+421 948 199 109

novembra 2021

Starostlivosť o kvety v zime

Autor: Ing. Adriána Francová 3. novembra 2021 Žiadne komentáre

Zimné obdobie je charakteristické minimom kvitnúcich rastlín. Tie, čo ste preniesli zo záhrady a terasy do bytu, naďalej potrebujú starostlivosť a špecifické podmienky, ktoré zabezpečia príjemné prežitie a odpočinok do jari. Naďalej Vás tešia sviežou zelenou farbou, prípadne panašovanými či lesklými listami.

Starostlivosť o kvety v zime

V byte je v zime teplejšie než obyčajne, lebo aj nám zimné obdobie rýchlejšie ubieha v príjemnom teplom prostredí. Nie všetkým rastlinám však vyhovujú vysoké teploty okolo 22 - 25°C.

Sú rastliny, ktoré v zime vyžadujú absolútny odpočinok v podobe minimálnej zálievky a nižších teplôt. Takto prezimujú enciánový stromček (Solanum rantonnetii resp. Lycianthes rantonnetii), olovník (Plumbago auriculata), muškáty (Pelargonium), fuksie (Fuchsia), oleandre  (Nerium oleander).  Postačuje im teplota okolo 5-10 °C . Vianočný kaktus (Schlumbergera) vyžaduje pred obdobím kvitnutia niekoľkomesačné nezalievanie a chladné podmienky, aby práve v období Vianoc vykvitol do krásy.

Pokiaľ podľahnete kráse vianočnej ruže (Euphorbia pulcherrima) vedzte, že ak ju prenesiete do teplého bytu, v krátkom čase príde rastlina o všetky listy. Vyžaduje veľa svetla a chlad. V predajniach je obyčajne predávaná lacno, vo veľkom množstve, často je preliata, dokonca napadnutá hubovými chorobami. Ak sa Vám páči, umiestnite ju len krátkodobo ako kvitnúcu dekoráciu na prestretý vianočný stôl. Inak ju pestujte v chladnej miestnosti, na chodbe s nízkou zálievkou. Je to trvalka, nie jednorazová vianočná dekorácia.

Kvety, ktoré počas celého roka pestujete v byte, sú zvyknuté aj na zimné obdobie v teple. Treba však dodržiavať pravidelnú zálievku a poznať jednotlivé rastliny a ich požiadavky na množstvo vody. Na parapetoch sa darí fialkám (Saintpaulia) – vyžaduje zálievku do misky, keď preschne substrát, svokriným jazykom (Sansevieria) – vyžaduje teplo a sucho, lopatkovcu (Spathiphyllum) - vyžaduje zálievku až keď preschne substrát a skôr sucho ako vlhko, orchideám, jazmínu izbovému (Stephanotis), ktoré sa zalievajú raz za týždeň. Vo väčších nádobách v blízkosti okna umiestňujte palmy, dracény a juky. Rastlín je oveľa viac, každý pestuje niečo iné. S niečím máte skúsenosti, niektoré rastliny pestujete prvýkrát.

Tu je niekoľko zásad, ktoré treba dodržať:Rastliny na terase pred zimou

V zime neprihnojujte, výnimkou sú kvitnúce rastliny, ktorým doprajte hnojivo striedmo a optimálne.

Vetrajte, ale nespôsobujte prievan.

Doprajte im maximum svetla.

Zalievajte podľa teploty prostredia, v ktorom rastliny pestujete, prípadne podľa požiadaviek jednotlivých druhov.

Listy utierajte od prachu, prípadne druhy na to určené môžete osprchovať.

Mierne opadávanie listov je v zimnom období bežným javom.

Kontrolujte výskyt škodcov a chorôb.

V prípade výskytu rastlinu izolujte od ostatných a ošetrite

Rastliny minimálne prenášajte

Starostlivosť o balkónovky v byte

Balkónové rastliny vyžadujú starostlivosť podľa toho, v akých podmienkach ich pestujete. Pokiaľ sú vystavené vyšším teplotám okolo 20 °C, je nutné ich aj pravidelne a viac zalievať. Rastliny pestované v chlade nevyžadujú výdatnú zálievku.

