“, rovnako borovica – Pinus mugo „Wintergold“. Navyše, mnohé ihličnany vedia v čase Vianoc nahradiť vianočný stromček. Vysadený ihličnan v nádobe zvládne krátkodobo aj vyššie bytové teploty bez ujmy na zdravotnom stave a vzhľade. Musíte ho však zmene teploty prispôsobiť postupným premiestňovaním z vonkajších podmienok do bytu. Najskôr do chladnejšieho prostredia, potom aj do vyhriatejšej obývačky. Vypnite kúrenie na dobu, akú sa len dá a zalievajte. Potom proces premiestňovania smerom von zopakujte. 

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žiadne komentáre
Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu