Vytvorte si zoznam semien, ktoré potrebujete kúpiť
VytlačiťO takomto čase je vaša záhrada už zazimovaná, a preto zostáva len myslieť na jar a nové výsadby v podobe nákupu semien. Po sviatkoch v obchodoch začali pribúdať semená, cibule na jarné výsadby a záhradnícke pomôcky. Veď po januári je to do jari už len na krok. Preto už teraz myslite na vašu záhradu a starostlivo vyberajte semená a druhy, ktoré chcete pestovať, alebo chcete začať s pestovaním niečoho nového.
Okrem behania po obchodoch môžete využiť online nakupovanie s dodávkou kvalitných semien až domov. Vytvorte si zoznam druhov, ktoré bežne pestujete, ktoré vám chýbajú a ktoré chcete pestovať.
Okrem klasických overených odrôd vyberajte aj druhy, ktoré sú niečím špecifické – napr. farbou plodov, či chuťou. Všímajte si počet semien, alebo gramáž, trvanlivosť, farbu, prípadne nakupujte od overeného predajcu, či výrobcu. Semená, ktoré objednávate online cez e-shopy, vám budú dodané vo vhodnom čase na výsevy. Do doby, kedy ich naozaj použijete, ich uchovávajte na suchom a tmavom mieste. Najmä tak, aby ste na ne nezabudli.
Pripravte si zároveň osevné plány a políčka na papier. Stanovte si, kedy budete ktoré semená vysievať a pripravte si napríklad menovky alebo poznámkový blok.
Vyberte si z kompletnej ponuky osív a semien z bohatého sortimentu nášho eshopu
Okrem zeleniny a byliniek vyskúšajte vypestovať atraktívne letničky a trvalky. Tento spôsob pestovania je veľmi lacný a určite si ho obľúbite. Vyžaduje to však väčšie nároky na priestor, najmä druhov, ktoré chcete v bytových podmienkach predpestovať, aj čas na starostlivosť o výsevy a priesady. Dokáže si vypestovať ľubovoľný počet rastlín a môžete obdarovať aj susedov či blízkych.
Vyskúšajte pestovať farebnú mrkvu, reďkovku, škoricovú bazalku, fialovú fazuľku alebo zmes farebných cukiet. Semená takýchto farebných druhov sú aj farebne odlíšené. Určite tiež patríte k tým, ktorým sa pestovateľský rok nikdy nekončí a už na začiatku zimy plánujete a vysádzate aspoň v myšlienkach a privolávate jar. Buďte na ňu pripravení.
Je čas myslieť aj na balkón, presnejšie na rastliny, ktoré tam chceme pestovať.
Ktoré sú tie správne pre Váš balkón? Naučíme Vás, ako to zistíte, čo všetko si musíte všímať, ktoré rastliny vybrať a ako ich vysadiť, aby boli ozdobou počas celého leta až do jesene. V prvom rade musíte poznať orientáciu voči svetovým stranám a tým pádom výber rastlín podmieniť svetelným pomerom. Nie každej rastline sa darí na priamom slnku, nie každá vydrží v tieni. Poznať nároky rastlín je to najdôležitejšia a tým pádom je to aj krok k úspešnému pestovaniu.
Ak máte balkón orientovaný na sever, mali by ste použiť na zazeleňovanie rastliny, ktoré znášajú zatienenie : fuksia, begónia, netýkavka, okrasná kapusta (Brassica oleracea), kapucínka.
Balkón orientovaný na juh je po celý deň vystavený priamemu slnku, preto by tu mali byť použité rastliny, ktoré znášajú priame slnko : agerátum, gazánia, petúnia, poludňovkovec, muškáty (Pelargonium ), aksamietnice. Najvhodnejšou orientáciou je J – V, J – Z, V, Z.
V bytovom dome je dôležité aj poschodie, na ktorom si chcete balkón upraviť. Čím vyššie, tým je väčším nebezpečenstvom vietor, ktorý spôsobuje olamovanie krehkých stoniek. Preto je dôležité vyberať pevnejšie rastliny (nízke kry, dreviny, letničky..).
TIP: Prečítajte si článok o pestovaní balkónoviek podľa svetových strán.
Nezabúdajte na každodennú starostlivosť najmä v horúcich dňoch, na zálievku, hnojenie, odstraňovanie odkvitnutých súkvetí, prípadne v čase mrazov na prikrývanie rastlín, ktoré i v zime zostávajú na balkónoch.
Najznámejšími rastlinami pestovanými na balkónoch sú previslé muškáty a petúnie. Dokážu vytvoriť bohaté a dlhé previsy. Aby sa im naozaj darilo, musíte im venovať svoj čas. Starostlivosť spočíva najmä v odstraňovaní odkvitajúcich kvetov, neustálim zaštipovaním, hnojením a zalievaním.
Nemusíte však pestovať len tie. Môžete si vytvoriť balkón podľa vašich predstáv, v rôznych farebných kombináciach. Rastliny môžete pestovať v závesných nádobách a taškách, v prenosných nádobách, v hrantoch. Okrem typických balkónoviek môžete pestovať cibuľoviny, exotickú zeleň, bylinky, ihličnany aj okrasné trávy, či zeleninu a ovocné stromčeky. Dôležitá je samotná kompozícia, priestor pre vašu existenciu a pohyb, prípadne stolovanie a výber vhodných doplnkov.
Všetky rastliny vhodné na balkón nájdete prehľadne zoradené v príslušných kategóriach
Aj balkón môže byť rozšíreným obydlím a ďalšou z miestností vášho bytu alebo domu. Záleží len na Vás, koľko času mu chcete venovať aby bol praktický, zelený alebo zakvitnutý, estetický alebo aj úžitkový.
TIP: Páči sa vám pohľad na lúku plnú kvetov? ak máte možnosť, vypestujte si si ju. Prečitajte si článok ako založiť krásne kvitnúcu lúku.
-
Kel pestovanie
19. januára 2023Kel čiže (Brassica) patrí do čeľade kapustovitých rastlín, kde...
-
Drieň, pestovanie pre krásu aj úžitok
11. januára 2023Drieň, inými názvami tiež drieňovec či svíb (Cornus) je ker, niekedy aj...
-
Hydroponické pestovanie
20. decembra 2022S klasickým pestovaním v zemine sa spája mnoho výhod, ale aj...
-
Semienka na klíčenie
14. decembra 2022Klíčky konzumovali už starovekí Egypťania a Číňania – a mali na to...
-
Pestovanie cibule - od výsadby po zber
8. decembra 2022Cibuľa kuchynská, latinsky Allium cepa, je cibuľová zelenina z rodu...
-
Hnednutie tují, príčiny a starostlivosť o ne
20. decembra 2022Dobrý deň, ak bude priaznivé počasie bez mrazov, samozrejme môžete zalievať aj horkou...
-
Hnednutie tují, príčiny a starostlivosť o ne
19. decembra 2022Dobry den mozem pouzit horku sol aj teraz v zime s polievanim? Dakujem. ...
-
Hnednutie tují, príčiny a starostlivosť o ne
8. decembra 2022Odpovedali sme Vám aj do správy ale možno to pomôže aj iným. Vyskúšajte na jar aplikovať...
-
Hnednutie tují, príčiny a starostlivosť o ne
6. decembra 2022Dobrý deň. Chcela som sa opýtať, čo tejto tuji môže chýbať. Za odpoveď ďakujem ...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
2. novembra 2022Dobrý deň, naozaj záleží v ktorom mieste sa ulomilo, ak vyrastajú len od koreňa výhonky...