Je nedostatok slnka, preto by mali by umiestnené v tesnej blízkosti okna. Nadmerný opad listov je bežným javom najmä po prenesení rastlín z vonkajších podmienok do bytu. Rastliny sa tým prispôsobujú novým podmienkam. Zhadzujú listy a tým znižujú odparovaciu plochu. Nebojte sa, vo väčšine prípadov s prichádzajúcim priaznivým obdobím začnú rásť nové.

Dávajte však pozor na vetranie počas mrazov. Keď odchádzate z domu či bytu, skontrolujte okná, nielen kvôli zlodejom, ale aj kvôli rastlinám. Mnohé by niekoľkodňové mrazivé dni pri okne neprežili. Tiež sa môže zdať, že rastliny sú vytiahnutejšie, slabšie.

Pravidelne ich otáčajte, umiestnite ich na okno, znížte teplotu alebo len temperujte. Pravidelne kontrolujte výskyt škodcov. Smútivky v substráte nie sú nebezpečné, ale nepríjemné. Zmenšite intenzitu zalievania, prípadne skontrolujte substrát. Na oleandroch a daturách si všímajte štítničky a včas sa ich snažte likvidovať. Echevérie a iné tučnolisty pestujte v chladnejších podmienkach a menej zalievajte. Pokiaľ sa vytiahnu za svetlom, na jar ich zasaďte nižšie do substrátu.

Pokiaľ v byte nemáte dostatok miesta na uskladnenie a prezimovanie všetkých balkónových rastlín, môžete ich preniesť k známym do pivnice alebo jednoducho muškáty neprezimovávať a každoročne si kupovať nové. Viaceré druhy však prežijú cca  4 – 5 mesiacov s 2 – 3 zálievkami aj v pivnici bez svetla. Ide najmä muškáty, verbeny, sanvitálie (oba druhy sa dajú prezimovať podobne ako muškát) či opadavé dreviny pestované v nádobách.

TIP: Aj v byte sa môžete venovať pestovaniu rastlín. Napríklad aj takých, ktoré majú aj využitie pre naše zdravie. Prečítajte si článok o pestovaní nádchovníka alebo o tom ako pestovať aloe vera.

Orchidea - pestovanie v byte

Autor: Ing. Adriána Francová 2. novembra 2021 3 komentár

Orchidey sú stále moderné a žiadané interiérové rastliny v domácnosti. Už podľa názvu sa zdá, že sú ušľachtilé a náročné na pestovanie, ale nie je to tak. Našli si obľubu u mnohých pestovateľov a stali sa tak populárne, že ich obdivujú po celom svete.

Orchidea pestovanie v byte

Najznámejšie sú asi druhy Phalaenopsis. Vy ich ešte nepestujete? Bojíte sa, že to nezvládnete? V nasledujúcich krokoch Vám ukážeme, že to náročné nie je a zvládnete to.

Kvalitný nákup je prvý a zároveň najdôležitejší krok

Mnohé obchodné reťazce lákajú ľudí na cenu a tí potom bezhlavo nakupujú rastliny bez kontroly. Mnohokrát sa stane, že rastliny nakúpite poškodené, nahnité, prípadne si kúpite rastlinu so škodcom. V obchode preto radšej skontrolujte substrát, premokrenie, škodcov, poškodenia, vzdušné korene, pevnosť rastliny v kvetináči.

Po príchode domov

Rastlinu najskôr prispôsobte aktuálnym podmienkam (adaptujte). Platí to najmä v zimnom období. Ak sa dá, rastlinu si nechajte zabaliť do papiera a po príchode domov ju v papieri nechajte 2 hodinky na nie veľmi teplom mieste. Až potom ju preneste do teplejších priestorov.

Výber miesta

Orchideám vyhovuje svetlé miesto, západné alebo východné okno so žalúziami, ktoré sú prospešné najmä v letnom období. Nevadí im ani umiestnený radiátor pod parapetnou doskou. Pozor však na zimné chladné vetranie.Pestovanie orchideí v byte

Ako zalievať orchideu

Pestovanie orchideí sa vyznačuje najmä nízkou zálievkou. Voda by sa nikdy nemala dostať do srdiečka, odkiaľ vyrastajú listy. Zalievajte mäkkou, odstátou (alebo prevarenou vodou, vyhovuje aj dažďová). Do každej zálievky pridávajte hnojivo na podporu kvitnutia. Nie počas vegetačného pokoja. Zalejte a prebytočnú vodu odstráňte. Ak pestujete orchidey v špeciálnych vyvýšených nádobách dbajte na to, aby kvetináč s rastlinou nebol ponorený vo vode. A ako často zalievať orchideu? Zalievajte 1x za 2 týždne v zimnom období, 1x za týždeň v letnom období.

Teplota a vlhkosť

Vyžadujú vyššie teploty. Iné druhy zasa vyžadujú pred kvitnutím nižšiu teplotu na naštartovanie kvitnutia. Druhu Phalaenopsis sa darí pri teplote cca 20°C, vlhkosti 60 – 70 %, neznášajú prievan, vetranie áno. V lete ich môžete umiestniť na terasu alebo balkón, kde nepáli slnko.

Pokiaľ dodržíte tieto základné pestovateľské podmienky, dočkáte sa úspechu a kvetov.

Vzdušné korene

Sú základným predpokladom zdravej rastliny. Pokiaľ už prerástli kvetináč, je čas ich presádzať. Korene majú byť zelené, pružné. Nie je chybou ak sú vonku z kvetináča. Obyčajne sa to stáva, ak ju pestujete v nepriehľadnej nádobe.

Presádzanie orchidey

Presádzanie sa uskutočňujte v období, keď orchidea nekvitne. Zvoľte o niečo väčšiu novú a vyčistenú nádobu, vhodný substrát určený pre orchidey alebo si ho namiešate sami. Poškodené, hnedé vzdušné korene odstránite, s ostatnými pracujte opatrne. Nestrihajte ich.

Orchidea nekvitne, ale tvorí keiky

Môže sa Vám to stať. Je to ideálna cesta ako získať identické mladé rastliny. Počkajte však, kým vytvoria vlastné vzdušné korienky, len tak dokážu rásť v novom substráte. Často sa stáva, že rastliny vytvoria aj keiky, aj kvitnú.

Ak úspešne pestujete orchideu a chcete si ju rozmnožiť, prečítajte si náš  článok o rozmnožovaní orchideí pomocou keiku.

Biele potvorky na listoch

Ak nájdete niečo podobné na listoch orchideí, okamžite rastlinu izolujte a zvoľte postup ochrany. Boj s vlnatkou alebo červcami je často zložitý, niekedy zdĺhavý, ale nie nemožný. Najmä ak máte napadnuté viaceré rastliny. Napadnutú orchideu jemne osprchujte, ak kvitne, odstráňte kvety, lebo veľakrát sa škodca drží práve tam a na stonkách. Rastlinu vyberte zo substrátu, opatrne vysprchujte korene. Vydezinfikujte nádobu. Použite nový substrát a rastlinu postriekajte vhodným chemickým prostriedkom proti červcom (najlepšie dva rôzne prípravky v jednom dni) a postrek za 7-10 dní opakujte a pravidelne kontrolujte.

Vráskavé listy bez pevnosti a pružnosti

Takéto listy sa vyskytujú najmä vtedy, ak nedodržujete hore uvedené pestovateľské podmienky zalievania. Najčastejšie sa však vyskytujú v čase, keď si rastlinku donesiete domov. Mnohí predajcovi, nevedia, ako sa dané rastliny pestujú a zalievajú a každý druhý deň ich po otvorení kvetinárstva preventívne zalejú. Čiže prvotná príčiny je nadbytok vody, ktorá môže neskôr viesť k uhynutiu rastliny, alebo sa prejavuje pri zmenách v zálievke. Jedno obdobie zalievate pravidelne, podľa plánu a potom mesiac dva, zabudnete.

TIP: Vedeli ste, že existujú aj záhradné druhy orchideí? Tie by vám v bytových podmienkách vydržali zrejme len krátko, lebo sú určené na pestovanie v záhradách. Ak vás táto téma zaujala, prečítajte si článok o pestovaní záhradných orchideí.

