+421 2 54651414

Férové online záhradníctvo od roku 2001!   

Starostlivosť o balkónovky v byte

Vytlačiť
Autor: Ing. Adriána Francová 9. decembra 2015 Pridať komentár Zobraziť komentáre

         Určite ste sa už neraz zamysleli nad tým, prečo zimu vnímame ako neuveriteľne dlhú a naopak jar a leto ako krátke. Všetko je to o počasí, množstve svetla, dĺžke dní, možností pobytu a práce vonku.

Zima v podstate začína už na jeseň, kedy musíte všetko poschovávať, zazimovať. Večery sú dlhé, lebo slnka je menej a čas vo vnútri domácnosti ubieha akosi pomalšie. V záhrade nie je dostatok práce a ani by ste tam nemali veľmi čo okopávať. Vaše rastliny prenesené z terás a záhonov do bytu však vyžadujú starostlivosť. Preto si práve starostlivosťou o ne skráťte čakanie na jar.

Starostlivosť o balkónovky v byteBalkónové rastliny vyžadujú starostlivosť podľa toho, v akých podmienkach ich pestujete. Pokiaľ sú vystavené vyšším teplotám okolo 20 °C, je nutné ich aj pravidelne a viac zalievať. Rastliny pestované v chlade nevyžadujú výdatnú zálievku.

Je nedostatok slnka, preto by mali by umiestnené v tesnej blízkosti okna. Nadmerný opad listov je bežným javom najmä po prenesení rastlín z vonkajších podmienok do bytu. Rastliny sa tým prispôsobujú novým podmienkam. Zhadzujú listy a tým znižujú odparovaciu plochu. Nebojte sa, vo väčšine prípadov s prichádzajúcim priaznivým obdobím začnú rásť nové.

Dávajte však pozor na vetranie počas mrazov. Keď odchádzate z domu či bytu, skontrolujte okná, nielen kvôli zlodejom, ale aj kvôli rastlinám. Mnohé by niekoľkodňové mrazivé dni pri okne neprežili. Tiež sa môže zdať, že rastliny sú vytiahnutejšie, slabšie.

Pravidelne ich otáčajte, umiestnite ich na okno, znížte teplotu alebo len temperujte. Pravidelne kontrolujte výskyt škodcov. Smútivky v substráte nie sú nebezpečné, ale nepríjemné. Zmenšite intenzitu zalievania, prípadne skontrolujte substrát. Na oleandrochdaturách si všímajte štítničky a včas sa ich snažte likvidovať. Echevérie a iné tučnolisty pestujte v chladnejších podmienkach a menej zalievajte. Pokiaľ sa vytiahnu za svetlom, na jar ich zasaďte nižšie do substrátu.

Pokiaľ v byte nemáte dostatok miesta na uskladnenie a prezimovanie všetkých balkónových rastlín, môžete ich preniesť k známym do pivnice alebo jednoducho muškáty neprezimovávať a každoročne si kupovať nové. Viaceré druhy však prežijú cca  4 – 5 mesiacov s 2 – 3 zálievkami aj v pivnici bez svetla. Ide najmä muškáty, verbeny, sanvitálie (oba druhy sa dajú prezimovať podobne ako muškát) či opadavé dreviny pestované v nádobách. 

Zdieľať tento blog
Aneta Hudáková 27. januára 2016 at 21:04 Odpovedať
Pekný večer,chcela by som vedieť,ako sa volajú tieto žlté kvietky,ktoré sú na obrázku a sú ťahavé alebo nie ?Dakujem
Admin 30. januára 2016 at 14:57 Odpovedať
Dobrý deň, sú to sanvitálie. Odkaz na ne je aj v texte v predposlednom riadku.
ebraxi 31. januára 2016 at 19:07 Odpovedať
je to SANVITALIA...je maj ťahavá aj neťahavá...
Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu