Blog
RSS kanálVianočný stromček v záhrade
Už je to naozaj nečakane blízko a naše príbytky sa čoskoro rozsvietia množstvom sviečok a svetielok. Okrem toho, že si vyzdobíte interiér, venujte pozornosť aj netradičnej vianočnej výzdobe priamo na záhrade.
Ideálne je, ak máte priamo na záhone vysadený ihličnan, ktorý každoročne vyzdobíte dokonalými, prírodnými ozdobami, na ktorých si napríklad pochutnajú aj vtáci. Vyzdobujte dreviny, ktoré sú vyššie. Môžete použiť borovicu, jedličku, smrek, cypruštek, tuju, ale nakoniec fantázii sa medze nekladú a ozdobená previsnutá breza alebo vŕba tiež v záhrade zaujme.
Už počas výsadby samotného stromčeka myslite na vhodné miesto, v dostatočnej vzdialenosti od domu, ale zasa na takom mieste, aby ste ho videli pri pohľade z okna.
Ak plánujete stromček vonku aj osvetliť, nezabudnite použite vhodné osvetlenie na vonkajšie použitie. K dispozícii sú svetelné reťaze jednofarebné, farebné, v podobe sĺz, cencúľov, vtáčikov, domčekov. Nezabudnite na vhodnú izoláciu kábla a jeho umiestnenie. Ozdobiť si takto môžete aj vianočný stromček v nádobe, ktorý budete mať umiestnený priamo na terase alebo balkóne.
Ak ihličnan v záhrade nemáte a páči sa vám myšlienka Vianoc v záhrade, inšpirujte sa ďalšiu sezónu našou ponukou.
Môžete si vybrať z ponuky ihličnanov alebo napríklad vianočný stromček na kmienku
Nezabudnite na zálievku a dobre zazimovanú nádobu. Ako ozdoby môžete použiť rôzne plastové gule, vtáčiky, vločky, dokonca si ich môžete vlastnoručne vyrobiť spolu s deťmi. Postačí Vám lesklý vodeodolný papier, alobal, polystyrénové kocky a gule, ktoré obalíte a zavesíte na stromček. Nezabudnite použiť aj prírodné materiály ako šišky, gaštany a jablká.
Pokiaľ sa chcete odvďačiť vtáctvu, ktoré usilovne na záhrade počas leta zbierali rôznych škodcov a hmyz, vytvorte ozdoby priamo pre ne. Zaveste rozkrojené jablká, suché pečivo, prípadne vytvorte gule obalené semienkami a slnečnicou. Plný stromček živých vtáčikov poteší najmä najmenších.
Pokiaľ sa neviete dočkať snehu, kúpte umelý sneh v spreji a vyzdobte si, čo potrebujete. Z voňavých materiálov môžete použiť badián, škoricu, kolieska sušených citrónov a pomarančov. Vianoce v byte majú tradíciu už roky, Vianoce v záhrade môžu byť tradíciou len vtedy, ak ju začnete uctievať. Aj v zime vie byť záhrada krásna a zaujímavá.
TIP: Ak si chcete pestovať svoj stromček celoročne napríklad na terase, prečítajte si náš článok o ihličnanoch vhodných do črepníka.
Prirýchľovanie cibuľovín
Niektoré druhy cibuľovín si môžeme prirýchliť v bytových podmienkach a tak vieme získať kvety v období, keď na záhrade je ešte sneh alebo jar je nedohľadne.
Rýchlenie cibuľovín
Na rýchlenie použite vždy kvalitné, pevné a najväčšie cibule. Čím skôr ich vysaďte do nádob, v ktorých budú potom aj kvitnúť. Správna hĺbka je predpokladom úspešného kvitnutia. Ak chcete pestovať v jednej nádobe viac druhov, vysádzajte ich podľa veľkosti cibúľ. Najväčšie na dno, stredné do stredu a drobné na povrch. Drenáž je vhodná.
Takto vysadené nádoby vyložíme na vzdušné a svetlé miesto, aby cibule zakorenili. Neskôr potrebujú cibule prejsť obdobím chladu, čo v bytových podmienkach nevieme zabezpečiť, preto ich zakopte do parenísk alebo do pôdy a prikryte, aby nepremrzli. V období okolo Vianoc nádoby opatrne vyberte z pôdy a preneste do miestnosti s teplotou okolo 10 °C.
Prirýchľovať sa dá aj na balkóne a terase, či lodžii, ale nádoby by počas zimy premrzli, preto ich musíte vložiť ešte do iných väčších nádob alebo do debničiek, ktoré sú vystlané bublinkovou fóliou, slamou, lístím aspoň o hrúbke 5 – 10 cm. Na Vianoce ich preneste do rovnakých podmienok ako nádoby zimované v parenisku alebo priamo na záhone. V takýchto podmienkach začnú rásť veľmi rýchlo listy. Dokonca aj v tme.
Keď uvidíte prvé kvetné puky, preneste nádoby do vyššej teploty okolo 18 °C. V takýchto podmienkach sa s nimi môžete potešiť dlhšiu dobu. Pri vyšších teplotách cibuľoviny rýchlo dokvitnú. Nezabúdajte ich umiestniť na svetlé miesto a zalievajte po preschnutí substrátu. Neumiestňujte ich v blízkosti radiátorov.
Po odkvitnutí odstráňte kvety a stále zalievajte až kým listy nezačnú žltnúť. To je znamenie, že cibuľa sa uzatvára, zaťahuje a naberá živiny do ďalšieho kvitnutia. Keď sú listy žlté, už nezalievajte, odložte nádobu z dosahu a nemusíte si ju ani všímať. Keď už listy pôjdu odstrániť jemne rukou od cibule, cibuľa je suchá a môžete ju uskladniť na ďalšie rýchlenie alebo ju na jeseň vysadiť na záhon v záhrade.
Najčastejšie sa rýchlia drobné cibuľoviny ako šafrany, drobnokveté narcisy, modrice, bledule, snežienky, nižšie tulipány. Dokonca je možné prirýchliť zornice a niektoré hľuznaté rastliny.
Zaujímavým rýchlením je použitie sklenenej nádoby, do ktorej vložíte dostatočne veľkú cibuľu, pod ktorou bude voda (asi 2 cm pod cibuľou). V tejto časti narastú korene. Vodu treba dolievať opatrne, nie vymieňať. Tiež ich treba ponechať na chladnom a tmavom mieste. Keď začnú rásť korienky a objavia sa aj kvetné puky, nádobku preneste do teplejších a svetlejších podmienok, do 18 °C. Pri vyšších teplotách budú kvety čoskoro odkvitať.
Takéto cibuľoviny sú vhodné na stoly ako doplnok k slávnostnému prestieraniu. Krátkodobo zvládnu aj vyššie teploty, ale potom ich musíte preniesť do nižších teplôt. Na rýchlenie do sklenených nádob sú vhodné hyacinty, veľkokveté narcisy, zornice a s nimi často zamieňané amarylky. Po odkvitnutí nechajte cibule zatiahnuť, ako sme popísali vyššie.
U nás nájdete široký sortiment cibuľovín s väčším priemerom, ktoré sú vhodné na rýchlenie. Ponúkame rôzne zvýhodnené balenia, atraktívne akciové ceny a farebné kombinácie tých najkvalitnejších holandských cibuliek. Určite si vyberiete. Rozžiarte svoju domácnosť alebo záhradu. Aj v záhrade ich viete stále vysádzať. Nečakajte.
TIP: Pletiete si zornice s amarylkami? V našom článku sa dozviete ako ich rozlíšiť a ako sa zornice a amarylky pestujú.
Pomohol vám tento článok? Ak chcete dostávať pravidelné pestovateľské tipy do záhrady, informácie o novinkách v sortimente a výhodné akčné ponuky, registrujte sa na odber nášho newslettera.
Záhrada v decembri
Posledným kalendárnym mesiacom je mesiac December. Je zároveň prvým zimným mesiacom, kedy aj pre záhradkárov nastáva obdobie odpočinku. Pokiaľ ste Vy zároveň aj Vaša záhrada na obdobie zimy pripravení, nemusíte sa ničoho obávať. Zima ako taká je pre rastliny prospešná. Tiež si potrebujú oddýchnuť a nabrať nové sily do ďalšieho roku, rastu, kvitnutia a plodov.
Priaznivé dni využite na poslednú kontrolu drevín a trvaliek a celkovo záhrady. V zimnom období budete mať dostatok času na študovanie, prípadne na nové návrhy a plánovanie miest v záhrade, ktoré sa Vám nepáčia. Vytvoríte ich aspoň na papieri. Doplníte záhony Vašimi obľúbenými rastlinami, ktoré si s postupným otepľovaním a blížiacou sa jarou kúpite a vysadíte.
Decembrová okrasná záhrada
Možno ste si to nemali ani kedy všimnúť, ale aj záhrada v decembri má svoje čaro, pokiaľ sa v nej nachádzajú dreviny a kry, ktoré ešte stále žiaria vďaka plodom. Zviazané okrasné trávy vytŕčajú zo záhonov a ich steblá sa počas vetra hojdajú a nakláňajú z jednej strany na druhú. Nezabudnite skontrolovať a prejsť celú záhradu. Všímajte si najmä ihličnany a skalničky.
- - počas pekných dní, keď nemrzne, stále zalievajte ihličnany a vždyzelené kry (v prvom rade tie, ktoré boli vysadené v jesennom období)
- - chúlostivé druhy trvaliek a krov zamulčujte v časti koreňov pilinami, lístím alebo kôrou
- - štíhle a vysoké ihličnany, ktoré majú viac kmeňov, zviažte a chráňte pred deformáciou a polámaním pod ťažkým snehom
- - striasajte ťažký sneh z konárov listnáčov a ihličnanov
- - 4.12. na Barboru si môžete narezať halúzky z drevín, ktoré v teple vykvitnú (čerešne, zlatý dážď, mandľa, broskyne, liesky)
- - záhradu počas celej zimy kontrolujte a škody priebežne odstraňujte
- - prívod vody skontrolujte, zateplite, ak ste vodu ešte neodstavili, je najvyšší čas
- - vypustite vodu zo sudov a nádob, ktoré slúžili na zber dažďovej vody, samozrejme aj zo zavlažovacieho systému tzv. prefúknutím
- - skontrolujte a opravte oplotenie, oporné konštrukcie a pergoly
- - novovysadené dreviny pestované na kmienku alebo vyššie dreviny a stromy ukotvite kolmi
- - z okrasných krov odoberte odrezky na jarné rozmnožovanie
- - po opade listov v dňoch bez mrazov odstraňujte suché a poškodené konáre
- - staršie okrasné kry môžete presvetľovať
- - do nádob vysejte semená kvetín, ktoré na klíčenie potrebujú prejsť obdobím chladu a umiestnite ich do studeného, ale chráneného pareniska alebo skleníka (jedná sa o stratifikáciu)
- - pravidelne kontrolujte zazimované rastliny
- - muškáty skontrolujte a mierne zavlažte, prípadne odstráňte suché listy
- - na okne môžete pestovať pažítku, cibuľku, žeruchu a iné bylinky
- - skalničky prikryte konármi ihličnanov a ochráňte ich tak pred mrazmi
- - figovník, hortenzie a nízke chryzantémy môžete tiež prikryť, korene zamulčovať
- - chryzantémy multiflora zrežte a umiestnite do pivnice na prezimovanie
- - skontrolujte okrasné trávy a ich zviazanie
- - je dostatok času na plánovanie nových výsadieb, prezeranie katalógov a internetových stránok s ponukou rastlín a semien
- - skontrolujte hnojivá a postreky, chýbajúce doplňte a vhodne ich uskladnite
- - ak nemrzne, prehádžte kompost
- - na miestach, kde vietor vyfúkal sneh, nahádžte vrstvu snehu manuálne, ochráni rastliny pred vymrznutím
- - prikrmujte vtáctvo vhodnou potravou
- - rastliny, celoročne pestované na terasách a balkónoch, počas pekných dní bez mrazov zavlažujte
- - opravte a vhodne uskladnite záhradné náradie a pomôcky
- - ak ste doteraz nestihli vysadiť jarné cibuľoviny, vysaďte ich teraz, kým trvalo nemrzne
Čo robiť v ovocnej záhrade v decembri
Ovocné dreviny sú vysadené, a preto je dôležité ich pravidelne zavlažovať až do trvalého zamrznutia pôdy. Pokiaľ stále z väčších stromov neopadalo lístie a Vy už v sade chcete mať poriadok, straste ho a pohrabte. Okrem toho sa zamerajte na tieto práce:
- - v južných oblastiach môžete počas pekných dní ešte dokončiť výsadbu ovocných druhov
- - z pôvodných stromov odstraňujte mumifikované plody a zámotky prezimujúcich škodcov
- - z bobuľovín odoberte odrezky na jarné rozmnožovanie
- - režte vrúble na zimné a jarné štepenie
- - po opade listov môžete odstraňovať suché, poškodené a prestarnuté stromy a konáre
- - dezinfikujte a prečistite nože a nožnice
- - pravidelne kontrolujte uskladnené ovocie
- - skontrolujte a spisujte chýbajúce hnojivá a postreky
- - doplňujeme si vedomosti štúdiom literatúry
- - je vhodný čas na plánovanie novej výsadby ovocného sadu, prípadne doplnenie drobného a menej známeho ovocia do záhrady
- - koly k drevinám vhodne upevnite
December v zeleninovej záhrade
Aj v zeleninovej záhrade musí byť už o takomto čase poriadok. Zelenina je už dávnejšie v pivnici a zem odpočíva. Okrem toho môžete z opadaného lístia pripraviť kryt pre jesennú výsadbu cesnaku.
- - pravidelne kontrolujte uskladnenú zeleninu
- - skleník a fóliovník vyčistite a pripravte na novú sezónu
- - v prípade priaznivého počasia dokončite rýľovanie a hnojenie
- - opravte a vhodne uskladnite pracovné náradie a pomôcky
- - kontrolujte uskladnené osivá
- - urobte si zoznam semien, ktoré treba kúpiť na jarný výsev
- - pripravte sa na novú sezónu plánovaním nových výsadieb
- - študujte literatúru a obohacujte sa o nové poznatky
- - pokiaľ ste nestihli vysadiť cesnak a ešte nie je premrznutá pôda, môžete ho vysadiť aj teraz
Rastliny do zimy
V zimnej záhrade sú dominantné najmä zelené ihličnany, ktorých je široká paleta druhov a kultivarov. Poskytujú vynikajúce pozadie riedkym porastom a nízkym krov či trvalkám.
Pokiaľ vám chýba v záhrade niektorý druh okrasných ihličňanov, určite ho v jarnom období doplňte
Na výber máte kužeľovité, stĺpovité, guľovité aj poliehavé tvary, ktoré z pod snehu nadobudnú opäť iný rozmer. Teraz máte možnosť zrealizovať vaše nápady a návrhy na papier. Ak sa poprechádzate po záhrade práve v tomto období, uvidíte všetky nedostatky, prázdne miesta, miesta bez farieb a života.
Na záhrade by nemal chýbať drieň / svíb japonský (cornus), kalina (viburnum), hloh (crataegus), brečtan (hedera), krušpán (buxus), cezmína (ilex), mahónia (mahonia), hlošina (eleagnus), skalník (cotoneaster) a bršlen (euonymus).
Každá z týchto drevín má svoje prednosti, ktoré oceníte práve v zimnom období. V neposlednom rade je dôležitý aj samotný habitus. Vysoké stromy počas námrazy majú svoje čaro. Keď sú pokryté snehom, máte pocit, že ste v rozprávke. Pokiaľ máte priestor, vysaďte si previslé formy vŕb, briez, prípadne kultivary s pokrútenými konármi, ktoré budú v zime pôsobiť naozaj čarovne.
V zime objavíte ich neopísateľné kúzlo. Rovnako budete vnímať inovať na súkvetiach okrasných tráv či iných trvalkách, ktoré ste nezrezali. Záhrada všeobecne v zime vyzerá inak. Strácajú sa výškové rozdiely, najmä ak je snehová prikrývka. Zaujímavú kompozíciu vytvárajú práve dreviny, ktoré bežne vnímame ako jednoduché. Preto ak plánujete výsadbu novej záhrady, vytvorte ju tak, aby bola zaujímavá na jeseň a v zime. Vytvoriť záhradu, ktorá je krásna na jar a leto, je jednoduché, lebo pomocou kvetov dokážete rozžiariť akýkoľvek kút, plochu ale skúste dodať tvar záhrade v zime. Teraz už viete ako na to.
Rastliny v zime
V decembri však nemusí nutne snežiť. Často sa stáva, že je začiatok zimy bez snehu, alebo je len krátkodobo. Pre rastliny je toto obdobie časom odpočinku a pod snehom im je lepšie.
Ihličnany a vždyzelené rastliny nespia, ich životné funkcie sa spomalili na minimum, a preto ich vnímame v záhrade ako najdôležitejšie. Výrazná kombinácie bielej a tmavozelenej farby, prípadne jej odtiene dodávajú záhrade šarm. Ak k nej pripojíte červenú v podobe výhonov svíbu alebo zostávajúce plody skalníka, môžeme hovoriť o kráse prírody. Pokiaľ Vám na záhrade chýba krása v tejto podobe, neváhajte a doplňte ich do záhrady, aby aj v zime bola záhrada niečím výnimočná.
K zimnej záhrade patria aj vtáky a nižšia zver, ktorá to bude mať v tomto období ťažšie, najmä čo sa týka hľadania si potravy. Pokiaľ je záhrada v blízkosti lesa a zver má k Vášmu sadu prístup, určite sa stane, že mladé stromčeky skončia ohryzené a poškodené. Dostanú sa k Vám aj cez poškodené oplotenie, ktoré ste na jeseň neskontrolovali. Chráňte svoje výsadby a zároveň ochraňujte zver a prispejte potravou pre ne.
Prikrmujeme vtáctvo v zime
Vtáčiky obveseľovali záhradu počas jari, leta i jesene, teraz je čas vrátiť im to v podobe vhodného kŕmenia. Vtáky obľubujú obilné zrná, slnečnicu, kukuricu, orechy, ovsené vločky, pomleté zrno, jačmeň, ďalej proso, mak, nakrájané jablká.
Nikdy neprikrmujte mäkkým pečivom, solenými orieškami, varenými cestovinami. Pokiaľ si nie ste istý, čím a ako prikrmovať, zakúpte si špeciálne zmesi vhodné pre vonkajšie vtáctvo. Prikrmujte len v zimnom období, kedy je vyššia snehová pokrývka, mrazy alebo dlhotrvajúca zima. Prikrmujte v ideálnom množstve, pravidelne a ak budete trpezliví, uvidíte množstvo vtákov v kŕmidle.
Jednoduché kŕmidlo si môžete vytvoriť aj z PET fľaše. Približne v strede vytvoríte otvor, nasypete zmes semien a fľašu zavesíte na strom alebo iné vhodné miesto. Nezabudnite na ne, ani oni nezabudnú. Na záhradu si vysaďte dreviny a kry okrasné plodmi, ktoré sú pre nás možno nekonzumné, ale pochutia si na nich práve operenci.
Veríme, že december v záhrade vaše rastliny prečkajú bez ujmy a sú pripravené, pre istoru skontrolujte, či ste nezabudli na niečo z novembrových tipov. Ak nie, užite si posledný mesiac v roku a nezabudnite si včas pripomenúť naše tipy na január.
Okrasné trávy zazimovanie
Okrasné trávy patria medzi vznešené trvalky, ktoré majú svoje miesto v záhrade v akomkoľvek štýle. Je ich viac druhov, no najčastejšie sa stretávame s použitím okrasných tráv, ktoré dominujú najmä svojimi súkvetiami na konci leta a v jeseni a okrasné steblá sú rovnako nádherné s inoväťou v zime.
Ako zazimovať okrasné trávy
Všeobecne platí, že okrasné trávy vyžadujú skôr suchšie podmienky, slnečné stanovisko, priepustné pôdy, niektoré aj drenáž a zazimovanie, ktoré zahŕňa zviazanie do snopu , prípadne obalenie textíliou, či obloženie ihličnatými vetvami.
Kedy zviazať trávy
Trávy začínajú vytvárať kvetné klasy koncom leta a najkrajšie sú v jesennom období až do prvých mrazov. Vychutnajte si ich vzdušnosť a rozmanitosť vyfarbených stebiel čo najdlhšie a potom pred zimou, obyčajne koncom novembra, začiatkom decembra ich zviažte do snopov. Vyžaduje sa to pri : Miscanthus, Pennisetum, Cortaderia, Bouteloua, Calamagrostis, Molinia a Panicum.
Ako zviazať trávu
Pri veľkých trsoch je ideálne ak máte pomocníka, ktorý Vám pomôže trávu dobre prichytiť už v spodnej časti. Vy omotajte spodnú časť trsu pevným špagátom niekoľkokrát a postupujte smerom hore až po súkvetia.
Vyberte si okrasné trávy z našej ponuky
U kortadérie postupujte rovnako len trs ešte prikryte po obvode konármi ihličnanov. Prečo sa takto tráva musí pripraviť na zimu? Nemá rada nadbytočnú vlhkosť. V zime ak by viac snežilo, trávový trs by sa rozpadol a do jeho stredu by sa dostala vrstva snehu a tým aj vlhkosť a časť trsu by pri nadmernej vlhkosti odhnila. Takto pripravené snopy v záhrade vyniknú aj počas zimy, aj ako zasnežené či pokryté námrazou.
Okrasné trávy strihanie
Okrasné trávy takto bezpečne prezimujú na záhone a s postupným otepľovaním a príchodom jari sa môžete zasa pripraviť na odstraňovanie suchých stebiel a celých nadzemných časti.
Strih a jeho termín je závislý od počasia aj od lokality. Na juhu Slovenska sa podmienky na jar môžu líšiť od podmienok na Kysuciach, kde koncom marca môže byť ešte sneh a mrazy. Podmienky by mali byť už dlhodobejšie priaznivé a zo spodnej časti by mali vykúkať prvé zelené lístočky. Teda niekde koniec marca, apríl je stále vhodný čas. Trs odrežte, zostrihajte veľkými nožnicami asi 10 cm nad zemou. Suché steblá skráťte a použite na založenie studeného pareniska, vyhoďte do kompostu, ideálne bez semien. Nové trávy začnú rásť a už v leta sa pred vami objaví ešte väčší zelený trs s nádhernými listami.
Nízke trávy ako festuca, carex, ophiopogon, stipa a imperata sa nestrihajú. Stačí odstrániť poškodené listy a jemne ich rukou vyčesať. Suché steblá odstrániť a nové znovu vyrašia.
Veríme, že aj vy podľahnete krásne okrasných tráv, pre ich vznešenosť ,vzdušnosť a nevšednosť.
TIP: Okrem kvetov alebo klasických drevín záhradu oživia aj okrasné trávy. Či už hľadáte nizke alebo skôr vysoké, inšpirujte sa rôznymi druhmi okrasných tráv z nášho článku.
Hmyzožravé rastliny - návod na pestovanie
Chcete pestovať hmyzožravé rastliny alebo ich už pestujete a nie ste si istí, či im venujete správnu starostlivosť? Prinášame vám stručný návod na ich pestovanie.
Väčšina druhov hmyzožravých rastlín vyžaduje vlhký vzduch, ktorý v byte najmä v zime pri zapnutom ústrednom kúrení chýba. Pomôcť sa dá veľmi jednoducho: rastlinku aj s kvetináčom treba umiestniť do väčšieho (3-litrového) pohára, sklenej čaše, malého akvária či akvaterária, na dno ktorého sa naleje asi 2 cm dažďovej alebo destilovanej vody (nie technickej).
V lete môže pohár zostať pootvorený s tým, že po odparení vodu treba doliať. V zime je vhodné nádobu uzavrieť a tým zabezpečiť vyššiu vzdušnú vlhkosť. Odpadajú tak starosti so zálievkou a rastlinka v pohode prežije aj dlhú dovolenku, ktorú iné izbové kvety nebudú tolerovať.
Hmyzožravé rastliny sa zásadne nehnoja tak, ako iné izbové rastliny. Mierny doplnok živín získavajú práve rozkladom drobného hmyzu, ktorý si nachytajú. Hmyzožravosť je len doplnková výživa, a preto žiadny druh mäsožravej rastliny netreba prikrmovať. Časté dráždenie, či veľké sústo rastlinám skôr škodí a môže spôsobiť predčasné odumretie listu alebo i celej rastliny.
Krčiažniky a Saracénie sa pestujú podobne, poskytnúť im však treba väčšie až veľké akvaterárium či akvárium. Pre tvorbu krčiažkov je najmä pri krčiažnikoch dôležitá vysoká vlhkosť vzduchu, preto sa akvárium zhora prikrýva tabuľou skla.
Nádoby s rastlinami treba umiestniť na rozptýlené svetlo alebo do polotieňa. Pri pestovaní na priamom slnku treba dať pozor na rýchle prehriatie nádoby, ktorému sa dá zabrániť zatienením, napr. listom papiera.
TIP: Ak chcete pri izbových rastlinách zostať skôr pri klasike, skúste si prečítať napríklad článok o pestovaní nádchovníka.
Tropické rastliny - návod na pestovanie
Do skupiny tropických rastlín patria nielen tropické liečivé a aromatické rastliny, ale aj ovocné rastliny, niektoré palmy, viaceré rastliny s okrasnými listami či okrasnými kvetmi.
Sú to druhy, ktoré pochádzajú z oblastí poblíž rovníka a ich výskyt je viazaný na oblasti, kde je priebeh ročných teplôt vyrovnaný, s malými výkyvmi medzi obdobím dažďov a obdobím sucha. Pri tejto skupine rastlín sa vyskytuje najväčšia tvarová a farebná rozmanitosť v rastlinnej ríši, preto sú tou najväčšou pokladnicou pri oživovaní celoročne teplých interiérov.
Nároky na svetlo
Aj tropické rastliny sú náročné na svetlo, neplatí to však pri všetkých druhoch. Najviac svetla vyžadujú druhy ktoré pochádzajú zo suchších oblastí tropického pásma - saván a suchých tropických lesov. V interiérových podmienkach sa im preto darí najmä v blízkosti okien - na okenných parapetoch, pri oknách zasklených veránd, loggií či iných presvetlených miestach.
Svoje nároky na svetlo si však zachovávajú aj v zimných podmienkach, preto je táto skupina rastlín na pestovanie obyčajne trochu náročnejšia. V lete s takýmito rastlinami nebýva problém, v zime sa ich však snažíme umiestniť na čo najsvetlejšie, ale pritom teplé stanovisko - okenný parapet. V krajnom prípade pri nedostatku prirodzeného svetla môžeme menšie rastliny aj dosvetľovať špeciálnymi žiarivkami.
Rastliny z vlhších oblastí tropického dažďového pralesa bývajú v interiéri tolerantnejšie k nedostatku svetla a daria sa dobre do vzdialenosti asi 2 m od južného okna, podrastové druhy dokonca aj ďalej ako 2 metre od južného okna.
Nároky na teplo
Tropické rastliny sú obyčajne náročnejšie na teplo než rastliny subtropického pásma. Znamená to, že ich nemôžeme zimovať na chladných chodbách a verandách, ale dobre znášajú, ba priamo vyžadujú zimovanie v teplom interiéri pri izbovej teplote, tj. asi od 18 °C do asi 22 až 23°C. Aj pre teplotne náročnejšie druhy je však prijateľnejšia spodná tepelná hranica (18°C). V zimnom období býva totiž nedostatok svetla a krátky deň, ktorý je pozitívne korelovaný s teplotou. Vyššia teplota a nedostatok svetla v zime bývajú hlavnou príčinou masívneho opadu listov izbových rastlín. A hoci sa tento jav nedá nikdy úplne zastaviť, môžeme ho spomaliť, a zredukovať na minimum práve vhodným nastavením teploty v interiéri.
Nároky na zálievku a vzdušnú vlhkosť
Aj pri tropických rastlinách platí to, čo pre zálievku rastlín subtropických - vyžadujú pravidelnú a bohatú zálievku počas vegetácie - a to aj druhy zo suchších tropických pásiem saván a tropických suchých lesov. Rozdielne však zalievame “pralesné” a “savanové” druhy rastlín v zime.
Rastliny zo suchších oblastí bývajú v tomto období mimoriadne chúlostivé na premokrenie, ktoré pokiaľ je ešte spojené povedzme so zníženou teplotou v miestnosti je schopné rastlinu úplne zničiť. Preto sa riadime pravidlom, že sucho poškodí v zime rastlinu menej ako vlhko, a substrát polejeme len toľko, aby úplne nevyschol.
Pralesné rastliny vyžadujú však aj v zimnom období vlahy viac, preto ich polievame častejšie. Aj pri nich sa však určite vyvarujeme stagnujúcej vody v podmiske, ktorá v zimnom období môže zničiť aj inak odolné druhy. Ďalším z problémov pri pestovaní býva extrémne nízka vlhkosť vzduchu. Suchý vzduch spôsobuje častejší výskyt škodcov, ako sú červce, roztočce a puklice (štítničky) v zimnom období. Pomáhame si rozličnými zvlhčovačmi, pestovaním väčšieho množstva rastlín v miestnosti (zvýšený odpar), prípadne navlhčeným machom v podmiskách. Proti škodcom však musíme vždy rázne zakročiť, najlepšie ihneď po zistení ich výskytu.
Nároky na hnojenie
S menej výrazným obdobím vegetačného pokoja súvisia aj vyššie nároky na živiny, a tým aj na hnojenie tropických rastlín. Aj keď sa snažíme vyhnúť hnojeniu v zimnom období, od marca do augusta hnojíme rastliny naplno. Hnojivá aplikujeme vo forme zálievky alebo vo forme listového hnojenia.
TIP: Ak nemáte možnosť pestovať tropické rastliny v byte a dávate prednosť pestovaniu na záhrade, prečítajte si článok o pestovaní exoticky pôsobiacich záhradných orchideí.
Pestovanie exotickej vanilky v byte
Vanilla planifolia je epifytická liana, ktorá je dekoratívna svojim popínavým vzhľadom a tiež atraktívna kvetom. Pre dosiahnutie kvitnutia však budete musieť dodržať niekoľko dôležitých a náročnejších podmienok a samozrejme neočakávajte kvitnutie v prvom roku po zakúpení rastliny.
Vanilka pestovanie
Jej pestovanie pre kvitnutie je teda určené skôr zberateľom orchideí a záujemcov, ktorí majú na to vhodné podmienky. Bežne v byte sa z nej môže tešiť každý, ako so zelenou popínavou rastlinou. Vytvára pevnú stonku a vzdušné korene podobne ako ostatné orchidey. Rozkonáruje sa len vďaka zaštipovaniu.
V domovine dorastá do výšky aj 25 m. V bytových podmienkach aj 10 m. Treba teda rátať s oporou a priestorom. Najlepšie sa jej bude dariť v orchidáriu, vo vitríne, zimnej záhrade alebo v zasklenej temperovanej lodžii.
Kvitne po 3 - 4 rokoch bledozelenými až žltými kvetmi. Pre svoje kvitnutie však potrebuje aj obdobie pokoja, obdobie sucha cca 2 mesiace, zníženie teploty, následný rez. Kvitnutie je krátke, niekoľkohodinové (5 - 6 hod) a v tomto čase musí byť aj opelené.
Plodom je tobolka. S plodmi v našich podmienkach nepočítajte. Pre tvorbu plodov vyžaduje opelenie. Nie je to jednoduché. V domovskej krajine ju opeľujú špeciálne včely a tie v našej krajine nemáme a ani sa nikomu nepodarilo ich udomácniť. Pokiaľ zvažujete umelé opelenie, nepostačí Vám štetec. Vykonáva sa špeciálnymi dlhými ihlami.
Vyberte si z ponuky črepníkových rastlín do interiéru alebo na terasy a balkóny
Pestovanie liany
Vyžaduje polotieň, slnečné miesto so zatienením. Musíte jej rovnako dopriať vysokú vzdušnú vlhkosť a to rosením. Na substrát nie je náročná. Môže sa pestovať aj v substráte pre orchidey aj v ľahkom rašelinovo substráte.
Vanilku v bio kvalite nájdete aj v našej ponuke.
Rastie rýchlo a preto už dopredu premyslite vhodné umiestnenie ako aj oporu, okolo ktorej ju budete ovíjať. Aby vytvorila kvety, počítajte s veľkosťou rastliny 3 - 10 m. Ľahko ju rozmnožíte odrezkami, ktoré veľmi dobre zakoreňujú. Semenami to u nás možné nie je.
Pestovanie vanilky je napriek náročnosti pre dosiahnutie kvitnutia zaujímavé a plné očakávania. Je to zaujímavá liana, orchidea, ktorá Vás možno prekvapí aj kvetom.
TIP: Ak sa vám zdá vanilka príliš náročná na pestovanie alebo jednoducho nemáte vhodné podmienky, skúste sa poobzerať po bytových orchideách. Pestovanie orchidey v byte vôbec nie je také náročné.
Zálievka, keď nemrzne
Zálievka patrí medzi najčastejšie vykonávanú prácu, čo sa týka starostlivosti o dreviny v zime. Mnohí si myslia, že keď príde zima, stačí všetko poschovávať, zakryť a všetko nechať na prírodu. Áno, je to riešenie, ale výsledky potom uvidíte až na jar.
Jeseň nemusí byť daždivá. Stačí niekoľko dní nad 10°C a rastliny, ktoré sa začali pripravovať na zimný spánok, vplyvom vyšších teplôt precitnú a dožadujú sa vlahy. Nedostatkom trpia korene, výhonky, konáre.
Zaujímavé je, že v takomto priaznivom zelenom vzhľade zostanú takmer do jari. Keď už však príde tá pravá jar, odrazu sú bez života. Nie je to mrazmi, aj keď aj to sa môže stať. Je to vo väčšine prípadov z nedostatku závlahy.
Preto platí, že všetky novovysadené dreviny, trvalky a kry z jesennej výsadby a najmä ihličnany a vždyzelené kry, je nutné zalievať až do obdobia trvalého zamrznutia pôdy, primerane ich podmienkam. Keď pôda zamrzne, zalievanie nemá význam. Po odmrznutí je možné zalievať opäť, najmä vtedy, keď nie je sneh.
Aj neskorá jeseň je v prípade priaznivého počasia vhodná na výsadbu okrasných rastlín, ktoré nájdete v ponuke nášho eshopu
Ak je na okolí dostatok snehu, ale máte v záhrade otvorené veterné miesta, kde je sneh vyfúkavaný, manuálne ho tam preneste a vytvorte rastlinám takýto prirodzený kryt. Počas mrazov sú rastliny práve takto pod snehovou perinou ochránené.
Keď sa oteplí, sneh sa roztopí a je opäť pre dreviny prirodzenou vlahou, ktorá nenásilne vnikne až ku koreňom. Pletivá sa roztiahnu a tak prežijú ďalšie mrazivé dni. Hrozbou paradoxne býva aj zimné slnko, ktoré sa nazýva zubaté. Hoci svieti, hreje mierne, ale pre rastliny slnko v chladnom období spôsobuje rozvíjanie púčikov a rozmŕzanie pletív. S nočnými teplotami opäť môžu zmrznúť. Vtedy môžeme vidieť na niektorých drevinách aj praskanie kôry.
Dreviny, ktoré sú citlivé zakryte, zviažte, obaľte, pravidelne zalievajte (nie však tak ako v lete) a uvidíte výsledky hneď s príchodom jarných dní.
TIP: Práve ihličnany vyniknú v záhrade počas zimného obdobia. Inšpirujte sa článkom o dekoratívnych ihličnatých stromoch do záhrady.
Stratifikácia osív, čo to znamená
Stratifikácia - určite ste sa s týmto pojmom už stretli, no mnohí ani netušíte, čo to v skutočnosti znamená. Odborné termíny, ktoré nájdete na internete či v literatúre, dokáže vyhľadať každý, no pochopiť ich je už ťažšie.
Stratifikácia sa týka najmä niektorých osív a semien, ktoré bez nej nemajú takú klíčivosť a úspešnosť ako nestratifikované semená. Laicky napísané to znamená, že semená niektorých druhov trvaliek potrebujú prejsť obdobím chladu (cca 60 - 90 dní) pokračujúcim následným zvýšením teploty. Jedná sa o imitovanie vonkajších podmienok.
Semená rastlín, ktoré sa samovoľne vysemenia z materskej rastliny, spadnú na jeseň do pôdy, medzi kamene, kde aj časť prezimuje, premrzne a následne uvidíte na jar klíčiace mladé rastlinky, ktoré sú oveľa silnejšie než tie z priamych výsevov pestovaných v bytových podmienkach.
Ak máte možnosti, semená sa dajú stratifikovať vo vlhkom piesku v pivnici, v miestach, kde je chlad. Odporúčame stratifikovať viac ako 2 mesiace.
V chladničke, bez piesku, ide o suchú stratifikáciu. Tam je vhodné zabaliť semienka do papierovej utierky, vreckovky a ešte do papierového vrecka a uložiť na dno. Po tomto období semená vysejte a teplotu zvýšte. Čoskoro budete vidieť klíčiace rastlinky.
Využite stále vhodný jesenný čas napríklad na nákup trvaliek
Druhy, ktoré je vhodné stratifikovať: poniklec, horec, lupina, stračonôžky.
Samozrejme sa stáva, že aj nestratifikované semená vyklíčia. Je ich však menej.
Príklad: Poniklec je najlepšie vysievať ihneď po zbere semienok, kedy sú naozaj vyzreté. Jednoducho ich vysejte pod nejaký ker, ktorý ich ochráni pred mrazmi. Ak chcete vysiať do nádob, potrebujú prejsť chladom, čiže stratifikáciou. Je potrebné ich dať do chladničky aspoň na 4 mesiace a potom plytko vysiať. Skôr sa im darí v ľahkých aj piesočnatých pôdach.
Pre tých, ktorí chcú rozmnožovať delením alebo mladými rastlinkami, je lepšie to robiť v čase, keď sú ešte rastliny malé, keďže poniklec neznáša narušenie koreňovej časti.
TIP: Trvalky je často vhodné rozmnožovať aj delením trsov. Prečítajte si článok práve na túto tému.
Rýchlorastúce tuje
Tuje napriek kritikom patria medzi často používané ihličnany pre získanie zelenej steny, ktorá dokáže v krátkom čase opticky oddeliť priestor, izolovať priestor od komunikácie a tiež dokáže nahradiť pevné oplotenie. Navyše výhodou je pomerne rýchly rast a neopadavosť počas zimy.
Najčastejšie sa nachádzajú vysadené ako súvislý zelený pás v živom plote, ako solitéry v záhrade či dokonca v nádobách pred vchodom do domu alebo na terase ako mobilný živý plot pre získanie tienenia či oddelenia sa.
Pestovanie tují
Tuje patria medzi nenáročné druhy, čo sa týka pôdnych podmienok a vlahy. Dobre rastú na plnom slnku aj v polotieni. Obľúbené kultivary sú : Smaragd, Brabant, Europa Gold.
Tují je oveľa viac a stále je čas na ich výsadbu, pozrite si aktuálnu ponuku tují v našom eshope
Ako sadiť tuje
Začneme otázkou kedy sadiť tuje. Dreviny zakúpené v kontajneroch sa vysádzajú od marca do novembra, alebo do trvalého zamrznutia pôdy, podľa podmienok. Vysádzajú sa do vopred pripravených otvorov do hĺbky ako boli vysadené v kvetináčoch.
Dreviny väčšie resp. vyššie s koreňovým balom sa vysádzajú skoro na jar v priebehu marca alebo neskoro na jeseň, prelom október, november. Uvítajú dostatočne veľký otvor a kvalitný kompost alebo substrát pre ihličnany.
Rýchlorastúce tuje nevyžadujú inak špeciálne podmienky pre rast. Najdôležitejšie sú správne rozostupy, vetraná plocha, vhodná starostlivosť ( zalievanie, hnojenie).
Rozostupy pri výsadbe sú veľmi dôležité. Spon vysádzaných drevín sa udáva podľa výšky plota v budúcnosti. Pokiaľ chcete živý plot do výšky 4-5 m, potrebujete rozostupy 80 - 90 cm od seba. Pokiaľ chcete finálnu výšku plota do 3 m, rozostup 70 cm je ideálny. Menšie ploty – menšie rozostupy. Minimálne však 50 cm od seba. Pri nesprávnom rozostupe v budúcnosti hrozí pomalý rast, zakrpatenie každej druhej dreviny vo výsadbe, slabé prírastky, konkurenčný boj o vodu, živiny, koreňový priestor. Hustá výsadba sa rovná nevetraný priestor a vznik múčnatiek, hubových ochorení atď. Od oplotenia je tiež vhodné dodržať vzdialenosť 70-80 cm. Je to kvôli jednoduchšiemu ošetrovaniu plota aj kvôli rezu drevín či aplikácii postreku či hnojiva.
Tuje rastú priemerne 20-40 cm ročne. Je to závislé od kultivaru a podmienok pestovania. Vo vhodnej oblasti s pravidelným hnojením a primeranou závlahou rastú 25-40 cm ročne. V horších podmienkach, bez hnojenia 20 cm.
Ako sa starať o tuje
Bežnou starostlivosťou sa rozumie primeraná závlaha počas celého roka. Bezprostredne po výsadbe, po dobu 1-2 rokov aj počas zimy, keď nemrzne. Hnojenie na jar i počas sezóny a na jeseň hnojivami pre vyzrievanie pletív, lepšie prezimovanie, aplikácia horkej soli.
Strihanie tuje
Tuje striháme cca 2-3x ročne, zo strán, vrchol nechávame dorásť do požadovanej výšky až potom zastrihneme. Pokiaľ chcete extra hustý plot, zostrihnite aj vrchol, ten sa pravdepodobne rozvetví na 2. Rez tují je ideálne vykonať prvýkrát na jar v mesiaci apríl, druhý letný rez v júni a posledný na koniec augusta – september. Strihajú sa nožnicami alebo krovinorezom. Ideálny rez je tesne pred dažďom, pod mrakom, nie v horúčavách. Potom nasleduje hnojenie a intenzívna zálievka alebo dážď.
Solitéry alebo dreviny pestované v nádobách môžu byť strihané do špirál, kužeľov, obdĺžnikov a do iných tvarov.
Pravidelne kontrolujte aj zdravotný stav drevín. Včasné odhalenie a správne diagnostikovanie chorôb a škodcov je začiatok úspechu a zdravé dreviny a pekný plot.
Tuje môžete pestovať aj celoročne v nádobe, ideálne ak nie je plastová. Obyčajne skrášľujú vchod do domu, lemujú balkón či terasu. Nádoba musí byť dostatočne veľká, primeraná koreňovému balu pri kúpe. V malom kvetináči s minimom priestoru pre korene budú aj minimálne rásť. Doprajte im pravidelnú a výdatnú zálievku. Otvor v nádobe na odtok prebytočnej vody by mal byť samozrejmosťou.
Plastové nádoby sú nevhodné, nakoľko sa v lete prehrievajú, v zime neviažu vodu, a praskajú, premŕzajú drevinám korene. Vhodné nádoby sú kameninové, keramické, betónové, alebo zo špeciálne tvrdeného plastu, ak im doprajete výstelku, či jutový obal.
TIP: Prečítajte si článok v ktorom sa zaoberáme hnednutím tují.
Pomohol vám tento článok? Ak chcete dostávať pravidelné pestovateľské tipy do záhrady, informácie o novinkách v sortimente a výhodné akčné ponuky, registrujte sa na odber nášho newslettera.
-
Tulipány pestovanie
21. júla 2025Tulipány patria k najkrajším poslom jari a každý rok rozžiaria...
-
Magnólia pestovanie
14. júla 2025Na jar vás tento atraktívny strom očarí v nejednej predzáhradke....
-
Kyslomilné rastliny - čo im prospieva
7. júla 2025Kyslomilné rastliny milujú pôdu s nízkym pH. Svojich zástupcov...
-
Pestovanie kiwi
1. júla 2025Mnoho ľudí pozná kiwi ako exotické ovocie zo supermarketu, ale len...
-
Vistéria pestovanie - nádherné popínavé dreviny
23. júna 2025Vistérie (Wisteria sinensis) sú jedny z najkrajších a...
-
Rýchlorastúce tuje
9. apríla 2025Záleží od ich zdravotného stavu. Nejaký čas budú pôsobiť neesteticky nakoľko už tam bude...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
9. apríla 2025áno, je to možné...
-
Strihanie a rez okrasných drevín a krov
9. apríla 2025Ostrihanie starej tamarišky môže byť trošku náročnejšie, ale je to možné, ak sa správne...
-
Rýchlorastúce tuje
9. apríla 2025Dobry den, prosim ak mam Tuje Smaragd, cca 4m vysoke, chcem ich zrezat na polovicu, ako sa nasledne...
-
Hurmikaki - návod na pestovanie
13. marca 2025Je mozné vysadit hurmikhaki po broskyni alebo po visni? ...