 

Záhrada v novembri

Autor: Ing. Adriána Francová 1. novembra 2021 Žiadne komentáre

Jeseň je takmer na konci a hoci po nej nasleduje zima, prvé týždne nemusia byť až také zlé. Tieto dni nás bude sprevádzať ťažká jesenná hmla, málo slnka a prízemné mrazíky. Objaviť sa môže však aj slnečný deň alebo silný vietor, ktorý úplne strasie lístie zo stromov. Stále je to priaznivé obdobie na dokončenie zazimovania rastlín alebo prípravu pôdy na jarné výsevy.

Záhrada v novembri

Okrasná záhrada v novembri

Na záhonoch vynikajú okrasné dreviny s farebnými plodmi, okrasné trávy, vresy a chryzantémy, ktoré musíme pravidelne prikrývať, ak ich chceme mať dlhé obdobie pekné.
Dominantou záhrady sú majestátne ihličnany ako solitéry alebo vysadené v živých plotoch, vždyzelené kry a kry ozdobné kôrou. Je to vhodné obdobie na množstvo práce, preto Vám ponúkame dôležitý prehľad toho najdôležitejšieho, aby záhrada bola krásna aj po zime.Okrasná záhrada v novembri

  • - ukončite výsadbu opadavých drevín
  • - pred zamrznutím pôdy zavlažte vždyzelené dreviny a ihličnany, najmä vysadené v bežnom roku a na jeseň
  • - môžete stále vysádzať jarné cibuľoviny
  • - letné cibuľoviny a hľuzy na začiatku mesiaca vyberte z pôdy a uskladnite vyčistené na miestach bez mrazov
  • - z chodníkov a trávnikov odstraňujte a vyhrabujte lístie
  • - počas silnejších mrazov nestúpajte zbytočne na trávnik
  • - po opade listov si pripravte odrezky z okrasných drevín na množenie
  • - uskladnite náradie, nádoby, črepníky, substrát a nepoužitú kôru
  • - pravidelne kontrolujte uskladnené hľuzy kvetín a cibule
  • - zazimované kvety v nádobách podľa potreby zavlažujte
  • - semená letničiek a trvaliek uskladnite na suché a chladné miesto
  • - niektoré z nich pripravte na stratifikáci
  • - chráňte pred mrazom rôzne nátery, farby a laky
  • - očistite všetky záhony od zvyškov letničiek
  • - zviažte okrasné trávy a ochráňte ich tak pre vymrznutím
  • - chúlostivé druhy skalničiek a trvaliek zakryte čečinou


Do polovice mesiaca môžete ešte vysádzať ruže, ktoré potom aj nakopcujte

 

  • - ak trávnik ešte rastie, poslednýkrát ho pokoste na výšku 4 cm
  • - najvyšší čas zazimovať vodné rastliny
  • - zo záhonov zoberte všetky plastiky, keramické sochy a kvetináče
  • - rastliny, ktoré zostávajú na terasách a balkónoch, obaľte bublinkovou fóliou, jutovým vrecom, slamou
  • - môžete začať s prípravou na prirýchľovanie cibuľovín

Zeleninová záhrada v novembri

Možno trochu spustla a je vidieť len pôda, ktorá vynikne najmä vtedy, ak je bez buriny. Môžete tam ponechať kel ružičkový a dokončiť to, čo ste nestihli minulý mesiac.

  • - začiatkom mesiaca ukončite zber zeleniny, ktorú ste nestihli zozbierať v októbri
  • - riadky s prezimujúcou zeleninou kontrolujte a podľa potreby ošetrite
  • - pripravte pažítku na zimné rýchlenie
  • - zozbierajte kôpor a inú zeleninu vysievanú v auguste
  • - porýľujte voľné hriadky, zarýľujte rastliny na zelené hnojenie
  • - hnojte hnojom a kompostom
  • - očistite a uskladnite pracovné náradie a pomôcky do záhrady
  • - zakryte parenisko
  • - zrušte fóliovníky
  • - po zbere úrody v skleníku pôdu pohnojte, zavlažte a porýľujteZeleninová záhrada v novembri
  • - pravidelne kontrolujte uskladnenú zeleninu
  • - do nádob môžete vysadiť zeleninu a bylinky pestované pre vňať a umiestniť ich v kuchyni
  • - semená a cibuľky pre jarný výsev uskladnite na suché a chladné miesto
  • - hnojivá a chémiu, postreky chráňte pred mrazmi v dobre uzatvárateľných nádobách na mieste mimo dosahu detí
  • - zvyšky zo záhrady dávajte na kompost, prípadne drvte
  • - kompost prekyprite, zalejte vodou
  • - kým nemrzne, vysaďte jesenný cesnak, ktorý v severnejších lokalitách prikryte lístím a konármi

