Netradičné ovocie v záhradách
VytlačiťTradičné ovocné druhy ako jabloň a hrušku pozná každý. Máte ešte voľné miesto na záhrade a chceli by ste pestovať niečo netradičné a zároveň zozbierať úrodu? Máte možnosť.
Pestujte napríklad znovu objavené a obľúbené moruše. Dajú sa zakúpiť vo forme klasického stromu alebo navrúbľovanej previslej koruny na podpníku, ktorá sa dá využiť aj v okrasnom záhone.
Sladké mámenie
Moruša biela a moruša čierna (Morus alba a Morus nigra) má plody, ktoré sú extrémne sladké v čase zrelosti a nikto im neodolá. Ani deti. Výzorom sa podobá maline, konzistenciou jahodám, a preto sa niekedy nazývajú stromové jahody alebo maliny.
Plody obsahujú veľa vitamínov a sú vhodné na spracovanie, konzervovanie, mrazenie, sušenie i do koláčov, na sirupy a šťavy. Najlepšie však je sadnúť si priamo pod strom a plnými hrsťami sa kŕmiť týmito plodmi. Pozor však, plody výrazne farbia nielen oblečenie, ale aj dlažbu či trávnik a vtáky ich tiež vedia rozniesť. V silných mrazoch dokáže namrznúť, ale veľmi dobre regeneruje, má rada svetlo a teplo.
Kyselkavé škaredé káčatko
Významnou a menej pestovanou ovocnou drevinou je aj mišpuľa (Mespillus germanica), ktorá patrí medzi nízke stromy alebo väčšie kry, dorastá cca do 3 metrov a plody sú práve využiteľné v zimnom období na všestranné spracovanie i konzum. Je charakteristická plodmi, ktoré sú typické kališnými lístkami, ktoré zostávajú na plode.
Plod je menší, podobný jablku, tvrdý, semená sa nekonzumujú. Konzumujú sa až po mrazoch, kedy zmäknú a šupka nadobudne vrásčitý vzhľad. Chutia ako kyslejšie jablká, dužina je ako pyré. Vhodné sú na priamy konzum, džemy, želé ako i na dezert. Má rada teplo, svetlo, nevyžaduje druhý strom na opelenie a navyše takmer netrpí žiadnymi chorobami a škodcami. Pestovali ju už naši starí rodičia. Vhodná je aj na oživenie záhrady, na jar keď kvitne, v jeseni, keď sa listy vyfarbujú a v zime, keď je obsypaná plodmi.
Chutná po prvom mráziku
Krásnym stromom je aj jarabina oskorušová (Sorbus domestica), nazývaná aj ako oskoruša. Už dávno vymizla z tradičných ovocných záhrad a práve v týchto posledných rokoch sa niektorí záhradkári snažia o prinavrátenie hodnoty tejto ovocnej kráske.
Plodom je minihruška alebo minijabĺčko – malvica, ktorá je najskôr žltočervená, potom červená s výraznými lenticelami – čiže bielymi bodkami. Dozrievajú na jeseň a pred zrelosťou sú trpké. Po namrznutí alebo odležaní majú výbornú osviežujúcu chuť. Plody majú všestranné využitie: na pálenie, sušenie, na lekvár, džem, kompót, likér, čaj, mrazenie – ale pomleté. Plody sú vhodné aj pre diabetikov. Vyžaduje teplo a svetlo. Neznáša ílové pôdy a trvalé zamokrenie. Dobre znáša aj mestské prostredie. Ako strom solitér dorastá do výšky aj 15 m.
Muchovník je ker, ktorý sa okrem klasického kra dá pestovať aj v živom plote. Má sladké jedlé drobné plody určené na priamy konzum aj na spracovanie. Vyžaduje slnko až polotieň a nevyžaduje kyslú pôdu.
Všetky druhy netradičného ovocia nájdete aj v našom eshope
Čo tak skúsiť pestovať goji – kustovnicu čínsku? Je to ker, ktorého plody a ich účinky poznali už starí Číňania. Goji dorastá do výšky 2 metre a plody sú červené a podobné šípkam. Chutia ako brusnice alebo hrozienka.
Postačí malá hrsť plodov denne a Váš organizmus a telo omladne. Je to doslova vitamínová bomba. Obsahujú aminokyseliny, vlákninu a stopové prvky ako selén, železo, vápnik a iné. Až 21 stopových prvkov pre Vaše telo a množstvo vitamínov, antioxidanty, ktoré napomáhajú, aby naša pokožka bola svieža a mala mladistvý vzhľad. Okrem iného stimuluje tvorbu červených a bielych krviniek, zlepšuje metabolizmus, podporuje trávenie, ideálny doplnok pri chudnutí a oslabení imunity.
Vyžaduje piesočnaté, ľahšie pôdy s pH okolo 8. Do jamy pri výsadbe pridajte vyzretý maštaľný hnoj alebo čerstvý kompost. Viac informácií k tomuto netradičnému ovociu nájdete v našom článku o pestovaní goji.
Presvedčili sme Vás? Tak si ich zadovážte a budete prekvapení nie len rýchlosťou rastu, ale aj množstvom plodov, ktoré budú chutiť Vám aj celej rodine.
TIP: Ďalší menej tradičný druh je rakytník. bližšie predstavenie a spôsob ako úspešne pestovať práve rakytník, nájdete v článku venovanom tomuto ovociu.
-
Bezúdržbový živý plot
28. apríla 2025Túžite po zelenej ochrane súkromia, ale nemáte čas na pravidelné...
-
Netýkavka pestovanie
22. apríla 2025Netýkavky sa radia ku krásnym rastlinám, ktoré poznali už naše...
-
Pakost pestovanie
14. apríla 2025Pakost je obľúbená rastlina, ktorá sa objavuje v nejednej záhrade....
-
Rebríček pestovanie
7. apríla 2025Rebríček je nenáročná rastlina, ktorá sa stane perfektnou...
-
Najlacnejší živý plot - tipy ako a z ktorých rastlín
31. marca 2025Pustite sa do tvorby živého plotu a oddeľte určitý priestor prírodnou a...
-
Rýchlorastúce tuje
9. apríla 2025Záleží od ich zdravotného stavu. Nejaký čas budú pôsobiť neesteticky nakoľko už tam bude...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
9. apríla 2025áno, je to možné...
-
Strihanie a rez okrasných drevín a krov
9. apríla 2025Ostrihanie starej tamarišky môže byť trošku náročnejšie, ale je to možné, ak sa správne...
-
Rýchlorastúce tuje
9. apríla 2025Dobry den, prosim ak mam Tuje Smaragd, cca 4m vysoke, chcem ich zrezat na polovicu, ako sa nasledne...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
13. marca 2025Je mozné vysadit hurmikhaki po broskyni alebo po visni? ...