Ako uskladniť mrkvu

Mrkva a petržlen boli počas celého obdobia v pôde a je to aj prirodzený spôsob prezimovania v pivniciach a skladoch, v miestach, kde nemrzne. Dobre sa uskladňujú vo vlhkom piesku, kde jednotlivé naukladané rady presypete pieskom. Ak máte dostatok priestoru, zvoľte vysoké nádoby a vedrá a mrkvu poukladajte do špirály tak, aby sa navzájom nedotýkali. Bude menej hniť.

Tak isto môžete uskladniť petržlen a paštrnák. Môžete vyskúšať aj balenie do novín alebo jednotlivé vrstvy mrkvy prekrývajte novinami a vrstvite na seba. Uskladnenú zeleninu pravidelne kontrolujte.

Kaleráby a zelery sa uskladňujú tak, že ich vyberiete z pôdy, necháte trochu presušiť a očistíte ich od zeminy a poškodených listov. Časť listov im ponechajte. Korene položte do vlhkého piesku alebo rašeliny. Dlhodobo si zachovajú svoju sviežosť. Pokiaľ máte veľa zeleniny a málo skladovacích priestorov, skúste časť zeleniny očistiť a vytvoriť si balíčky do mrazničky. Naporciovanú zeleninu použijete v zimnom období na omáčky a polievky.


Už teraz môžete začať premýšľať o tom, aké nové druhy zeleniny vyskúšate pestovať v budúcej sezóne


Pokiaľ chcete ešte na hriadkach ponechať šalát, stačí ho na noc prikryť textíliou alebo konármi z ihličnanov. A aj počas chladnejších dní si tak pochutnáte na chrumkavej listovej zelenine plnej vitamínov. Šalát sa nedá dlhodobo skladovať, preto na záhone vydrží dlhšie. V tomto období na záhrade zostávajú listy chrenu a rebarbora pomaly zaťahuje. Nakopcujte miesto, kde vyrastá a uvädnuté listy odstráňte. Na záhonoch môžete ponechať kel ružičkový a cibuľu sibírsku, ktorým neprekáža ani sneh a mráz.

Podstatou peknej zeleninovej záhrady je odstrániť všetky buriny, paradajky alebo ich torzá, pôdu prekopať, porýľovať, prípadne pohnojiť, aby si v zimnom období dostatočne oddýchla a bola pripravená na jarné výsevy.

Novembrová ovocná záhrada

Ovocný sad je takmer bez lístia, a preto je viac vidieť čo treba ešte dokončiť.

  • - pripravte si odrezky z drobného ovocia na rozmnožovanie
  • - vysádzajte ovocné stromy až do konca novembra - do trvalého zamrznutia pôdy
  • - zavlažujte a odburiňujte misy okolo kmeňov stromov
  • - chráňte kmeň pred ohryzávaním, napríklad pletivom
  • - opravte ploty v ovocnom sade, najmä tie, ktoré sú v blízkosti lesa
  • - skontrolujte v skladoch a pivniciach uskladnené debničky s ovocím, včas odstráňte poškodené a hnilé


Dúfame, že novembrové tipy vám pomohli pred príchodom zimy ukončiť všetky potrebné práce a pomaly sa môžete pripraviť na december. Pre istotu si skontrolujte, či ste stihli všetky práce v záhrade v októbri.

Posledné príspevky
Posledné komentáre
Archív blogu
Naposledy zobrazené produkty
  1. Osteospermum ´White Impassion´® / Osteospermum biele, K7